Maailmankaikkeus onkin mustan aukon sisällä.

Anonyymi-ap

Selitysmalli maailmankaikkeuden synnylle eli BB teorialle onkin nyt se että BB olikin supermassiivinen valkoinen aukko josta "imeydyimme" sisään mustaan aukkoon.

Teorian mukaan Schwarzschildin säde, jonka pinta tunnetaan tapahtumahorisonttina, on näkyvän universumin horisontti. Tapahtumahorisontti on raja, jonka jälkeen edes valo ei voi paeta mustasta aukosta.

Mustan aukon kosmologian teorian perusteella alkuräjähdys saattoi olla supermassiivinen valkoinen aukko, joka oli seurausta mustasta aukosta galaksin keskustassa emouniversumissamme.

13

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Teorian mukaan Schwarzschildin säde, jonka pinta tunnetaan tapahtumahorisonttina, on näkyvän universumin horisontti. "

      Kyllähän valo kulkee mustan aukon ulkopuolelta sisäpuolelle. Mitään universumin horisonttia ei pitäisi olla havaittavissa, vaan sen sijaan pystymme näkemään mustan aukon ulkopuoliset tähdet ja galaksit, jos niitä on vanhemmassa universumissa. Toiseen suuntaan valo ei kulje, eli vanhemman universumin asukkaat eivät pysty näkemään meitä.

      Universumin ulkopuoliset tähdet saattavat olla kohteita, joiden on ajateltu olevan ruskeita kääpiöitä. Valo tulee ensin voimakkaasti sinisiirtyneenä tapahtumahorisonttiin, ja punasiirtyy kulkiessaan laajenevassa vauvauniversumissa. Ulkopuoliset kohteet näyttävät olevan pieniä ja himmeitä, mutta eivät voimakkaasti punasiirtyneitä.

    • Anonyymi

      Santtusen kosmologinen Multi Bang onkin nyt imaistuna Mustassa aukossa!

      • Anonyymi

        Mustan aukon kosmologia on Einsteinin kenttäyhtälöiden matemaattinen ratkaisu joka löydettiin 1972. Mustan aukon luhistuminen äärettömän tiheäksi singulariteetiksi on fysikaalisesti mahdotonta, sen sijaan mustan aukon sisälle muodostuu laajeneva vauvauniversumi.


    • Anonyymi

      Elämälle suotuisat olosuhteet voivat muodostua ainoastaan galakseissa jotka ovat päätyneet mustaan aukkoon, meidän linnunratamme?

    • Anonyymi

      Mustasta aukosta puhuminen universumin alussa on tietenkin satua. Keksin paremman teorian galaksien samansuuntaisen pyörimisliikkeen selitykseksi.

      Hyperversumi, josta universumimme erkaantui, oli alun alkaen pyörivä. Se oli kuin "pesukone" pyörien vinhasti itsensä ympäri. Sitten tuli jokin epäsymmetrinen häiriö [sanotaan vaikka hyperversumi ensin pyörittyä satoja biljoonia vuosia], joka aiheutti "alkuräjähdyksenä" tuntemamme laajentumisen [kuplan hyperversumissa].

      Hyperverumin pyörimisliike vaikutti universumimme alun kehitykseen ja aiheutti nyt havaittavat pyörmiset galaksien liikkeissä.

      • Anonyymi

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_aukko
        Mustat aukot ovat aina pyöriviä Kerrin aukkoja, koska materia joutuu mustaan aukkoon nopeasti pyörivän kertymäkiekon kautta. Tästä johtuen myös vauvauniversumit syntyvät pyörivinä ja laajenevina universumeina.
        Ensimmäinen hyperversumi, joka ei ole mustasta aukosta syntynyt, ei pyöri vielä syntymisvaiheessa, mutta materian tiivistyessä se voinut alkaa pyöriä samaan tapaan kuin galaksitkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_aukko
        Mustat aukot ovat aina pyöriviä Kerrin aukkoja, koska materia joutuu mustaan aukkoon nopeasti pyörivän kertymäkiekon kautta. Tästä johtuen myös vauvauniversumit syntyvät pyörivinä ja laajenevina universumeina.
        Ensimmäinen hyperversumi, joka ei ole mustasta aukosta syntynyt, ei pyöri vielä syntymisvaiheessa, mutta materian tiivistyessä se voinut alkaa pyöriä samaan tapaan kuin galaksitkin.

