Maailmankaikkeus onkin mustan aukon sisällä.

Anonyymi-ap

Selitysmalli maailmankaikkeuden synnylle eli BB teorialle onkin nyt se että BB olikin supermassiivinen valkoinen aukko josta "imeydyimme" sisään mustaan aukkoon.

Teorian mukaan Schwarzschildin säde, jonka pinta tunnetaan tapahtumahorisonttina, on näkyvän universumin horisontti. Tapahtumahorisontti on raja, jonka jälkeen edes valo ei voi paeta mustasta aukosta.

Mustan aukon kosmologian teorian perusteella alkuräjähdys saattoi olla supermassiivinen valkoinen aukko, joka oli seurausta mustasta aukosta galaksin keskustassa emouniversumissamme.

13

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Teorian mukaan Schwarzschildin säde, jonka pinta tunnetaan tapahtumahorisonttina, on näkyvän universumin horisontti. "

      Kyllähän valo kulkee mustan aukon ulkopuolelta sisäpuolelle. Mitään universumin horisonttia ei pitäisi olla havaittavissa, vaan sen sijaan pystymme näkemään mustan aukon ulkopuoliset tähdet ja galaksit, jos niitä on vanhemmassa universumissa. Toiseen suuntaan valo ei kulje, eli vanhemman universumin asukkaat eivät pysty näkemään meitä.

      Universumin ulkopuoliset tähdet saattavat olla kohteita, joiden on ajateltu olevan ruskeita kääpiöitä. Valo tulee ensin voimakkaasti sinisiirtyneenä tapahtumahorisonttiin, ja punasiirtyy kulkiessaan laajenevassa vauvauniversumissa. Ulkopuoliset kohteet näyttävät olevan pieniä ja himmeitä, mutta eivät voimakkaasti punasiirtyneitä.

    • Anonyymi

      Santtusen kosmologinen Multi Bang onkin nyt imaistuna Mustassa aukossa!

      • Anonyymi

        Mustan aukon kosmologia on Einsteinin kenttäyhtälöiden matemaattinen ratkaisu joka löydettiin 1972. Mustan aukon luhistuminen äärettömän tiheäksi singulariteetiksi on fysikaalisesti mahdotonta, sen sijaan mustan aukon sisälle muodostuu laajeneva vauvauniversumi.


    • Anonyymi

      Elämälle suotuisat olosuhteet voivat muodostua ainoastaan galakseissa jotka ovat päätyneet mustaan aukkoon, meidän linnunratamme?

    • Anonyymi

      Mustasta aukosta puhuminen universumin alussa on tietenkin satua. Keksin paremman teorian galaksien samansuuntaisen pyörimisliikkeen selitykseksi.

      Hyperversumi, josta universumimme erkaantui, oli alun alkaen pyörivä. Se oli kuin "pesukone" pyörien vinhasti itsensä ympäri. Sitten tuli jokin epäsymmetrinen häiriö [sanotaan vaikka hyperversumi ensin pyörittyä satoja biljoonia vuosia], joka aiheutti "alkuräjähdyksenä" tuntemamme laajentumisen [kuplan hyperversumissa].

      Hyperverumin pyörimisliike vaikutti universumimme alun kehitykseen ja aiheutti nyt havaittavat pyörmiset galaksien liikkeissä.

      • Anonyymi

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_aukko
        Mustat aukot ovat aina pyöriviä Kerrin aukkoja, koska materia joutuu mustaan aukkoon nopeasti pyörivän kertymäkiekon kautta. Tästä johtuen myös vauvauniversumit syntyvät pyörivinä ja laajenevina universumeina.
        Ensimmäinen hyperversumi, joka ei ole mustasta aukosta syntynyt, ei pyöri vielä syntymisvaiheessa, mutta materian tiivistyessä se voinut alkaa pyöriä samaan tapaan kuin galaksitkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_aukko
        Mustat aukot ovat aina pyöriviä Kerrin aukkoja, koska materia joutuu mustaan aukkoon nopeasti pyörivän kertymäkiekon kautta. Tästä johtuen myös vauvauniversumit syntyvät pyörivinä ja laajenevina universumeina.
        Ensimmäinen hyperversumi, joka ei ole mustasta aukosta syntynyt, ei pyöri vielä syntymisvaiheessa, mutta materian tiivistyessä se voinut alkaa pyöriä samaan tapaan kuin galaksitkin.

