Nasa koki valtavat leikkaukset rahoituksissaan

Anonyymi-ap

Ukrainatuen lopettaminen ei auttanut NASAA.
Yhdysvaltojen hallinto leikkais vielä rajusti nasan rahoitusta.
Ylikallis SLS taidetaan pistää jäihin seuraavan lennon jälkeen.

19

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuhlailu loppuu!

      • Anonyymi

        Manit bois!


      • Anonyymi

        Aurinkokunnan läpi kiitää taas joku?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Manit bois!

        Niin siinnä nyt kävvi!


      • Anonyymi

        Kolli teki jo uuden foliahatun.


      • Anonyymi

        Rahat loppuu Nasalta!


    • Anonyymi

      Liian raju on leikkaus jos mennään alle 20 miljardin eli 18 miljardiin. Kun käytetään hieman numerologiaa niin jaossa voi olla 5, 2 tai 1 talentti.

      Tuolla 1 talentilla eli 10-19 miljardilla ei tehdä vielä yhtään mitään. Pitää olla vähintään 2 talenttia eli 20-29 miljardia. Sen arvo voi kaksinkertaistua vaan 1 talentin ei.

      Sama kuin rahaa koskee myös kaupunkien asukaslukuja.

      1 talentti 10000-19000 asukasta = mälsää
      2 talenttia 20000-29000 asukasta = hyvä suuremman kaupungin esikaupungiksi
      .....
      5 talenttia 50000-59000 asukasta = kaikki tarvittavat palvelut kohtuulliset
      Jne

      Tämä numerologia on testattu käytännössä. Se on niin että 1 talentti ei tuota mitään.

      Itse olen ajatellut pitäisikö NASAN tuotteistaa palvelunsa eli alkaa tuottaa voittoa myymällä avaruuskuvia yms. Siitä voitaisiin tehdä puolittain yritys.

    • Anonyymi

      Nasan yllä roikkuu valtavien leikkausten uhka
      Nyt esitetty budjettihahmotelma johtaisi suuriin muutoksiin Yhdysvaltojen avaruusohjelmassa. Leikkausuhan alla ovat esimerkiksi pitkään kehitetty SLS-kantoraketti ja Orion-avaruusalus.

      Hukkaanheitettyä kehitystyötä, Jota allokoidaan edelleen raketin hintaan! Siksi kallis!

    • Anonyymi

      USA karsii kovalla kädellä virastojen menoja, eikä Nasa ole poikkeus.
      Virastoissa on "suojatyöpaikkoja" jo niin paljon että on aika siivota. Mutta moni virasto kärsii myös mädästä johdosta. Nasa taas kärsii osaamattomasta johdosta jolla ei ole visioita. Nasassa yksityistäminen mennyt överiksi. Nasalle saa laittaa tarjouksen joka on 100 kertaa yli ja se mennee läpi. Astronauttius ei tuo johtamisosaamista. Jopa poliitisella johtajalla voisi olla enemmän kunnianhimoa.
      Kuitenkin SLS raketin kustannukset tai sen hinta meni överiksi. McDonnell Douglas päätti rahastaa sillä.

    • Anonyymi

      Rahat loppuu Nasalta!

    • Anonyymi

      Nasalla kovat ajat.

      • Anonyymi

        trump vei nasan rahat, tuleeko monotus epidemia nasaan.


    • Anonyymi

      No NASAn teatteri esitykset on kalliita ja varsinkin ne taiteilijat jotka lähetetään maalaamaan niitä NASAn tilaamia näkemyksiä valovuosien päähän!...

      Omituista se, etteivät ne astronautit saaneen Oskar-palkintoja suuresta "kuussa käynti" näytelmästään vaikka tekivät kaikkensa olevansa uskottavia?

      Kyllä NASAlle olis myös kuulunut Oskarit käsikirjoittajille ja varsinkin puvustajille vaikkakaan niissä asuissa ei avaruudessa hengissä selviäisikään!

