Ovatko omenat parempia kuin appelsiinit?

Anonyymi-ap

Tämä on filosofisesti vaikea kysymys. Appelsiineista saa oikein hyvää mehua, ja sitrushedelmät sisältävät vähän sokereita, ja ovat siinä mielessä oikein terveellisiä hedelmiä.
Toisaalta, omenasta saa aikaan oikein hyvää omenapiirakkaa monella eri tavalla, eikä omenamenukaan pahaa ole juomallisesti.

Sanoisin, näin nihilistinä, että on mahdotonta tietää totuutta, ovatko omenat parempia kuin appelsiinit. Ymmärrän toki, että totuuden omistajat ovat tästä asiasta eri mieltä voimallisesti.

9

301

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu mitä kiljua valmistetaan.

    • Anonyymi

      Suomessa ei kasva appelsiineja. Omenoita saadaan jonkin verran kasvamaan.
      Kumpi on parempi? Olematon unelma vai käsinkosketeltava todellinen hedelmä.

      • Anonyymi

        Lisäksi omena on säilyvämpi eli jos appelsiinien maahantuonti lopetettaisiin, ei niitä pitkään olisi syötävänä. Ei tietenkään kotimaisia omenoitakaan, varsinkaan kun Ahvenanmaa laittaisi kellariensa ovet säppiin...Taitaa myös appelsiineja ostettaessa vedelle tulla enemmän hintaa kuin omenissa, vettähän molemmat pääosin ovat.


    • Anonyymi

      Eri maiden appellsiinien makueroja on mielenkiintoista seurata

      Marokko = makea
      Espanja = puolimakea
      Kreikka = kirpeä
      Israel = hapan
      Egypti = emäksinen
      Etelä-Afrikka = puiseva

      Mistä johtuu että kasvupaikka tuottaa niin monia erilaisia makuvariaatioita.

      Jostain luin että Ranskan maaperä on joskus sisältänyt soita paljon. Kun nuo suot kuivattiin syntyi makujen kirjo eri alueiden tuotteisiin joka on vertaansa vailla.

      En tiedä, mutta hassua se on että eri ilmastovyöhyke tai eri maaperä vaikuttaa niin paljon. Rupee pohtimaan onko ihminen sitä mitä hän syö. Ja miten nuo asiat vaikuttaa evoluutioon ja geeneihin.

      • Anonyymi

        Pohdipas sitäkin että sinut laitettaisiin sokkotestaamalla selvittämään vaikkapa 20 eri paikoissa maapallolla kasvaneen omenan alkuperä?


      • Anonyymi

        Jokainen jolla on omenapuita omalla takapihalla, tietää että pelkästään Suomessa kasvavat omenalajikkeet vaihtelevat maultaan paljon enemmän kuin kaupassa myytävät appelsiinit, riippumatta mistä maasta ne ovat.
        Esim. punakaneli on paljon parempi kuin mikään kaupan appelsiineista, olivat ne marokosta, kreikasta, mistä tahansa.
        Valkea kuulas puolestaan yltää vain keskitasoa kehnompien appelsiinien tasolle, mutta siitä onkin tarkoitus tehdä omenahilloa, joka säilyy hyvin. Appelsiineista tai punakanelista ei tule yhtä hyvää hilloa.


    • Anonyymi

      Mielipideasia. Vaikka 99,9% ihmisistä vastaisi toisn - väittämä ei silti olisi totta. Mielipiteistä kun ei voi kiistellä.

    • Anonyymi

      Kesalla vai muulloin?

    • Anonyymi

      Ensimmäinen ongelma: Mikä on paremmuuden kriteerinä?

      Jos mitattavaa suuretta eikä mitta-asteikkoa kumpaakaan ole sovittu niin tässä vertaillaan omenoita appelsiineihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      974
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      835
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      66
      625
    Aihe