Kumpi on tärkeämpi, osa vai kokonaisuus?

Anonyymi-ap

Kokonaisuus on suurempi kuin sen osat, mutta toisaalta edellytys kokonaisuudelle on sen osien olemassaolo.

Jos teemme kolmion kolmesta pisteestä, komio on emergentti ilmiö: se on pelkkä pisteiden välille vedettyjen viivojen rajaama alue, eikä sitä voisi olla olemassa, jos yksi pisteistä poistettaisiin. Tavallaan siis jokainen piste on vähintään yhtä tärkeä kuin kolmio.

Mutta jos pisteitä olisikin tuhat, ei yhden pisteen poistaminen merkitsisi juuri mitään. Kolmio jäisi jäljelle, jos muutama piste poistettaisiin. Tavallaan siis kokonaisuus on enemmän kuin osiensa summa.

Pisteet voitaisiin toki järjestää myös johonkin muuhun muotoon kuin kolmioon. Eli voimme siis ajatella, etteivät pisteet tarvitse kolmiota ollakseen olemassa, mutta kolmio tarvitsee riittävän määrän pisteitä.

Miten tämä kaikki liittyy yhteiskuntaan? Tietty yhteiskunnan muoto (kolmio) ei ole edellytys sen osien (yksilöiden) olemassaololle, vaan samoista yksilöistä voitaisiin rakentaa myös kokonaan toisenlainen yhteiskunta. Toisaalta yksilöt tarvitsevat yhteiskuntaa elääkseen. Tietyssä mielessä jonkinlainen yhteiskunta on olemassa niin kauan kun ihmisiä on olemassa.

Yhteiskunnan muoto vaikuttaa yksilöiden elämään samalla tavalla kuin kolmio vaikuttaa pisteisiin: ne voivat sijaita vain tietyissä paikoissa, jotka toteuttavat kolmion yhtälön. Samalla tavalla, yhteiskunnan muoto pakottaa yksilöt toimimaan tietyllä tavalla.

Silti tietty yhteiskunnan muoto (kokonaisuus) ei ole välttämätön yksilöiden elämälle. Pikemminkin löytyy joukko muotoja, joissa elämä on mahdollista. Tämä kokonaisuus (yhteiskuntajärjestys) on siis vähemmän tärkeä kuin sen osat (yksilöt), koska sen koko olemassaolo perustuu yksilöiden olemassaoloon.

Toisaalta kokonaisuus voitaisiin määritellä yksinkertaisesti yksilöiden joukkona. Silloin tämä asetelma kääntyisi päälaelleen, koska emme olisi kiinnostuneita tavasta, jolla joukko on järjestetty vaan sen jokaisesta osasta. Tällä logiikalla ajateltuna kaksi kuollutta yksilöä olisi pahempi kuin yksi kuollut yksilö, sillä kärsimys moninkertaistuu lukumäärässä. Hyvä kysymys on, välitämmekö tällöin kokonaisuudesta vai sen osista?

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heikko emergenssi tarkoittaa ilmiöitä, jotka syntyvät osien vuorovaikutuksesta, mutta jotka periaatteessa voidaan selittää ja ennustaa osien perusteella (esim. muurahaispesän käyttäytyminen muurahaisten toiminnasta).

      Vahva emergenssi viittaa ilmiöihin, joita ei voi ennustaa tai selittää täysin osien perusteella – ikään kuin ilmestyisi "uusi taso todellisuutta" (esim. tietoisuus tai mielen ilmiöt joidenkin mukaan).

    • Hegelin logiikka on ratkaissut kokonaisuuden ja osan suhteen. Ja niiden suhteen tietoomme. Emme voi tietää ja tuntea kokonaisuutta oikein, ellemme tunne osia oikein. Emmekä voi tuntea osia oikein ellemme tunne kokonaisuutta oikein.

      Aina kun saamme lisää ymmärrystä tai tietoa toisesta, se muuttaa käsityksemme toisesta. Tämä on kuin kalibrointia, kummastakin tieto on aluksi vajavaista ja sitten tieto kasvaa ja tarkentuu vuorotellen.

      Samoin empiirinen ja rationaalinen tutkimus ja tieto seuraavat toisiaan ja muuttavat toisiaan.

      Sopii yhteiskuntaan ja yksilöihin, ja kaikkeuteen ja sen osiin.

    • Anonyymi

      Se menee ristiin jossakin kohden. Ehkä silloin kun mennään murtolukuihin.

      Nimittäin Aurinko on 99 prosenttia Aurinkokunnasta ja sen merkitys kaikelle on korvaamaton.

      Sen sijaan vaikka Protoni olisi 99 prosenttia atomista niin elektronien ja kvarkkien merkitys on lähes yhtä suuri kuin Protonien.

      Mutta mikä on Mustan aukon merkitys Galaksille . Sitä en osaa ajatella. Ehkä aina Suurin koko ei merkitse kaikkea, vaan se prosenttimäärä jonka suurin edustaa kokonaisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45582
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      89
      8606
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2525
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2334
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      45
      2154
    Aihe