Tietääkö kukaan saako Italialaista jäätelöä tästä maasta? Olen kuullut että jäätelö on todella hyvää.
Italialainen jäätelö
16
9501
Vastaukset
- Hansku83
Mikäli oikein muistan niin oulussa Stocmannilla on kahvila jossa olisi italialaista jäätelöä. En vain muista tämän kahvilan nimeä. Irtojäätelönä sitä ostimme vapun teinoilla ja hyvää oli :)
- juurpo
Pappagallo on suomalaista jäätelöä.
- Hansku83
juurpo kirjoitti:
Pappagallo on suomalaista jäätelöä.
Taidanpa olla heiman taulapää ja muistaa väärin. MJistähän lie oon saanut päähäni ettäs itä ois mainostettu italiailaisena jäätelönä...no jaa, onnekis joku korjasi ereheesi :)
- Hansku83
Hansku83 kirjoitti:
Taidanpa olla heiman taulapää ja muistaa väärin. MJistähän lie oon saanut päähäni ettäs itä ois mainostettu italiailaisena jäätelönä...no jaa, onnekis joku korjasi ereheesi :)
Taitaa olla lukihärö kun en osaa kirjottaa ;)
- Prego!
Helsingissä saa italialaisen suvun Suomessa valmistamaa "italialaista" jäätelöä:
http://www.helsinginjaatelotehdas.fi/
Varsin laatuunkäyvät tuotteet mielestäni! - juurpo
Stokkalta saa pakasteesta jotain italialaista jädeä.
- mie
Mäkin oon nähnyt Stokkalla... en muista merkkiä. Läpinäkyvissä, pyöreissä (2 litran?) muovirasioissa.
- mmm
Tampereelat Mustasaaren kioskista. Eli siitä Särkänniemen likletä JA HYVÄÄ OLI!!
Hintakin oli kohdallaan 2€, vohveli oli juuri paistettu, lämmin sielä kun saun jäätelöni.. Suosittelen..- TREEN RAUTATIEASEMAN EDESSÄ
KOKO KESÄN.MUSTALAHDEN SATAMASSA ON GELATERIAN (LAHDEN MAMMA MIAN) MYYNTIVAUNU) SE ON ERI KUIN PAPPAGALLO :) NAMI NAMI
- sanoo Marko
TREEN RAUTATIEASEMAN EDESSÄ kirjoitti:
KOKO KESÄN.MUSTALAHDEN SATAMASSA ON GELATERIAN (LAHDEN MAMMA MIAN) MYYNTIVAUNU) SE ON ERI KUIN PAPPAGALLO :) NAMI NAMI
tiramisu aah tai kookos hyvääääääääääää
- Jessouhh
Turusta, hansan alimmasta kerroksesta, glitteristä kun mennään ovellepäin löytyy ihana italialainen jäätelöpaikka Nuvole sisustus on ihana ja rauhoittunut seinille maalattu pilviä ja yhdellä pilvellä istuu 2 enkeliä jotka syövät jäätelöä
- quantoo
Vanhahan tämä ketju on mutta jatkokysymyksenä semmoista että löytyykö pistaasijäätelöä Suomesta mistään? Tai löysin jo että Tampereelta ravintola Trattoriasta, mutta olisiko yhtään lähempää Helsinkiä? :)
- jäätelökone pyörii
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/305549/Pistaasijäätelö/
- toinen versio
http://www.keittotaito.com/jalkiruoat/pistaasijaatelo.html
sekä ruusuvesi että applesiinivesi -etno kaupoista
http://www.lintulaakso.net/kallionbasaari/luettelo.php- quantoo
Kiitos noista.
Tosin koska molemmat linkit ovat googlen hakutuloksissa ensimmäisinä listassa niin sori nyt vaan jos en hypi riemusta :D Ehkä en maininnut että en ole täysin uusavuton :) Pitänee kuitenkin jossain vaiheessa joo kokeilla itse tekemistä.
Tuo Pappagallo jäätelö (jonka moni on sanonut olevan kaukana italialaisesta jäätelöstä) tuntui kelpaavan pistaasijäätelön asiantuntijalle (avopuolisolleni) joten eiköhän sillä pärjätä vähän aikaa. Löytyy mm. Sellon citymarketista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?821584Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141024Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.96930Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79922Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51734Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141699- 53674
- 81670
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48651Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51651