Hyvinvointialue himmelin suuret kustannukset

Anonyymi-ap

Ensin valitetaan että rahaa ei ole ja palveluja pitää karsia ja keskittää, ja sitten joku saa neronleimauksen että perustetaan "hyvinvointialue", jossa on vain yksi keskus-sairaala johon kaikki kriittinen toiminta keskitetään.
Tottakai tähän himmeliin pitää olla myös omat poliitikkonsakin jotka sitten reissaavat aluevaltuustojen kokouksissa nauttien korkeista kokouspalkkioista, matkakustannuksista, ansionmenetyksistä jne jne...
Alkuperäinen ajatus että hyvinvointialueen perustaminen toisi isot säästöt, vaikuttaakin kääntyneen isoiksi kuluiksi.
Kyllä sosiaali- ja terveyspalvelut kuin myös vanhustenpalvelutkin olisivat saaneet jäädä kuntien hoidettavaksi niin kuin ennenkin.
https://yle.fi/a/74-20073090

6

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juurikin näin idiootti politiikot ahneuksissaan pilaavat koko Suomen.

    • Anonyymi

      Kiitos KEPU himmelistä.. Voi luoja minkä tekivät.

      • Anonyymi

        "Anne Holmlund (kokoomus!) saa pöyristyttävän suuren palkkion aluevaltuuston puheenjohtajana

        Satakunnan aluevaltuuston puheenjohtaja Anne Holmlund (kok!!) saa 40 800 euron vuosipalkkion tehtSatakunnan hyvinvointialueen aluevaltuuston puheenjohtajan palkkio on kummastuttanut kansaa.

        IS kertoi viime viikolla Sitran tutkimuksesta aluevaltuustojen ja aluehallitusten palkkiosta.

        Satakunnan aluevaltuuston puheenjohtajan palkkio on omassa kastissaan. Kun muilla alueilla valtuuston puheenjohtajalle maksetaan 2 500– 12 000 euroa vuodessa plus kokouspalkkiot, Satakunnan aluevaltuuston puheenjohtajan palkkio on 40 800 euroa vuodessa tehtävästään."
        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011106726.html

        Sillä lailla! Kokoomuslaiset ne osaa!!!!!


    • Anonyymi

      Onneksi rahoitus tulee valtiolta josta nämä palkkiot kavalletaan tavalla tai toisella. Eihän edes palkkakuluja äänestäjätkään maksa tekemättömyydestä.

      • Anonyymi

        Eikös se neropatti Kaisa Juuso ole sieltä Torniosta kotoisin. Vieläkö siellä on palveluja vai onko ämmä jo saneerannut kaikki pois. Odottakaa hetki niin kyllä se terveyskeskus sieltä lähtee .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös se neropatti Kaisa Juuso ole sieltä Torniosta kotoisin. Vieläkö siellä on palveluja vai onko ämmä jo saneerannut kaikki pois. Odottakaa hetki niin kyllä se terveyskeskus sieltä lähtee .

        Se on arpelasta ja siltä on palvelut lähtenyt jo aikoja sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5380
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      160
      1804
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1476
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1304
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1154
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1048
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1023
    9. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      865
    10. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      35
      858
    Aihe