Ilmasto lämpenee ja metsän kasvu vain paranee?

Anonyymi-ap

"Aiemmin harvinainen männyn tuhohyönteinen, okakaarnakuoriainen, on viime aikoina yleistynyt Suomessa. Taustalla ovat helteiset ja kuivat kesät, jotka heikentävät pohjoisen puita ja tekevät puut alttiimmiksi kaarnakuoriaisille."

https://yle.fi/a/74-20156966

Okakaarnakuoriainen iskee mäntyihin ja kirjanpainaja kuusiin. Suomen sellu- ja paperituotanto perustuu nimen omaan havupuuselluun. Pahin skenaario on, että edesssä on suuret havumetsätuhot. Voidaan unohtaa metsien hiilinielut jos metsiä alkaa kuolla pystyyn.

24

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Okakaarnakuoriainen pitää julistaa suojelluksi. Miksei ylen toimittajat julista hätätilaa

      • Anonyymi

        Pian vasurit alkaa puolustaa sitä kuten kaikkia haittalajeja.


    • Anonyymi

      Muutos on pahasta nykyoloihin sopeutuneelle metsälle. Kun ilmasto lämpenee niin kuluu pitkään (mitattuna puusukupolvien lukumäärinä) ennen kuin ollaan taas tasapainotilassa.

      • Anonyymi

        Evoluutio auttaa kasveja sopeutumaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Evoluutio auttaa kasveja sopeutumaan

        Ilmasto lämpenee ihmisen toiminnan takia 10x nopeammin kuin se ilmeisesti koskaan aiemmin lämmennyt. Evoluutio ei pysy perässä etenkin kun Suomessa metsä ei yleensä pääse kasvamaan vanhaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmasto lämpenee ihmisen toiminnan takia 10x nopeammin kuin se ilmeisesti koskaan aiemmin lämmennyt. Evoluutio ei pysy perässä etenkin kun Suomessa metsä ei yleensä pääse kasvamaan vanhaksi.

        Ihminen pystyy auttamaan kasveja esim. geenitekniikalta. Etelästä voidaan tuoda uusi kasveja Suomeen - kunhan vain näkisimme sen kunnon lämpenemisen.

        Murroskausia on ollut ennenkin maapallon historiassa. Tietenkin on hyvä istuttaa esim. lisää puita - vihertyminen luonnossa on hyväksi.

        Suurempi huoli maapallolle on väestöräjähdys


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Evoluutio auttaa kasveja sopeutumaan

        Tämän muutoksen suhteen evoluutio on aivan liian hidas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän muutoksen suhteen evoluutio on aivan liian hidas.

        Aika ei ole samalla tavalla evoluutiolle ongelma, kun ihmiselle. Ihminen kuuluu myös evoluutioon.

        Kuten eräs tiedemies sanoi: luonto on koko ihmisen
        olemassaolon ajan yrittänyt hävittää ihmiset


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmasto lämpenee ihmisen toiminnan takia 10x nopeammin kuin se ilmeisesti koskaan aiemmin lämmennyt. Evoluutio ei pysy perässä etenkin kun Suomessa metsä ei yleensä pääse kasvamaan vanhaksi.

        Ei tällä ja ensi viikolla siltä tunnu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Evoluutio auttaa kasveja sopeutumaan

        "Evoluutio auttaa kasveja sopeutumaan"
        -Eli miljoonasta puusta jää kituuttamaan se yksi, jolla on oikeat geenit? Katsotaan sitten 10 000 vuoden kuluttua uudestaan - josko voitaisiin myydä jo hiukan metsää.


    • Anonyymi

      Nii-in, toivottavasti tuhohyönteisten lisääntymiseen etsitään rajoituskeinoa. Kuitenkin olemme peruuttamattoman muutoksen edessä, joten meidän pitää vaan yrittää sopeutua uuteen tilanteeseen. En tiedä, onko ko. kuoriaisilla jotain luonnollista vihollista, jonka määrää voitaisiin lisätä tms. keinoa, jolla puustoamme kyettäisiin suojaamaan ilmastonmuutosta vastaan.

      Eikä tämä tullut mitenkään yllätyksenä, että tuholaiset käy esim. metsiemme päälle.

    • Hei kaikille,

      Jos kaipaatte keskustelua ilmastonmuutokseen tai ympäristökriisiin liittyen, niin sitä on tarjoilla Tukinetissä Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hankkeen toimesta sekä kahdenkeskisenä että ryhmämuotoisena. https://tukinet.net/toimijat/ymparisto-ja-tulevaisuus-mielessa-hanke/

      Tukinetistä löytyy monia muitakin sekä yksilö- että ryhmämuotoisia palveluita, joihin voi halutessaan tutustua osoitteessa: https://tukinet.net/

      Tukinetissä asioidaan anonyymisti ja sen käyttö on maksutonta.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Mutta kun olen immuuni ilmastonmuutospropagandalle ja peloittelulle


    • Anonyymi

      Ihan vaan tiedoksi. Luonnonsuojelualueella leviää tuholaiset.
      Miettikää oikeasti.
      Onko oikein,et kaikki tuhoutuu.?