        Syntyvän universumin pyöriminen ei johdu mustasta aukosta, vaan pyörivästä hyperversumista, joka pyöri kuin pesukoneen rumpu. TÄSTÄ SYYSTÄ ne mustat aukotkin universumissamme pyörivät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syntyvän universumin pyöriminen ei johdu mustasta aukosta, vaan pyörivästä hyperversumista, joka pyöri kuin pesukoneen rumpu. TÄSTÄ SYYSTÄ ne mustat aukotkin universumissamme pyörivät.

        Mustat aukot pyörivät joka tapauksessa, eikä niiden pyöriminen mitenkään liity hyperversumin pyörimiseen.
        Hyperversumi sitä paitsi ei pyöri, ellei kyseessä ole vain ylemmän tason vauvauniversumi eikä varsinainen hyperversumi.


    • Anonyymi

      Eli siis on tapahtunut jotain tällaista:

      - aine joutuu mustan aukon vetovoiman valtaan
      - mustan aukon valtavat voimat repii alkuaineet yms. kappaleiksi
      - mustan aukon sisällä syntyy tähtiä, joissa alkuaineet alkaa taas yhdistymään
      - syntyy supernovia, jotka levittää alkuaineet ympäriinsä
      - syntyy orgaanista ainetta jne., joka mahdollistaa elämän synnyn

      ????

      • Anonyymi

        Ei vaan, tapahtui niin että olemattomuudessa tyhjä paukahti
        -tyhjästä valtavasta paukahduksesta syntyi materiaa
        -paukahduksesta syntyi alkuaineita, sitten tähtiä
        -syntyi supernovia ja kaikenlaisia galakseja ympäriinsä
        -kun tyhjän paukahduksesta kului tarpeeksi aikaa syntyi ihminen joka sanoi että, BB
        - ????


    • Nuo ovat tieteellistä mystiikkaa. Paljon yksinkertaisempaa on, että BB on vain paikallisen osauniversumimme kuvaus. Kuten Multiversumiteoriassa on aina ajateltu. Näitä on monta, ja vasta se seuraava kokonaisuus on kaikkeus. Pidemmälle on sitten kyllä turha mennä, kyllä se saa sitten jo olla kaikkeus.

      Siinä taas on kuitenkin se vika, että se olettaa GRn ja galaksien etääntymisen ja laajenemisen. Kun GR parannetaan ja laajeneminen jätetään pois, osauniversumit vaan sekoittuvat toisiinsa taivaan galaksinäkymässä. Kaikkeus onkin galaksien verkosto aina ja kaikkialla.

      Pitää lähteä siitä galaksien verkostosta ja syvän taivaan kuvista ja vanhoista galakseista kaukana. Paikalliset BBt, jotka sekoittuvat toisiinsa on kaiken uuden ja vanhan tiedon paras selitysmalli.

      • Anonyymi

        Voi myös olla että multiversumissa on neljä tai useampia tilaulottuvuuksia, ja oma universumimme on tähän multiversumiin syntynyt neliulotteinen musta aukko.


    • Anonyymi

      Kun putoamme mustaan aukkoon, kolmas tilaulottuvuus alkaa käyttäytyä kuin aika: siinä pystyy edetä vain yhteen suuntaan, eli kohti singulariteettia. Tästä herää mielenkiintoinen kysymys: Onko aika itse asiassa tilaulottuvuus, jossa kuljemme kohti neliulotteisen mustan aukon singulariteettia? Tämä selittäisi ajan suunnan, miksi emme voi palata ajassa takaisin.

      Mustien aukkojen mielenkiintoinen ominaispiirre on, että ne redusoivat tilaulottuvuuksien lukumäärää kohti nollaa. Kolmiulotteisen mustan aukon sisällä on kaksi vapaata tilaulottuvuutta, ja kaksi aikaulottuvuutta, koska suunta kohti singulariteettia on kuin aika. Tähän kaksiulotteiseen universumiin voi sitten syntyä kaksiulotteisia mustia aukkoja, jotka redusoivat tilaulottuvuudet yhteen. Lopulta ulottuvuuksien lukumäärä romahtaa nollaan, kun singulariteetti vihdoin on saavutettu. Siellå kaikki tilaulottuvuudet ovat muuttuneet ajan kaltaisiksi, tosin aika itsekin on pysähtynyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      198
      2454
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1325
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1078
    6. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      97
      1049
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1048
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    Aihe