Jupiterin valtava säteily

Anonyymi-ap

Se estää ihmistä menemästä edes Jupiterin kuihin. Silti voi olla että Europa kuussa voisi olla elämää ja siellä voisi ehkä ihminen selviytyä tietyillä tekniikoilla, sinne matkustaminen altistaa liialliselle säteilylle.

Nyt onkiin Saturnuksen kuut mielenkiintoisia kohteita mahdolliselle etuvartiolle.

No, kunhan saataisiin edes se Mars asutettua.

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Europan vahva jääkuori on aika tehokas este säteilylle. Elämä taas .................. ?

    • Anonyymi

      Se niistä kuista sitten!

    • Anonyymi

      Ensin pitäisi kehittää teknologia, jolla pääsee kuuta pidemmälle..

    • Anonyymi

      Avaruuteen pääsee vain ne planeetat joiden sivistystaso on korkea ja jotka ovat hoitaneet oman planeettansa asiat täysin kuntoon.

      Tämä näkyy Star Trek tv sarjassa parhaiten.

      Kali yoga 432000 v ??????? avaruussaga
      Dvapara yoga 864 000 v Star Wars
      Treta yoga 1296000 v Foundation saaga
      Satya yoga 1728000 v Star trek saaga

      Nuo monet sci fi kirjat ovat kuin tämän päivän erittäin pitkän tähtäimen profetioita???

      2017 sain sanan että Galaksi eli tuolloin vuotta 19 BBY eli vuotta jolloin Luke Skywalker syntyi.

      Nyt on vuosi 11 BBY.

      Sitä en tiedä mikä saaga soveltuu 432000 v kestävään Kali yogaan eli pahojen maailmanvaltaan. Tuona aikana ei avaruusmatkailu voi kehittyä koska avaruuteen pyrkivän planeetan pitää omata sivistys ja kaikki asiat kunnossa. Mutta pahojen ollessa vallassa se on mahdotonta.

      Aikamatkailu toki kehitetään Intiassa 2100 jkr tienoilla. Vähän oon miettinyt Viimeisten aikojen valtiaiden soveltumista Kali yogan saagaksi.

      Mutta Star Wars on kyllä myös Eräs varteen otettava mahdollisuus. Vaikka itse ajoitan sen vasta Dvapara yogaan.

      Ei ole asiaa Marsia pidemmälle ellei maapallon sivistystaso kasva. Marsissa on mahdollisesti Paratiisi joka on piiloutunut massaan eli tiedostamattomaan. Myös kuissa ja muilla planeetoilla saattaa olla Paratiisi. Siksikin pitää olla Star Trek käyttäytymismalli ja valmius.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      252
      17407
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      181
      12376
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6160
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4985
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4975
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      51
      4118
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      40
      3674
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3662
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3161
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe