Italialainen jäätelö

Maistamaton herkku

Tietääkö kukaan saako Italialaista jäätelöä tästä maasta? Olen kuullut että jäätelö on todella hyvää.

16

9257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hansku83

      Mikäli oikein muistan niin oulussa Stocmannilla on kahvila jossa olisi italialaista jäätelöä. En vain muista tämän kahvilan nimeä. Irtojäätelönä sitä ostimme vapun teinoilla ja hyvää oli :)

      • juurpo

        Pappagallo on suomalaista jäätelöä.


      • Hansku83
        juurpo kirjoitti:

        Pappagallo on suomalaista jäätelöä.

        Taidanpa olla heiman taulapää ja muistaa väärin. MJistähän lie oon saanut päähäni ettäs itä ois mainostettu italiailaisena jäätelönä...no jaa, onnekis joku korjasi ereheesi :)


      • Hansku83
        Hansku83 kirjoitti:

        Taidanpa olla heiman taulapää ja muistaa väärin. MJistähän lie oon saanut päähäni ettäs itä ois mainostettu italiailaisena jäätelönä...no jaa, onnekis joku korjasi ereheesi :)

        Taitaa olla lukihärö kun en osaa kirjottaa ;)


    • Prego!
    • juurpo

      Stokkalta saa pakasteesta jotain italialaista jädeä.

    • mie

      Mäkin oon nähnyt Stokkalla... en muista merkkiä. Läpinäkyvissä, pyöreissä (2 litran?) muovirasioissa.

    • mmm

      Tampereelat Mustasaaren kioskista. Eli siitä Särkänniemen likletä JA HYVÄÄ OLI!!
      Hintakin oli kohdallaan 2€, vohveli oli juuri paistettu, lämmin sielä kun saun jäätelöni.. Suosittelen..

      • TREEN RAUTATIEASEMAN EDESSÄ

        KOKO KESÄN.MUSTALAHDEN SATAMASSA ON GELATERIAN (LAHDEN MAMMA MIAN) MYYNTIVAUNU) SE ON ERI KUIN PAPPAGALLO :) NAMI NAMI


      • sanoo Marko
        TREEN RAUTATIEASEMAN EDESSÄ kirjoitti:

        KOKO KESÄN.MUSTALAHDEN SATAMASSA ON GELATERIAN (LAHDEN MAMMA MIAN) MYYNTIVAUNU) SE ON ERI KUIN PAPPAGALLO :) NAMI NAMI

        tiramisu aah tai kookos hyvääääääääääää


    • Jessouhh

      Turusta, hansan alimmasta kerroksesta, glitteristä kun mennään ovellepäin löytyy ihana italialainen jäätelöpaikka Nuvole sisustus on ihana ja rauhoittunut seinille maalattu pilviä ja yhdellä pilvellä istuu 2 enkeliä jotka syövät jäätelöä

    • quantoo

      Vanhahan tämä ketju on mutta jatkokysymyksenä semmoista että löytyykö pistaasijäätelöä Suomesta mistään? Tai löysin jo että Tampereelta ravintola Trattoriasta, mutta olisiko yhtään lähempää Helsinkiä? :)

    • jäätelökone pyörii
    • toinen versio
      • Italia tapahtumaa

      • quantoo

        Kiitos noista.

        Tosin koska molemmat linkit ovat googlen hakutuloksissa ensimmäisinä listassa niin sori nyt vaan jos en hypi riemusta :D Ehkä en maininnut että en ole täysin uusavuton :) Pitänee kuitenkin jossain vaiheessa joo kokeilla itse tekemistä.

        Tuo Pappagallo jäätelö (jonka moni on sanonut olevan kaukana italialaisesta jäätelöstä) tuntui kelpaavan pistaasijäätelön asiantuntijalle (avopuolisolleni) joten eiköhän sillä pärjätä vähän aikaa. Löytyy mm. Sellon citymarketista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      97
      4653
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2847
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2694
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1896
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1766
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      129
      1589
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1550
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1501
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1439
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1380
    Aihe