        Syntyvän universumin pyöriminen ei johdu mustasta aukosta, vaan pyörivästä hyperversumista, joka pyöri kuin pesukoneen rumpu. TÄSTÄ SYYSTÄ ne mustat aukotkin universumissamme pyörivät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syntyvän universumin pyöriminen ei johdu mustasta aukosta, vaan pyörivästä hyperversumista, joka pyöri kuin pesukoneen rumpu. TÄSTÄ SYYSTÄ ne mustat aukotkin universumissamme pyörivät.

        Mustat aukot pyörivät joka tapauksessa, eikä niiden pyöriminen mitenkään liity hyperversumin pyörimiseen.
        Hyperversumi sitä paitsi ei pyöri, ellei kyseessä ole vain ylemmän tason vauvauniversumi eikä varsinainen hyperversumi.


    • Anonyymi

      Eli siis on tapahtunut jotain tällaista:

      - aine joutuu mustan aukon vetovoiman valtaan
      - mustan aukon valtavat voimat repii alkuaineet yms. kappaleiksi
      - mustan aukon sisällä syntyy tähtiä, joissa alkuaineet alkaa taas yhdistymään
      - syntyy supernovia, jotka levittää alkuaineet ympäriinsä
      - syntyy orgaanista ainetta jne., joka mahdollistaa elämän synnyn

      ????

      • Anonyymi

        Ei vaan, tapahtui niin että olemattomuudessa tyhjä paukahti
        -tyhjästä valtavasta paukahduksesta syntyi materiaa
        -paukahduksesta syntyi alkuaineita, sitten tähtiä
        -syntyi supernovia ja kaikenlaisia galakseja ympäriinsä
        -kun tyhjän paukahduksesta kului tarpeeksi aikaa syntyi ihminen joka sanoi että, BB
        - ????


    • Nuo ovat tieteellistä mystiikkaa. Paljon yksinkertaisempaa on, että BB on vain paikallisen osauniversumimme kuvaus. Kuten Multiversumiteoriassa on aina ajateltu. Näitä on monta, ja vasta se seuraava kokonaisuus on kaikkeus. Pidemmälle on sitten kyllä turha mennä, kyllä se saa sitten jo olla kaikkeus.

      Siinä taas on kuitenkin se vika, että se olettaa GRn ja galaksien etääntymisen ja laajenemisen. Kun GR parannetaan ja laajeneminen jätetään pois, osauniversumit vaan sekoittuvat toisiinsa taivaan galaksinäkymässä. Kaikkeus onkin galaksien verkosto aina ja kaikkialla.

      Pitää lähteä siitä galaksien verkostosta ja syvän taivaan kuvista ja vanhoista galakseista kaukana. Paikalliset BBt, jotka sekoittuvat toisiinsa on kaiken uuden ja vanhan tiedon paras selitysmalli.

      • Anonyymi

        Voi myös olla että multiversumissa on neljä tai useampia tilaulottuvuuksia, ja oma universumimme on tähän multiversumiin syntynyt neliulotteinen musta aukko.


    • Anonyymi

      Kun putoamme mustaan aukkoon, kolmas tilaulottuvuus alkaa käyttäytyä kuin aika: siinä pystyy edetä vain yhteen suuntaan, eli kohti singulariteettia. Tästä herää mielenkiintoinen kysymys: Onko aika itse asiassa tilaulottuvuus, jossa kuljemme kohti neliulotteisen mustan aukon singulariteettia? Tämä selittäisi ajan suunnan, miksi emme voi palata ajassa takaisin.

      Mustien aukkojen mielenkiintoinen ominaispiirre on, että ne redusoivat tilaulottuvuuksien lukumäärää kohti nollaa. Kolmiulotteisen mustan aukon sisällä on kaksi vapaata tilaulottuvuutta, ja kaksi aikaulottuvuutta, koska suunta kohti singulariteettia on kuin aika. Tähän kaksiulotteiseen universumiin voi sitten syntyä kaksiulotteisia mustia aukkoja, jotka redusoivat tilaulottuvuudet yhteen. Lopulta ulottuvuuksien lukumäärä romahtaa nollaan, kun singulariteetti vihdoin on saavutettu. Siellå kaikki tilaulottuvuudet ovat muuttuneet ajan kaltaisiksi, tosin aika itsekin on pysähtynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3944
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2101
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      230
      1370
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      146
      1332
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      114
      1179
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1168
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      71
      1077
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      1025
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      994
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      916
    Aihe