    • Anonyymi

      Zelenskyin joukot räjäyttelee oppositin koteja, väittäen Venäjän syyksi.

      • Anonyymi

        KOLLIMAATTORILLE MAILMAN NIMELLÄ EI OLE MERKITYSTÄ! SEN MAILAMA ON PERSEILYÄ, WINHIHHULOINTIA, UKRAINAHIHHULOINTIA, IHMISTEN SOVAAMISTA!

        Sellaisessa mielikuvitusmailmassa se elää kuopiossa pyllymajassaan!


    • Anonyymi

      Nasalla harvinaisen tiukkaa! Ohjelmia lopetetaan!

    • Anonyymi

      Trump Asetti nasalle uuden johtajan!

    • Anonyymi

      Nyt USA haluaisi suojella kuun, kun heillä ei ole rahaa sinne mennä!

      Nyt taitaa saimaalla ottaa pumpusta.

    • Anonyymi

      Unkari: EU valmistautuu sotaan, ei rauhaan
      Unkarin ulkoministeri Peter Szijjártó on sanonut, että ”EU valmistautuu pitkään sotaan” sen sijaan, että pyrkisi rauhaan Venäjän ja Ukrainan välisessä konfliktissa. EU-komissio on käytännössä toiminut ”Ukrainan komissiona” ja asettanut Kiovan edut omien jäsenvaltioidensa etujen edelle, hän sanoi X:ssä lauantaina Tanskassa pidetyn EU:n diplomaattien kokouksen jälkeen.

      ”EU:n ulkoministerien kokouksessa Kööpenhaminassa kävi selväksi, että Bryssel ja useimmat jäsenvaltiot valmistautuvat pitkään sotaan, eivät rauhaan. He haluavat lähettää Ukrainalle kymmeniä miljardeja euroja sotilaiden palkkoihin, droneihin, aseisiin ja Ukrainan valtion toimintaan”, Szijjártó sanoi.

      ”Ukrainan nopeaan EU-jäsenyyteen, uusiin Venäjän energiapakotteihin sekä 6 miljardin euron (7 miljardin dollarin) lisärahoitukseen Ukrainan aseistamiseen kohdistui valtavaa painetta”, hän lisäsi.

      ”EU:n komissio toimi jälleen kerran Ukrainan komissiona ja palvelee Kiovan etuja jäsenvaltioiden etujen edelle. Euroopan komissio jättää täysin huomiotta Taka-Karpatiassa asuvat unkarilaiset ja energiaturvallisuutemme sekä kieltäytyy edelleen vastaamasta Slovakian kanssa lähettämäämme yhteiseen kirjeeseen, jossa Ukraina vaarantaa toimitusreittimme”, Szijjártó sanoi.

      Jo ennestään kireät välit Kiovan ja Budapestin välillä huononivat viime aikoina entisestään useiden Ukrainan hyökkäysten jälkeen Družba-öljyputkeen, joka on keskeinen putki, joka kuljettaa venäläistä ja kazakstanilaista raakaöljyä Slovakiaan ja Unkariin. Budapest on myös syyttänyt Kiovaa etnisten unkarilaisten oikeuksien loukkaamisesta Ukrainan Taka-Karpatiassa.

      Unkari on kieltäytynyt lähettämästä aseita Kiovaan ja arvostellut Brysseliä Moskovaan asettamien pakotteiden asettamisesta. Se on myös vastustanut Ukrainan jäsenyyttä sekä Natossa että EU:ssa. Samaan aikaan EU:n ulkoministeri Kaja Kallas lupasi lauantain ulkoministerikokouksen jälkeen antamassaan lausunnossa aseistaa Ukrainaa lisää ja ”lisätä painetta Venäjää kohtaan”.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      134
      7358
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      421
      7012
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3563
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      135
      3177
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2724
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      45
      2280
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1783
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1556
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe