jauhelihapihvit meni vituiks :(

Niistä ei tullut kokonaisia pihvejä vaan ne murenivat pannulle. Missä vika?
145150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

vaivasit sitä liian vähän.Myös kananmunan unohtaminen voi aiheuttaa pihvien murenemisen.Oliko paistinpannussa rasvaa eikä pannu ollut liian kuuma?

Äänestä
  • Kananmuna oli ja muutenkin ohjekirjan mukaan kaikki ainekset. Rasvaa oli ja levy ehkä 5:lla. Sekoitin kyllä ainekset kunnolla, mutta en sitä taikinaa ihmeemmin vaivannut. Siitäkö sit johtui?

    Äänestä

  • kokkaaja kirjoitti:

    Kananmuna oli ja muutenkin ohjekirjan mukaan kaikki ainekset. Rasvaa oli ja levy ehkä 5:lla. Sekoitin kyllä ainekset kunnolla, mutta en sitä taikinaa ihmeemmin vaivannut. Siitäkö sit johtui?

    Ei johtunut eikä pannulle tarvise rasvaa jos käytössä teflon pannu. Ei sitä taikinaakaan tarvitse ihmeemmin vaivaila ei ole kyse pullataikinasta.

    Äänestä

Vika on mitä ilmeisimmin pannussa, pannulla olleessa öljyssä, sen rakennekineettisessä kyvyttömyydessä absorboitua lihaan, keittiön ilmanpaineessa tai nousevan Jousimiehen epäedullisessa tähtiasemassa suhteessa sinuun ja sen aiheuttamassa vaikutuksessa lihan kypsentämiseen.

Mikä tärkeintä kokkaamisessa on muistaa, vikaa on etsittävä aina jostain muualta kuin itsestä. Nimittäin syy ei koskaan voi olla siinä essuun kietoutuneessa kädellisorgaanisessa nisäkkäässä, joka roikkuu kiimaisena pannun kahvassa silmät kiiluen ja kuola leuan päästä valuen. Vika on aina löydettävä muualta, esim. hätätilanteessa puolisosta tai vaikka naapureista. Jos ei sieltäkään, niin kysytään sitten vaikka netistä, esim. täältä suomi24.fi keskustelu-palstalta.

Äänestä

Kokeile paistaa pihvit uunissa leivinpaperin päällä n. 200 astetta n. 15 min, katso pinnalta, milloin näyttävät valmiilta. Pihvien päälle voi laittaa juustoraastetta tai siivun juustoa, se sulaa ja ruskistuu uunissa.

Äänestä

Tota.
Itse en ikinä paista pullia pannulla, vaan törkkään uuniin ja koossa ovat pysyneet. Muistithan munat!

Äänestä
  • Mikä lienet, tuleva "äti", mutta munat aina mielessä.

    Äänestä

  • Uunissa pääsee helpommalla sekä vähemmällä rasvalla, mutta pannulla pullille saa paremman maun, varsinkin jos paistaa ulkona grillissä jolloin tulee hitunen suvun makua.

    Sekä pullia/pihvejä ei tartte liikutella kypsymisen aikana ympäri pannua, vain muutama kurkistus ja kääntäminen, ei se kiinni jää.

    Äänestä

Koska kananmunissa on monesti koko eroja jne. Suosittelen massan tehtyäsi paistamaan yhden koe kakun... Näin voit tarkistaa massan koossa pysyvyyden ja maun. Jos se hajoaa pannulle lisää yksi muna ja vaivaa se taikinaan. Älä kuitenkaan liikaa. Liikaa massaa on vaivattu siinä tapauksessa jos sen rasva erottuu astian reunoille. Eli ei vaivausta liikaan, reippasti vain ainekset sekaisin - koe kakku - ja mahdollien munan lisäys... Aina toimii. =)

Äänestä

Washingtonin Food and Health Research Institute:n suorittaman laajan jauhelihapihvi ja -pullatutkimuksen loppuraportissa mainitaan, että pannulla paistettaessa kaikkein parhaat sidontaominaisuudet saavutetaan ruskeilla kananmunilla. Valkoiset todettiin ominaisuuksiltaan lähes kelvottomiksi. Älkää siis käyttäkö niitä.

Äänestä
  • Itse en laita lihapulliin/jauhelihapihveihin lainkaan munaa. Pysyvät kyllä koossa aivan hyvin kun paistaa uunissa, pannulla silloin tällöin (johtuu kai vaivauksen määrästä) murenevat hieman.

    Äänestä

  • Sanna kirjoitti:

    Itse en laita lihapulliin/jauhelihapihveihin lainkaan munaa. Pysyvät kyllä koossa aivan hyvin kun paistaa uunissa, pannulla silloin tällöin (johtuu kai vaivauksen määrästä) murenevat hieman.

    En laita mitään paistijauhelihan joukkoon, kun muotoilen tai linttaan asetille pihvin. Siitä sitte keikautan sen pannulle, enkä töki ollenkaan, ennenkuin käännän. Ei ne murene mihinkään. Maustan grillimausteella paistamisen jälkeen. Soijaakin voi ripauttaa. On sitte kokolihaa se pihvi. Ei siis tarvi korppujauhoja eikä munaa eikä kermaviiliä.

    Äänestä

Mikä vikana kun jauheliha pihvit murenee? Onko kiukaan munaa vai korppujauhoa

Äänestä
  • MItähän mahdat tarkoittaa? Jauhelihapihvit tarvisevat mustapippuria myllystä, maustepippuria sekä suolaa, Sekaan myös 1 kananmuna ja loraus maitoa ja voi käyttää korppujauhoja, jos haluaa, mutta minä käytän formaggio da pasta juustoa sopivan määrän. Pastinpannulla paistan ilman rasvaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokkaaja kirjoitti:

Niistä ei tullut kokonaisia pihvejä vaan ne murenivat pannulle. Missä vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu