Ennustin maailmanlopun tällä palstalla

Anonyymi-ap

Jotain aikoja sitten kirjoitin että universumin loppu on alkanut. Ja Universumin laajenemien loppuu ja alkaa taas tulemaan niin tiivistä notta.



https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uusi-havainto-mystinen-kosminen-voima-heikkenemassa-maailmankaikkeus-voi-musertua/9123550

Maailmankaikkeus ei muserru mihinkään vaan palaa alkuasteeseen ikuisessa syklissään.

Olen myös täällä kirjoittanut että lisääntyvät mustat aukot ovat varma merkki asiasta.

Tosin universumin tai maailmanloppu on väärä sanamuoto. Parempi olisi joku toinen.

Artikkelin tutkimus tosin on hieman väärässä. Kosminen voima ei heikkene vaan muuttaa suuntaa ja on jo muuttanut.

Paluu alkuun tulee kestämään paljon, paljon vähemmän aikaa mitä itse laajeneminen. Mitä enemmän universumi supistuu, sitä nopeampaa se tulee olemaan.

Oma arvioni alkupisteeseen paluusta on noin 10 miljoonaa vuotta.

8

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääsitkö hoitoon?

      • Anonyymi

        Arvasin että älyllisesti kehittymättömät eivät kykene kommentoimaan faktoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Arvasin että älyllisesti kehittymättömät eivät kykene kommentoimaan faktoja.

        Sykleittäin paljon tapahtuu, miksei sitten kosmoskin!


      • Anonyymi

        Zelenskyi tuo mailmanlopun!


    • Käsitesekaannusta. Ei maailmankaikkeudella ole maailmanloppua. Mailmoilla vaan. Maapallolla on maailmanloppuja, mutta nekin ovat vaan vaiheita. Lopuksi luodaan Uusi Maa, jos Kristinuskoon on luottamista, Ilmestyskirjan loppuun.

      Häviämättömyyden laki. Mihin kaikki materia, aine ja energia mitään mihinkään häviöisi? Ei mihinkään! Vaiheita vaan kaikella ja ikuinen perustila kaikkein suurimmalla kokonaisuudella ja lisäksi on elämää aina jossakin, vaikka jossain voi kadota.

      Suurin kokonaisuus voi jo olla tähtitieteen löytämä galaksien verkosto. Epämääräisen muotoiset galaksirihmat. Galaksirihmojen epämäärisen muotoisten kuutioiden verkosto.

      Tarvitaan vaan yleistys, että näin on aina ja kaikkialla. Onko näin, se vahvistuu tai heikkenee tieteessä. Aiheuttaa painajaisia Räsäselle, Valtaojalle ja Enqvistille.

      Tiedepalsta.fi bannasi minut taas. Siellä ei ole sananvapautta, täällä on.

      Eikä tieteen vapautta. Ei sitä ole mediassa eikä tieteessäkään. Dogmaattisesti käsitetystä naturalismista on tullut diktatuuri tiedeyheisössä. Tieteessä itsessään, sinänsä, se ei tietenkään onnistu. Väliaikainen tappio tieteelle vain.

    • Anonyymi

      Suuri Saatana Zelenskyi on laskeutunut mailmaan!

    • Anonyymi

      Natsien sota! Huolestuttava tieto Ukrainassa taistelleista suomalaisista
      Suojelupoliisi on tunnistanut yksittäisiä Suomesta Ukrainan sota-alueelle lähteneitä äärioikeistolaisia.

    • Anonyymi

      Ano Turtiainen, olet idolini

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2114
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1935
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1911
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1613
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1476
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1464
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1427
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1267
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1139
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1134
    Aihe