Niistä ei tullut kokonaisia pihvejä vaan ne murenivat pannulle. Missä vika?
jauhelihapihvit meni vituiks :(
14
5104
Vastaukset
- löysää tai
vaivasit sitä liian vähän.Myös kananmunan unohtaminen voi aiheuttaa pihvien murenemisen.Oliko paistinpannussa rasvaa eikä pannu ollut liian kuuma?
- kokkaaja
Kananmuna oli ja muutenkin ohjekirjan mukaan kaikki ainekset. Rasvaa oli ja levy ehkä 5:lla. Sekoitin kyllä ainekset kunnolla, mutta en sitä taikinaa ihmeemmin vaivannut. Siitäkö sit johtui?
- Anonyymi
kokkaaja kirjoitti:
Kananmuna oli ja muutenkin ohjekirjan mukaan kaikki ainekset. Rasvaa oli ja levy ehkä 5:lla. Sekoitin kyllä ainekset kunnolla, mutta en sitä taikinaa ihmeemmin vaivannut. Siitäkö sit johtui?
Ei johtunut eikä pannulle tarvise rasvaa jos käytössä teflon pannu. Ei sitä taikinaakaan tarvitse ihmeemmin vaivaila ei ole kyse pullataikinasta.
- pannussa
Vika on mitä ilmeisimmin pannussa, pannulla olleessa öljyssä, sen rakennekineettisessä kyvyttömyydessä absorboitua lihaan, keittiön ilmanpaineessa tai nousevan Jousimiehen epäedullisessa tähtiasemassa suhteessa sinuun ja sen aiheuttamassa vaikutuksessa lihan kypsentämiseen.
Mikä tärkeintä kokkaamisessa on muistaa, vikaa on etsittävä aina jostain muualta kuin itsestä. Nimittäin syy ei koskaan voi olla siinä essuun kietoutuneessa kädellisorgaanisessa nisäkkäässä, joka roikkuu kiimaisena pannun kahvassa silmät kiiluen ja kuola leuan päästä valuen. Vika on aina löydettävä muualta, esim. hätätilanteessa puolisosta tai vaikka naapureista. Jos ei sieltäkään, niin kysytään sitten vaikka netistä, esim. täältä suomi24.fi keskustelu-palstalta. - Missä vika
Kokeile paistaa pihvit uunissa leivinpaperin päällä n. 200 astetta n. 15 min, katso pinnalta, milloin näyttävät valmiilta. Pihvien päälle voi laittaa juustoraastetta tai siivun juustoa, se sulaa ja ruskistuu uunissa.
- Tuleva_äti
Tota.
Itse en ikinä paista pullia pannulla, vaan törkkään uuniin ja koossa ovat pysyneet. Muistithan munat!- kyllä
Mikä lienet, tuleva "äti", mutta munat aina mielessä.
- Kokki
Uunissa pääsee helpommalla sekä vähemmällä rasvalla, mutta pannulla pullille saa paremman maun, varsinkin jos paistaa ulkona grillissä jolloin tulee hitunen suvun makua.
Sekä pullia/pihvejä ei tartte liikutella kypsymisen aikana ympäri pannua, vain muutama kurkistus ja kääntäminen, ei se kiinni jää.
- Katriska
Koska kananmunissa on monesti koko eroja jne. Suosittelen massan tehtyäsi paistamaan yhden koe kakun... Näin voit tarkistaa massan koossa pysyvyyden ja maun. Jos se hajoaa pannulle lisää yksi muna ja vaivaa se taikinaan. Älä kuitenkaan liikaa. Liikaa massaa on vaivattu siinä tapauksessa jos sen rasva erottuu astian reunoille. Eli ei vaivausta liikaan, reippasti vain ainekset sekaisin - koe kakku - ja mahdollien munan lisäys... Aina toimii. =)
- Gourmee.
Washingtonin Food and Health Research Institute:n suorittaman laajan jauhelihapihvi ja -pullatutkimuksen loppuraportissa mainitaan, että pannulla paistettaessa kaikkein parhaat sidontaominaisuudet saavutetaan ruskeilla kananmunilla. Valkoiset todettiin ominaisuuksiltaan lähes kelvottomiksi. Älkää siis käyttäkö niitä.
- Sanna
Itse en laita lihapulliin/jauhelihapihveihin lainkaan munaa. Pysyvät kyllä koossa aivan hyvin kun paistaa uunissa, pannulla silloin tällöin (johtuu kai vaivauksen määrästä) murenevat hieman.
- Hazel
Sanna kirjoitti:
Itse en laita lihapulliin/jauhelihapihveihin lainkaan munaa. Pysyvät kyllä koossa aivan hyvin kun paistaa uunissa, pannulla silloin tällöin (johtuu kai vaivauksen määrästä) murenevat hieman.
En laita mitään paistijauhelihan joukkoon, kun muotoilen tai linttaan asetille pihvin. Siitä sitte keikautan sen pannulle, enkä töki ollenkaan, ennenkuin käännän. Ei ne murene mihinkään. Maustan grillimausteella paistamisen jälkeen. Soijaakin voi ripauttaa. On sitte kokolihaa se pihvi. Ei siis tarvi korppujauhoja eikä munaa eikä kermaviiliä.
- Anonyymi
Mikä vikana kun jauheliha pihvit murenee? Onko kiukaan munaa vai korppujauhoa
- Anonyymi
MItähän mahdat tarkoittaa? Jauhelihapihvit tarvisevat mustapippuria myllystä, maustepippuria sekä suolaa, Sekaan myös 1 kananmuna ja loraus maitoa ja voi käyttää korppujauhoja, jos haluaa, mutta minä käytän formaggio da pasta juustoa sopivan määrän. Pastinpannulla paistan ilman rasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439