Italialainen jäätelö

Maistamaton herkku

Tietääkö kukaan saako Italialaista jäätelöä tästä maasta? Olen kuullut että jäätelö on todella hyvää.

16

9260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hansku83

      Mikäli oikein muistan niin oulussa Stocmannilla on kahvila jossa olisi italialaista jäätelöä. En vain muista tämän kahvilan nimeä. Irtojäätelönä sitä ostimme vapun teinoilla ja hyvää oli :)

      • juurpo

        Pappagallo on suomalaista jäätelöä.


      • Hansku83
        juurpo kirjoitti:

        Pappagallo on suomalaista jäätelöä.

        Taidanpa olla heiman taulapää ja muistaa väärin. MJistähän lie oon saanut päähäni ettäs itä ois mainostettu italiailaisena jäätelönä...no jaa, onnekis joku korjasi ereheesi :)


      • Hansku83
        Hansku83 kirjoitti:

        Taidanpa olla heiman taulapää ja muistaa väärin. MJistähän lie oon saanut päähäni ettäs itä ois mainostettu italiailaisena jäätelönä...no jaa, onnekis joku korjasi ereheesi :)

        Taitaa olla lukihärö kun en osaa kirjottaa ;)


    • Prego!
    • juurpo

      Stokkalta saa pakasteesta jotain italialaista jädeä.

    • mie

      Mäkin oon nähnyt Stokkalla... en muista merkkiä. Läpinäkyvissä, pyöreissä (2 litran?) muovirasioissa.

    • mmm

      Tampereelat Mustasaaren kioskista. Eli siitä Särkänniemen likletä JA HYVÄÄ OLI!!
      Hintakin oli kohdallaan 2€, vohveli oli juuri paistettu, lämmin sielä kun saun jäätelöni.. Suosittelen..

      • TREEN RAUTATIEASEMAN EDESSÄ

        KOKO KESÄN.MUSTALAHDEN SATAMASSA ON GELATERIAN (LAHDEN MAMMA MIAN) MYYNTIVAUNU) SE ON ERI KUIN PAPPAGALLO :) NAMI NAMI


      • sanoo Marko
        TREEN RAUTATIEASEMAN EDESSÄ kirjoitti:

        KOKO KESÄN.MUSTALAHDEN SATAMASSA ON GELATERIAN (LAHDEN MAMMA MIAN) MYYNTIVAUNU) SE ON ERI KUIN PAPPAGALLO :) NAMI NAMI

        tiramisu aah tai kookos hyvääääääääääää


    • Jessouhh

      Turusta, hansan alimmasta kerroksesta, glitteristä kun mennään ovellepäin löytyy ihana italialainen jäätelöpaikka Nuvole sisustus on ihana ja rauhoittunut seinille maalattu pilviä ja yhdellä pilvellä istuu 2 enkeliä jotka syövät jäätelöä

    • quantoo

      Vanhahan tämä ketju on mutta jatkokysymyksenä semmoista että löytyykö pistaasijäätelöä Suomesta mistään? Tai löysin jo että Tampereelta ravintola Trattoriasta, mutta olisiko yhtään lähempää Helsinkiä? :)

    • jäätelökone pyörii
    • toinen versio
      • Italia tapahtumaa

      • quantoo

        Kiitos noista.

        Tosin koska molemmat linkit ovat googlen hakutuloksissa ensimmäisinä listassa niin sori nyt vaan jos en hypi riemusta :D Ehkä en maininnut että en ole täysin uusavuton :) Pitänee kuitenkin jossain vaiheessa joo kokeilla itse tekemistä.

        Tuo Pappagallo jäätelö (jonka moni on sanonut olevan kaukana italialaisesta jäätelöstä) tuntui kelpaavan pistaasijäätelön asiantuntijalle (avopuolisolleni) joten eiköhän sillä pärjätä vähän aikaa. Löytyy mm. Sellon citymarketista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      31
      1926
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      107
      1540
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1431
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1066
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      922
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      906
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      863
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      850
    9. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      131
      826
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      807
    Aihe