Mihin oppimiskategoroihin voidaan luokittaa lapsen varhaisoppiminen, sellaiset kuin puhe ja kävely. Omana psykon alkeiden opiskeluaikoina kivikaudella oli esillä vain luokitus behavioristiseen (Pavlovian, instrumental) ja kognitiiviseen oppimiseen.
Joku järki kuiskaa, että varhaisoppimisen perusteet olisivat lajiin kuuluvia, geneettisiä, vaikka niitä tietysti voidaan edistää instrumentaalisesti.
Mikä merkitys on imitaatiolla, esim. kun lapsi näkee aikuisen kävelevän pystyssä?
Olen kiitollinen, jos joku vastaa tietäen "lonkalta", mutta ehdottomasti myös sopivista lähteistä.
Joku järki kuiskaa, että varhaisoppimisen perusteet olisivat lajiin kuuluvia, geneettisiä, vaikka niitä tietysti voidaan edistää instrumentaalisesti.
Mikä merkitys on imitaatiolla, esim. kun lapsi näkee aikuisen kävelevän pystyssä?
Olen kiitollinen, jos joku vastaa tietäen "lonkalta", mutta ehdottomasti myös sopivista lähteistä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Piaget. Siinä ensimmäinen vaihe erittäin kiistelty, mutta muuten kyllä ok. Samoin Erikson hyvä, koska se ei ole niin "seksuaaliseen kehitykseen" painottunut kuin Freud. Ne lähinnä varhaisen vuorovaikutuksen yms. korostavia.
Kuvaamasi mallioppiminenhan on jo kauan ollut vallallaan käsiteltäessä lapsen ja myös aikuisen oppimista. Tiedäthän toki susilasten tarinat? Ei se geneettisesti ole ohjelmoitua, vastasyntyneellä on kaikki valmiudet oppia ties mitä toimintamalleja, vain ne, joita vahvistetaan, otetaan käyttöön. Vauvallahan on vielä refleksejä, jotka ominaisia eläimille, mutta joita aikuisella ihmisellä ei enää ole (esim. nenänsulkurefleksi). Virikkeet ja mallioppiminen nimen omaan korostuu vähävirikkeisissä ympäristöissä.
... voisitko mainita Piaget´n ja Eriksonin teosten nimet, niin yritän kaivella kirjastoista. Oma tietämykseni asiasta rajoittuu muinaiseen psykologian approon. Tunnen kyllä susilapsitarinat (vaikka vähän vaikea uskoa ainakaan kaikkia) ja vauvojen katoavat refleksit (omasta lapsestanikin olisi mukavaa kerottavaa sen suhteen).
... edellisen kirjoitusvirheet. Ei ole suomi helppo kieli muukalaiselle, vaikka puhuisikin sujuvasti. Kirjoituksessa pitäisi aina olla superkontrolli päällä. :-)
monia teoksia, joten etsi ihan suoraan psykologian teoksia kirjailijan nimellä. Piaget on Jean ja Erikson Erik.
Alkoi löytymään. Näkyipä yksi Piaget olevan kirjahyllyssäkin, vähän toiselta alalta kyllä.