Sytytin hiilille sähköinen puhallusko

Anonyymi-ap

https://www.smartasaker.fi/fi/looftlighter-x-johdoton-grillin-ja-tulensytytin
Ite oon käyttänyt sytytyspaloja/piippusytyintä mutta miksi tekee mieli jotain tuommoista linkin helppoa puhalluskuumaa nyt? Onko se hyvä ja ennen kaikkea tuo hinta on kyllä on hurja joten joku halvempi mutta liekkö sitten hyviä? Joskus sytyeelen ihan pikku sälällä tikkuja hiilten päällä puulla ja hyvin kyllä lähtee silläkin tyylillä. Mutta kivenpäällä sytytys palaa ja piippu päälle hmm usein niinkin. Tuommoinen lohikäärmeen henki puhallin sähköllä kokemuksia jos olisi. Illalla lähtee kamado taas tulille vaimon tullessa iltavuorosta toivottavasti ei palaneen käryiseen pihaan ihan vaan huiluntuhti pätkille.

6

152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Minulla on tuollainen Looft lighter. Kyllä sillä syttyy pehmeä markettihiili, mutta sitä pitää käyttää kauan, 5-10 minuuttia. Siltikin hiilet syttyvät huonosti ja hitaasti kun palo alkaa kasan päältä pieneltä alalta. Piippusytytin on tähän verrattuna tehokas kun tuli on alla ja koko hiilikasa syttyy kunnolla.

      Kovapuuhiilet ei puhaltimella syty. Kolmas ikävä puoli on se, että grillin edessä pitää seisoskella typerän näköisenä kovalla äänellä ulisevan puhaltimen kanssa 10 minuuttia kun saman voi tehdä passiivisesti piippusytyttimellä.

      Yhteenvetona voi sanoa, että toimii kuten luvattu, mutta ei paras tapa sytyttää. Olen käyttänyt alle 10 kertaa kolmessa vuodessa ja sytytin on tyhjän panttina.

      • Anonyymi

        Looftin tehoa ei ilmoiteta josko se on pieni ja siten tehoton toisin kuin bigshopin texas mallin jonka käyttöä on kehuttu. Vain arvaus oletus en tiedä koska tehoa ei kerrota. Texas on 2000w 2Kw.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Looftin tehoa ei ilmoiteta josko se on pieni ja siten tehoton toisin kuin bigshopin texas mallin jonka käyttöä on kehuttu. Vain arvaus oletus en tiedä koska tehoa ei kerrota. Texas on 2000w 2Kw.

        Looftligterin teho on 1500W eli ei merkittävää eroa. Molemmilla syttyy pehmeä leppäpuuhiili, mutta syttymisestä grillausvalmiuteen menee paljon enemmän aikaa kuin piippusytyttimellä koska täysin syttynyt hilliä täynnä oleva piippu on käytännössä heti grillausvalmis.


    • Anonyymi

      Miten syttyy briketit kummalla vaan? Piippu vai puhallin?

      • Briketti syttyy huonommin kuin hiili. Looftligterilläkin se syttyy, mutta on aika toivotonta saada nopeasti grillaushiillosta. Briketit laittaisin ehdottomasti piippuun. Sillä saa paljon nopeammin valmiin grillin. Kyse on ihan yksinkertaisesta jutusta - sytytätkö pieneltä alalta päältä, josta tuli leviää hitaasti vai alta, josta se leviää nopeasti koko piippuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      27
      1807
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      105
      1468
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1401
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1036
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      892
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      876
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      853
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      810
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      787
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      127
      765
    Aihe