      • Anonyymi

        Eikä tuhoudu, mitä sitä hulluja, havupuumetsät vetäytyy pohjoiseen ja lehtipuumetsät valtaa takaisin ne alueet jotka ne menetti n.3000 vuotta sitten havupuulle kun ilmasto kylmeni. Pähkinäpensaat kasvoi jossain Vaasan korkeudella, jalavat, tammet sun muut jalot lehtipuut pohjosempana. Mietitään oikeasti, paniikkia ja tuskanhikeä pukkaa kun on pakko tässä maksaa siitä poliittisesta Pariisin ilmastokriisisopimuksen velvoitteista.

        Kyllä reilulle miljardille € pitäisi saaha vastinetta vihervasemmistolta joka sitä 'ilmastokriisiä' markkinoikin, ne voisi säätää sitä termostaattia kylmemmälle kun sillä on kerta siihen jumalainen mandaatti ja konsensus, tai muuten otetaan yhteyttä kuluttajasuoja asiamieheen. Vihervasemmiston pitäisi velvoittaa maksaan takaisin sen minkä ovat siitä 'ilmastonmuutoksesta' perineetkin.


    • Anonyymi

      Onni onnettomuudessa metsän kasvu paranee..
      Onneksi ei ymmärrystä paljoa muusta tarvi heinätkin kasvaa ja pensaat paremmin voi kun hyvä..
      Huonompia en kerro eikä minun niistä tarvitse murehtia olen ihminen elän vain hetken

    • Anonyymi

      Ydinsodassa ei tarvi murehtia silloin ihmiset tuhoutuvat ja maailma palautuu oikeaan suuntaan kerralla. Elämä korjautuu maapallolla seuraavan 25000 v aikajaksolla.

    • Anonyymi

      Ihminen viimeisen 145v aikana tuhonnut lähes kaiken luonnon ja elinympäristönsä. Leikkinyt luojaa kasvien, eläinten ja luonnon kanssa, kykenemättä ymmärtämään sitä. Rahan ja vallan ahneus on vienyt asioita kokoajan tähän suuntaan.
      Ihminen on huomattavan tyhmä primitiivinen otus.
      Halu hallita kaikkea ympärillään ilman ensin ymmärtämättä sitä.

    • Anonyymi

      Aivan turhaa puhetta ilmaston lämpenemisestä,aina ollut elin-ikäni ajan vaihtelevia lämpötiloja ja sääennusteita jotka toisinaan onnistuneet toisinaan taas menneet perseelleen. Kouluaikana oli kova poru siitä että merenkurkku....siis Vaasan edustalla maan nousu oli jotain senttejä kymmenessä vuodessa. Eli tovin päästä siinä on maaraja Uumajaan....Paskat, nyt puhutaan jotta vesiraja nousee, no tietysti se ottaa takaisin sen minkä on luovuttanut.
      Sitten metsiin, vihreiden luontokato ei tunnu pitävän paikkansa kun ennen eu ollut mäntypistiäisistä, kirjanpainajista mitään ongelmaa. Nyt nämä saastuttajat tuhoavat tonttipuita omakoti ja mökki alueilla.
      Se on kun kuunnellaan niin tarkasti mitä mieltä vihervasemmisto sanoo ja annetaan tehdä. Kaikki niitä julistavat on kirjanoppineiden manipulaatiota joka ei perustu kuin heidän omiin julisteihin,oppeihin ja mielihaluihin.
      JÄRKI, SE MAALAIJÄRKI ON HEIDÄN OPPIKIRJOISTA POISTETTU SANA.
      TYHMÄÄ JA SAIRASTA SAKKIA.

      • Anonyymi

        Pilasit juttusi puhumalla satuolennosta - eli muullakaan sepustuksella ei ole mitään tieteellistä painoarvoa.


      • Anonyymi

        Kun maailma ei ole sellainen kun haluaa, jotkut eivät vain pääse siitä yli. Mysteeriksi jää, miksi he luulevat, että se kiinnostaa jotakuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pilasit juttusi puhumalla satuolennosta - eli muullakaan sepustuksella ei ole mitään tieteellistä painoarvoa.

        Miten ihmeessä tuolla voisikaan olla tieteellistä painoarvoa. Ilmeisen seniilin henkilön purkaus.


    • Anonyymi

      Saatanan viherpiipertäjät ja vasemmistolaiset eihän ne teidän metsiä nämä tuholaiset tuhoa kun sossusta ei jaeta tai saa metsämaata. Kai nekin pitäisi teille antaa samaan tapaan kuin rahaa luukulta.

      • Anonyymi

        Niin nämä viherpiipertäjät ne juuri tuhoavat sinun metsäsi, ei kuoriaiset?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      149
      4694
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      104
      3944
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3559
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3340
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      55
      3281
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      33
      2678
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2559
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2266
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      20
      1908
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      36
      1768
    Aihe