Maa tulisi toimeen omillaan ilman aurinkoa. Lämmön saa maalömmöstä. Valon keinotekoisesti. D vitamiinit purkista. Kasvit voidaan myös yhteyttää keinotekoisesti joten aurinko on turha kapistus maapallolle. Kaikki voidaan tehdä ilman sitäkin.
Maapallo ei tarvitse aurinkoa
15
307
Vastaukset
- Anonyymi
Vertauskuvallisessa mielessä maailma tarvitsee aurinkoa nykyaikana paljon.
- Anonyymi
Väittämäsi on täysin väärä!
- Anonyymi
Kaikki tähdet ovat "aurinkoja". Näitä on ainakin 1E+23 ja niillä on kiertolaisinaan planeettoja. Ainakin yhden tähden kiertolaisella on todistetusti korkealle kehittynyttä elämää.
- Anonyymi
Elämä on kehittynyt noin neljän miljoonan vuosituhannen aikana. Ihminen on tiettävästi ollut olemassa vasta runsaat 100 vuosituhatta. Elämän kehittymiseen tarvitaan suhteellisen stabiilit olosuhteet ja valtavasti aikaa. Kotitähtemme on mahdollistanut tämän tuottamalla energiaa ja pitämällä mapalloa sopivalla etäisyydellä tähdestä.
- Anonyymi
mistä ihminen ilmestyi tänne satatuhatta vuotta sitten?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mistä ihminen ilmestyi tänne satatuhatta vuotta sitten?
Mitä tarkoitat "mistä?"
Nykyihminen on ainoa, joka pystyy määrittelemään mitä tarkoitetaan termillä nykyihminen. Nykyisen määritelmän mukaan nykyihmisen määritelmän mukaisia apinoita oli n. 200 000 vuotta sitten, mutta ei ole mitään fysikaalistä rajaa, milloin laji muuttuu toiseksi. - Anonyymi
+ suuri määrä erilaisia muita tapahtumia joita ilman tämä planeetta olisi jäänyt elottomaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mistä ihminen ilmestyi tänne satatuhatta vuotta sitten?
Ensimmäiset varsinaiset ihmiset olivat pystyihmiset, jotka kehittyivät 1,9 miljoonaa vuotta sitten. Pystyihmistä edelsi esi-ihmiset. Esim. kenianesi-ihminen 3,5 miljoonaa vuotta sitten.
- Anonyymi
Ja foliohattu viimeistelee kaiken : )
- Anonyymi
Maapallo ei tarvitse Aurinkoa yhtään mihinkään. Ihmiskunta sen sijaan tarvitsee.
Ja Aurinkohan loppujen lopuksi tuhoaa Maapallon, tosin siihen menee aikaa. - Anonyymi
Kuunpalvojat saattaa iskeä välissä. Niillä on ihan omat välit siihen. Kuuhun.
- Anonyymi
Aurinko ei tarvitse Maapalloa yhtään mihinkään.
- Anonyymi
Mistä purkista ne kasvit niitä fotoneja napsivat? Entä mitä tapahtuu hellan levylle, kun katkaiset virran? Sama käy maapallolle. Se vain jäähtyy hitaammin, koska massaa on paljon.
- Anonyymi
Ilman aurinkotuulen jatkuvasti luomaa suojavyöhykettä aurinkokunnalle säteily syvästä avaruudesta kärventäisi kaiken maapallon pintakerroksien nykyisentyyppisen elämän alta aikayksikön.
- Anonyymi
Magneettikenttä sen suojavyöhykkeen tekee. Se suojaa nimen omaan Aurinkotuulelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä7710857Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13810238- 257981
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776424Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.435341- 714961
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1384264Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai184163Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas323891Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313534