Avohakkuu 1989.

Avohakkuu oli n.200m x400m, eli 8 hehtaaria. Nyt siinä on sankka metsä, yli 10 metrisiä puita täynna, ja pienempiä lisäksi. Eli, avohakkuu on erittäin tehokas hiilinielu verrattuna vanhaan metsään jossa ei kaadeta mitään, ja puut alkavat lahoamaan ja kuolemaan pystyyn.
8360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Metsän pitää uusiutua

Äänestä

Mitä tapahtui avohakkuussa alueelta kerätylle puulle? Siirtyikö hiilidioksidina takaisin ilmakehään?

Äänestä

Totta kait sinä olet oikeassa, Onko sinun omasta metsästäsi kysymys. Metsänomistajat tietää paremmin kuin vihreiden miehittämät järjestöt ja LUKE Helsingissä, Ne kun tulkitsevat omien tutkimustensakin tulokset väärin.

LUKE teki ansiokkaan tutkimuksen metsänkasvusta, mutta johtopäätös oli, että vanhoja metsiä lisää. Se tulos julkaistiin muutama vuosi sitten YLE:n sivustolla. Minä ymmärsin sen täysin eri tavalla elikkä samalla tavalla kuin sinä.

Ne ymmärtää jotenkin hirveän nurinkurisesti sen hiilinielu käsitteen, Olen miettinyt, että miten en oikein ymmärtävät sen. Tuntuu siltä kuin ilmastopaniikissa olisi unohdettu biologia aivan kokonaan.

Sinä taas ymmärrät sen biologian oikein vissiin käytännön kokemuksella. Todellisuudessa jos halutaan kasvattaa hiilinieluja, niin pitäisi hakata ja uudistaa kaikista vanhimpia metsiä.

Uusi puusto nielisi hiiltä vanhaa enemmän jo 10 vuoden päästä, ja siitä se yhä kiihtyisi noin 60 vuoden ikään asti. Sitten se alkaa pikkuhiljaa laskea, mutta ei radikaalisti. Nykyisellä kasvuvauhdilla päätehakkuuikä pitäisi olla alle 80 vuotta.

Minä istutin vuonna 1985 sukulaiselle metsää. Olisiko ollut vuosi 2020, kun tuli se puheeksi, ja hän kertoi, että pitäisi harventaa kiireesti, ja sieltä sai jo pikkutukkeja. Minun ei tarvitse kuin katsoa ikkunasta ulos, niin näen, miten hyvin luonto voi.

Tontillani on mustarastaat pesineet toistakymmentä vuotta. Ne on monet talvetkin viihtyneet täällä. Tässä on pesinyt myös punarinta ja satakieli. Yhtenä kesänä tepasteli kaksi kyyhkyspariakin. ja fasaanikukko huutelee.

Minun tontillani männyt on kasvaneet pituutta jopa 70 cm vuodessa, mutta metsikkö on liian tiheä. Keskimmäiset puut kuolevat, kun eivät saa valoa.

Äänestä

Miksi muuten on joku istutuspakko mhy:n puolesta, kun metsä kasvaa kyllä ihan istuttamattakin.

Äänestä
  • Kasvaa, elleivät olosuhteet tai eläimet tuhoa alkavaa kasvua eikä eroosio vie maaperää. Positiivista metsän istutuksessa on, että emme ole tekemässä samaa virhettä kuin jo antiikin suurvallat tekivät tuhansia vuosia sitten ja nousevat teollisuusmaat alkaen n.. 500 vuotta sitten:

    Ei metsiä. Esimerkiksi Kreikan sisäalueet ovat osittain kuunmaisemaa siellä, missä oli tiheää metsää äärettömiin vielä Homeroksen aikaan. Nyt sinne pitäisi ennallistamiseksi kantaa taimien lisäksi multa ja karikekin takaisin. Maksaisi varmasti satoja miljardeja, joten tuskin tehdään...

    Vanhat englantilaiset kansantarinat kertovat, kuinka orava saattoi hypellä puusta puuhun vaikka Cornwallista Skotlantiin käymättä välillä maassa.

    Äänestä

Suomen ilmastossa ja maaperässä aukkohakkuu ei tarkoita metsän lopullista häviämistä, pikemminkin uuden kasvun vauhdittumista.

Äänestä

Jos yhtäkään puuta ei kaadettaisi koko Suomessa, niin kaikki metsät muuttuisivat suuriksi hiilipäästöiksi. Puita täytyy kaataa ja tehdä niistä taloja ja muuta säilyvää tavaraa, ja polttaminen voidaan kokonaan kieltää.

Äänestä
  • Kielletään mieluimmin tupakanpoltto 🚬

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Avohakkuu oli n.200m x400m, eli 8 hehtaaria. Nyt siinä on sankka metsä, yli 10 metrisiä puita täynna, ja pienempiä lisäksi. Eli, avohakkuu on erittäin tehokas hiilinielu verrattuna vanhaan metsään jossa ei kaadeta mitään, ja puut alkavat lahoamaan ja kuolemaan pystyyn.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu