Saarioisten ruokaa tekevät ämmät osti firman pois kuleksimasta. Tietää että ainakin tulisuus lähtee ensimmäisenä pois. Eihän ämmien lapsille sovi chiliä syöttää.
Bye bye Poppamies
8
82
Vastaukset
Poppamiehen kastikkeet ovat enimmäkseen sokeria ja rubit suolaa. Niiden poistuminen ei haitta yhtään. Sen sijaan tulisemman pään chilikastikkeet ovat ihan hyviä. Oma suosikki on Trinidad scorpion kastike, jolla saa mukavasti terästettyä markettien salsat ja kastikkeet. Pari teelusikkaa Trinidad scorpionia salsapurkkiin tekee siitä ihan erilaisen ja paljon paremman dipin.
- AnonyymiUUSI
Voiko tuota tuunattua soosia käyttää esim burgereissa ja tortilloissa? Tai varmaan sopii ja hyvin mutta varmistan kuitenkin.
Tv TimmyH Anonyymi kirjoitti:
Voiko tuota tuunattua soosia käyttää esim burgereissa ja tortilloissa? Tai varmaan sopii ja hyvin mutta varmistan kuitenkin.
Tv TimmyHEn käyttäisi burgereissa. Minusta burgereihin ei jotenkin sovi hapan tomaattisalsa vaan burgeri pitäisi tuunata kokonaan uusiksi tomaattisalsalle. Jos haluaa käyttää tomaattisalsaa niin muut happamat pitäisi jättää pois eli tuore tomaatti, suolakurkku, kurkkusalaatti, burgerkastike on myös hapanta eikä sinappikaan oikein sovi. Salsaburgeri olisi hyvä samoilla aineksilla kuin tortilla eli salaattia, tuorekurkkua, juustoa, kermaviiliä ja tietysti hyvä pihvi.
Tortilloihin tuollainen tuunattu salsa käy oikein hyvin. Trinidad Scorpionilla saa hyvin potkua myös juustodippeihin. Marketin juustodippipurkkiin yksi teelusikka tuo sopivan tulisuuden ja se on silloin samaa luokkaa kuin vanhat hyvät Poppamiehen juustodipit, joita oli myynnissä muutama vuosi sitten.- AnonyymiUUSI
Grillaava_rouva kirjoitti:
En käyttäisi burgereissa. Minusta burgereihin ei jotenkin sovi hapan tomaattisalsa vaan burgeri pitäisi tuunata kokonaan uusiksi tomaattisalsalle. Jos haluaa käyttää tomaattisalsaa niin muut happamat pitäisi jättää pois eli tuore tomaatti, suolakurkku, kurkkusalaatti, burgerkastike on myös hapanta eikä sinappikaan oikein sovi. Salsaburgeri olisi hyvä samoilla aineksilla kuin tortilla eli salaattia, tuorekurkkua, juustoa, kermaviiliä ja tietysti hyvä pihvi.
Tortilloihin tuollainen tuunattu salsa käy oikein hyvin. Trinidad Scorpionilla saa hyvin potkua myös juustodippeihin. Marketin juustodippipurkkiin yksi teelusikka tuo sopivan tulisuuden ja se on silloin samaa luokkaa kuin vanhat hyvät Poppamiehen juustodipit, joita oli myynnissä muutama vuosi sitten.Kyllä mä söisin salsaburgerin. Hyvä piffi, cheddar tuplana. salsakastike ja thats it.
Pitää tuota trininad ja tobacoa kokeilla. Mut miten se eroaa esim piri piri soosista tai tabascosta?
Tv TimmyH Anonyymi kirjoitti:
Kyllä mä söisin salsaburgerin. Hyvä piffi, cheddar tuplana. salsakastike ja thats it.
Pitää tuota trininad ja tobacoa kokeilla. Mut miten se eroaa esim piri piri soosista tai tabascosta?
Tv TimmyHTabasco on pääasiassa etikkaa ja chiliä vain 19% kun Trinidad Scorpion kastikkeessa on tuota Trinidad scorpion chiliä 57% ja etikkaa vain vähän. Trinidad scorpion on todella tulista, ainakin ennen mainostivat, että on yli 600 000 scovillea. Minusta tuo on uskottava väite kun se tuoreena on noin 1 000 000-1 400 000 scovillea. Tuo kastike vertautuu markettien habaneroihin olemalla noin 1,5 kertaa tulisempaa kuin tuore habanero eli pari teelusikallista vastaa ehkä kokonaista habaneroa.
Jotta tuota kastiketta pystyy nauttimaan muutenkin kuin itseään kiduttamalla niin suosittelen kokeilemaan ensin juustotäytteisiä grillattuja habaneroja. Tulisuus vähenee kypsennettäessä ja juusto pehmentää vielä lisää. Kun näitä pystyy muutaman syömään niin Trinidad scorpionia pystyy myös käyttämään pöytämausteena. En minäkään mikään chilipää ole, tuo on hyvä mauste antamaan nopeasti ja pienillä annoksilla potkua ja maku on ihan hyvä. Varmasti toimii lapsiperheen chili con carneissa ja vastaavissa kun käyttää maltillisesti, esimerkiksi teelusikallinen isoon kattilalliseen muhennosta.
- AnonyymiUUSI
Ei, ei, ei ja vielä kerran ei. Kovastihan herra Suksi vakuuttelee, että tuotteita ei tärvellä. Mutta kun tavan mummut ja papat ostaa epähuomiossa tutun, suomalaiseen makuun, eli mauttoman, Saarioisen tuotteen ja maistavat siinä makua, jopa chilin makua, niin jo alkaa parku ja valitus. Ja sitten tuotteet laimennetaan kuraksi.
Kasvattelen omat chilini, lähinnä jyrkiä chinensejä. Mutta Poppamiehen Skorppariakin kuluu monta pulloa vuodessa. Pitääkö sitä ja muita soosseja ostaa jemmaan. Voi kiukku.
Ei niin tavan mummu 62 - AnonyymiUUSI
Kohta saadaan äitien tekemää chilisoossia, lempeän tulista. Ei saa...tana.
- AnonyymiUUSI
Suomalainen kun maustaa niin se on jämpti.
Not. 🤣
Tv TimmyH
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3422700Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1191502Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481350Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa56947Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan15904Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta26876Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo147851- 78822
En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm57805Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar198798