Oman snägärin omistaminen on ollut haaveena jo kauan ja nyt olen saanut pienehkön pääoman kerättyä. Mutta kysynkin onko grillikioskin pitäminen taloudellisesti kannattavaa?
Sinänsä kun ajattelee, että raaka-aineet maksavat suht vähän verrattuna aterian hintaan (~6 euroa) ja itse kioskin ostaminen valmiina tulisi kohtalaisen edulliseksi, mutta jäänkö silti voitolle jotenkuten kun luvat, vuokra ym on maksettu?
Onko muilla sama kutina päästä maistamaan itse tehtyä hampurilaista omasta grillissä? :)
Grilli-yrittäjän taloudellinen pärjääminen?
7
5643
Vastaukset
- Vittuilujen sietäjä
Serkku aikoinaan on omistanut grillikiskan mutta nykyään tekee vähän tuotoisampaa bisnestä.
Työ oli raskasta tai ainakin henkisesti hänelle koska oli perheellinen ja piti sietää asiakkaiden vittuilut ja mustalaisten uhkaillut. välillä oli asiakkaita jonoksi asti ja välillä sai katella minitv:tä parikin tuntia ilman asiakkaita.
Kokonaisesti(laske vuodessa) niin työ ei ollut kannattavaa mutta jos sulla löytyy kaveria tai lähisukulaisia jeesamaan ruokapalkalla niin ehkä voisit yrittää. - että
Olisi kyllä kysyntää kunnon grillikioskille. Useimmat on nykyään ulkomaalais omistuksessa ja niissä ei viitsi käydä. Isot annokset & ruokaa myös mukaan, puhelintilaus, helppoa käydä hakemassa vaikka työstä palattua. Olen 1 vakioasiakkaasi;)
- tiina
Tee kunnon salaattihampurilaisia, niin saat uskollisia ystäviä! Uusavuttomina (tai laiskoina..)käydään aina poikakaverin kanssa vakiogrillillä salaattihampurilaisella, koska siellä niitä osataan tehdä hyvin. Ja pistäppä jotain salaattivaihtoehtoja muutenkin listaan, niin voit saada meistä naisista hyviä asiakkaita!
Ainahan voi yrittää, saahan siitä ainakin yrittäjäkokemusta ja jos homma alkaa maistua puulta niin vaihda alaa.
- joosuan
olit ajatellut?
olis ehdotus. - kokeiltu on
Tuottaahan toiminta, jos jaksaa paljon olla itse töissä, ettei tarvii palkata muita.
Oleellisinta on kunnon sijainti, niin että porukkaa liikkuu alueella. Hyvät parkkitilat ym. kannattaa myös olla.
Mitä enemmän vuokra-asuntoja ja kaikenlaista sekalaista (ns. epämääräistä) sakkia lähistöllä asuu, niin sen parempi. Hienolla omistusasuntoalueella ei sitten pärjää mikään pulju, vaikka kuinka paljon asuisi ihmisiä lähistöllä.
Ulkomaalaiset omistajat pilaa aina jokaisen paikan maineen. Jos on grilliä pitänyt ulkomaalainen pitkään, niin paljon saa tehdä töitä, että saa ihmiset taas käymään paikassa. Eli pitää tiedottaa asiasta lähistön asukkaille, että nyt ois taas kunnon suomalaista safkaa saataville. Ja pitää tehdä remppaa, että huomataan muutos. - tiina
kannattaa.itse olen 6.v pitänyt ja en ole katunut.
- Anonyymi
En ota kantaa kohta mania.
Otan kantaa kohtaan Oo joka nakittaa soitoon kohtaa grilli- yrittäjät joissa puhe avoin toimittajat jotka käyvät omat käräjäoikeus makkaeansa ottamassa.
Muut saa maksaa ciluja tästä, kun vaihtopuhelut ovat olleet luvallisia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034583Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743851352- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86960Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882- 64866
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10847