Kokonaisuus on suurempi kuin sen osat, mutta toisaalta edellytys kokonaisuudelle on sen osien olemassaolo.
Jos teemme kolmion kolmesta pisteestä, komio on emergentti ilmiö: se on pelkkä pisteiden välille vedettyjen viivojen rajaama alue, eikä sitä voisi olla olemassa, jos yksi pisteistä poistettaisiin. Tavallaan siis jokainen piste on vähintään yhtä tärkeä kuin kolmio.
Mutta jos pisteitä olisikin tuhat, ei yhden pisteen poistaminen merkitsisi juuri mitään. Kolmio jäisi jäljelle, jos muutama piste poistettaisiin. Tavallaan siis kokonaisuus on enemmän kuin osiensa summa.
Pisteet voitaisiin toki järjestää myös johonkin muuhun muotoon kuin kolmioon. Eli voimme siis ajatella, etteivät pisteet tarvitse kolmiota ollakseen olemassa, mutta kolmio tarvitsee riittävän määrän pisteitä.
Miten tämä kaikki liittyy yhteiskuntaan? Tietty yhteiskunnan muoto (kolmio) ei ole edellytys sen osien (yksilöiden) olemassaololle, vaan samoista yksilöistä voitaisiin rakentaa myös kokonaan toisenlainen yhteiskunta. Toisaalta yksilöt tarvitsevat yhteiskuntaa elääkseen. Tietyssä mielessä jonkinlainen yhteiskunta on olemassa niin kauan kun ihmisiä on olemassa.
Yhteiskunnan muoto vaikuttaa yksilöiden elämään samalla tavalla kuin kolmio vaikuttaa pisteisiin: ne voivat sijaita vain tietyissä paikoissa, jotka toteuttavat kolmion yhtälön. Samalla tavalla, yhteiskunnan muoto pakottaa yksilöt toimimaan tietyllä tavalla.
Silti tietty yhteiskunnan muoto (kokonaisuus) ei ole välttämätön yksilöiden elämälle. Pikemminkin löytyy joukko muotoja, joissa elämä on mahdollista. Tämä kokonaisuus (yhteiskuntajärjestys) on siis vähemmän tärkeä kuin sen osat (yksilöt), koska sen koko olemassaolo perustuu yksilöiden olemassaoloon.
Toisaalta kokonaisuus voitaisiin määritellä yksinkertaisesti yksilöiden joukkona. Silloin tämä asetelma kääntyisi päälaelleen, koska emme olisi kiinnostuneita tavasta, jolla joukko on järjestetty vaan sen jokaisesta osasta. Tällä logiikalla ajateltuna kaksi kuollutta yksilöä olisi pahempi kuin yksi kuollut yksilö, sillä kärsimys moninkertaistuu lukumäärässä. Hyvä kysymys on, välitämmekö tällöin kokonaisuudesta vai sen osista?
Kumpi on tärkeämpi, osa vai kokonaisuus?
3
248
Vastaukset 3
- Anonyymi
Heikko emergenssi tarkoittaa ilmiöitä, jotka syntyvät osien vuorovaikutuksesta, mutta jotka periaatteessa voidaan selittää ja ennustaa osien perusteella (esim. muurahaispesän käyttäytyminen muurahaisten toiminnasta).
Vahva emergenssi viittaa ilmiöihin, joita ei voi ennustaa tai selittää täysin osien perusteella – ikään kuin ilmestyisi "uusi taso todellisuutta" (esim. tietoisuus tai mielen ilmiöt joidenkin mukaan). Hegelin logiikka on ratkaissut kokonaisuuden ja osan suhteen. Ja niiden suhteen tietoomme. Emme voi tietää ja tuntea kokonaisuutta oikein, ellemme tunne osia oikein. Emmekä voi tuntea osia oikein ellemme tunne kokonaisuutta oikein.
Aina kun saamme lisää ymmärrystä tai tietoa toisesta, se muuttaa käsityksemme toisesta. Tämä on kuin kalibrointia, kummastakin tieto on aluksi vajavaista ja sitten tieto kasvaa ja tarkentuu vuorotellen.
Samoin empiirinen ja rationaalinen tutkimus ja tieto seuraavat toisiaan ja muuttavat toisiaan.
Sopii yhteiskuntaan ja yksilöihin, ja kaikkeuteen ja sen osiin.- Anonyymi
Se menee ristiin jossakin kohden. Ehkä silloin kun mennään murtolukuihin.
Nimittäin Aurinko on 99 prosenttia Aurinkokunnasta ja sen merkitys kaikelle on korvaamaton.
Sen sijaan vaikka Protoni olisi 99 prosenttia atomista niin elektronien ja kvarkkien merkitys on lähes yhtä suuri kuin Protonien.
Mutta mikä on Mustan aukon merkitys Galaksille . Sitä en osaa ajatella. Ehkä aina Suurin koko ei merkitse kaikkea, vaan se prosenttimäärä jonka suurin edustaa kokonaisuudesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1181275- 2251026
- 67970
- 58942
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66896Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal250850Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36778Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70765Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72752- 42726
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58680- 54633
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen176503Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47494- 18488
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12477- 24474
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää98454- 40446