Jupiterin valtava säteily

Anonyymi-ap

Se estää ihmistä menemästä edes Jupiterin kuihin. Silti voi olla että Europa kuussa voisi olla elämää ja siellä voisi ehkä ihminen selviytyä tietyillä tekniikoilla, sinne matkustaminen altistaa liialliselle säteilylle.

Nyt onkiin Saturnuksen kuut mielenkiintoisia kohteita mahdolliselle etuvartiolle.

No, kunhan saataisiin edes se Mars asutettua.

5

235

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Europan vahva jääkuori on aika tehokas este säteilylle. Elämä taas .................. ?

    • Anonyymi

      Se niistä kuista sitten!

    • Anonyymi

      Ensin pitäisi kehittää teknologia, jolla pääsee kuuta pidemmälle..

    • Anonyymi

      Avaruuteen pääsee vain ne planeetat joiden sivistystaso on korkea ja jotka ovat hoitaneet oman planeettansa asiat täysin kuntoon.

      Tämä näkyy Star Trek tv sarjassa parhaiten.

      Kali yoga 432000 v ??????? avaruussaga
      Dvapara yoga 864 000 v Star Wars
      Treta yoga 1296000 v Foundation saaga
      Satya yoga 1728000 v Star trek saaga

      Nuo monet sci fi kirjat ovat kuin tämän päivän erittäin pitkän tähtäimen profetioita???

      2017 sain sanan että Galaksi eli tuolloin vuotta 19 BBY eli vuotta jolloin Luke Skywalker syntyi.

      Nyt on vuosi 11 BBY.

      Sitä en tiedä mikä saaga soveltuu 432000 v kestävään Kali yogaan eli pahojen maailmanvaltaan. Tuona aikana ei avaruusmatkailu voi kehittyä koska avaruuteen pyrkivän planeetan pitää omata sivistys ja kaikki asiat kunnossa. Mutta pahojen ollessa vallassa se on mahdotonta.

      Aikamatkailu toki kehitetään Intiassa 2100 jkr tienoilla. Vähän oon miettinyt Viimeisten aikojen valtiaiden soveltumista Kali yogan saagaksi.

      Mutta Star Wars on kyllä myös Eräs varteen otettava mahdollisuus. Vaikka itse ajoitan sen vasta Dvapara yogaan.

      Ei ole asiaa Marsia pidemmälle ellei maapallon sivistystaso kasva. Marsissa on mahdollisesti Paratiisi joka on piiloutunut massaan eli tiedostamattomaan. Myös kuissa ja muilla planeetoilla saattaa olla Paratiisi. Siksikin pitää olla Star Trek käyttäytymismalli ja valmius.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1315
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      901
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      875
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      789
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      707
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      581
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      576
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      547
    10. 48
      537
    Aihe