Moi,
tää ei nyt ole varsinainen "Ruoka ja juoma" aiheinen kysymys, mutta en parempaakaan kategoriaa köytänyt.
Mulle käv silleen että paistoin pekoni siivuja uunissa. No paloivat ja niistä tuli sellainen käry, että laitoin ne takasin sinne uuniin ajatuksella, jäähtykööt siellä ennenkuin menevät roskikseen.
No sinnehän ne unohtui enkä sattumalta tehnyt mitään uuni ruokaa kolmeen viikkoon.
Kun avasin uuninsuukun niin se oli aivan täynnä (pohja, seinät, katto) sellaisia sinapinsiemenen kokoisea ja vähän näköisiä "kolmiulotteisia pilkkuja".
Eka ajattelin että "hyi saa..." ja löin luukun kiinni.
Kävin ostamassa RAIDia ja uuninpuhdistusainetta.
Ensin ruoskitun RAID:n uuniin ja seuraavana päivänä puhdistusaineen, 2h vaikutusajan jälkeen pyyhin pois ja uuni oli taas puhdas.
Mietin etät mitähän nuo sinapinsiemenen näköiset mykyt siellä olivat? Jonkin hyönteisen munia vai voiko rasva härkiintyessään tehdä moista? Mitään hyönteisiä ei huoneistossa ei uunissa eikä sen ulkopuolella ole ollut.
Uunin puhdistus
5
216
Vastaukset
”Ensin ruoskitun RAID:n uuniin ja seuraavana päivänä puhdistusaineen, 2h vaikutusajan jälkeen pyyhin pois ja uuni oli taas puhdas.
Mietin etät mitähän nuo sinapinsiemenen näköiset mykyt siellä olivat?”
Ei hyvää päivää 😂 ei sinne uuniin ole pekonista tullut hyönteisiä vaan ne olivat pekonin rasvaan iskeytynyttä hometta. Uuni olisi pitänyt puhdistaa heti jäähdyttyään. RAIDIN käyttö oli iso virhe. Jos asut vuokralla niin ilmoita vuokranantajalle, että olet pilannut uunin hyönteismyrkyllä. Jos asut omistusasunnossa, kanna uuni kastopaikalle ja laits tilalle vaikka joku kaappi tai vastaava. Uunia sinun ei kannata enää käyttää kun et osaa.- Anonyymi
Uuni maksimilämmölle tunniksi ja se on taas soiva peli 👍
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uuni maksimilämmölle tunniksi ja se on taas soiva peli 👍
Juu, ei ne myrkyt metalliin, emaliin tai muhun pinnoitteeseen sen kummemmin tartu, pelkällä pesullakin lähtee pois ja kuumentaessa viimeistään. Olisi kyllä kannattanut tutkia eikä raidia laittaa ollenkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, ei ne myrkyt metalliin, emaliin tai muhun pinnoitteeseen sen kummemmin tartu, pelkällä pesullakin lähtee pois ja kuumentaessa viimeistään. Olisi kyllä kannattanut tutkia eikä raidia laittaa ollenkaan.
Kiitos
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, ei ne myrkyt metalliin, emaliin tai muhun pinnoitteeseen sen kummemmin tartu, pelkällä pesullakin lähtee pois ja kuumentaessa viimeistään. Olisi kyllä kannattanut tutkia eikä raidia laittaa ollenkaan.
Ok ja kiitos. Kommentistasi huolimatta luulen, että jos metallipinnalla on ihan mitä vaan, niin kyllä se pesulla lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1625770Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1893858"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1413462Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m393250Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää133079Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492806Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612353Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2372289- 242280
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk951883