Sytytin hiilille sähköinen puhallusko

Anonyymi-ap

https://www.smartasaker.fi/fi/looftlighter-x-johdoton-grillin-ja-tulensytytin
Ite oon käyttänyt sytytyspaloja/piippusytyintä mutta miksi tekee mieli jotain tuommoista linkin helppoa puhalluskuumaa nyt? Onko se hyvä ja ennen kaikkea tuo hinta on kyllä on hurja joten joku halvempi mutta liekkö sitten hyviä? Joskus sytyeelen ihan pikku sälällä tikkuja hiilten päällä puulla ja hyvin kyllä lähtee silläkin tyylillä. Mutta kivenpäällä sytytys palaa ja piippu päälle hmm usein niinkin. Tuommoinen lohikäärmeen henki puhallin sähköllä kokemuksia jos olisi. Illalla lähtee kamado taas tulille vaimon tullessa iltavuorosta toivottavasti ei palaneen käryiseen pihaan ihan vaan huiluntuhti pätkille.

6

316

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Minulla on tuollainen Looft lighter. Kyllä sillä syttyy pehmeä markettihiili, mutta sitä pitää käyttää kauan, 5-10 minuuttia. Siltikin hiilet syttyvät huonosti ja hitaasti kun palo alkaa kasan päältä pieneltä alalta. Piippusytytin on tähän verrattuna tehokas kun tuli on alla ja koko hiilikasa syttyy kunnolla.

      Kovapuuhiilet ei puhaltimella syty. Kolmas ikävä puoli on se, että grillin edessä pitää seisoskella typerän näköisenä kovalla äänellä ulisevan puhaltimen kanssa 10 minuuttia kun saman voi tehdä passiivisesti piippusytyttimellä.

      Yhteenvetona voi sanoa, että toimii kuten luvattu, mutta ei paras tapa sytyttää. Olen käyttänyt alle 10 kertaa kolmessa vuodessa ja sytytin on tyhjän panttina.

      • Anonyymi

        Looftin tehoa ei ilmoiteta josko se on pieni ja siten tehoton toisin kuin bigshopin texas mallin jonka käyttöä on kehuttu. Vain arvaus oletus en tiedä koska tehoa ei kerrota. Texas on 2000w 2Kw.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Looftin tehoa ei ilmoiteta josko se on pieni ja siten tehoton toisin kuin bigshopin texas mallin jonka käyttöä on kehuttu. Vain arvaus oletus en tiedä koska tehoa ei kerrota. Texas on 2000w 2Kw.

        Looftligterin teho on 1500W eli ei merkittävää eroa. Molemmilla syttyy pehmeä leppäpuuhiili, mutta syttymisestä grillausvalmiuteen menee paljon enemmän aikaa kuin piippusytyttimellä koska täysin syttynyt hilliä täynnä oleva piippu on käytännössä heti grillausvalmis.


    • Anonyymi

      Miten syttyy briketit kummalla vaan? Piippu vai puhallin?

      • Briketti syttyy huonommin kuin hiili. Looftligterilläkin se syttyy, mutta on aika toivotonta saada nopeasti grillaushiillosta. Briketit laittaisin ehdottomasti piippuun. Sillä saa paljon nopeammin valmiin grillin. Kyse on ihan yksinkertaisesta jutusta - sytytätkö pieneltä alalta päältä, josta tuli leviää hitaasti vai alta, josta se leviää nopeasti koko piippuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      109
      6491
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3677
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      182
      2388
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      248
      2254
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      189
      1913
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1720
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1505
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      125
      1180
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1174
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1140
    Aihe