https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011238655.html
"Hurja käänne: Lämpötilat romahtavat jopa 15 asteella – ”Pahin mahdollinen skenaario”
Viikonlopusta tulee kaunis. Lämpötilat kohoavat monin paikoin +20 asteen tuntumaan.
– Pahimmassa tapauksessa Etelä-Suomessakin voidaan jäädä loppuviikosta päivisin +5 asteen tuntumaan, ainakin jos sateista on. Eli hurjimmillaan 15 asteen tiputus lämpötiloihin. Tämä on pahin mahdollinen skenaario.
Tämänhetkisen ennusteen mukaan kylmä jakso kestää jopa toukokuun 25. päivään asti. Jos tämä ennuste toteutuu, mikä on vielä hyvin epävarmaa, päivälämpötilat nousisivat Suomessa ylimmillään +10 asteeseen."
Paras mahdollinen sää taimikon varhais perkkuuseen, ei ole liian kuuma.
Pääsiäisen aikaan oli varhaisperkaamassa taimikkoa ja silloin oli aivan liian kuuma sää siihen hommaan.
Aurinko paistoi ja vaikka oli lyhythinainen paita, niin tuli kuuma ja hiki valui, aivan
liian kuuma oli hommia tehdä.
Silloin oli vielä paikoin kelirikko, joten luulisi kelirikon jo olevan ohi, kun aikaa on siitä jo kuukausi.
Mielummin viileä kesä, kuin tukahduttavan kuuma kesä.
Viileän sään kanssa ei ole ongelmaa, koska viileyttä pääsee pakoon sisätilohin ja pukeutumalla, mutta kuumuuttapa ei pääse pakoo, se tunkee sisätiloihinkin, jos kuumuutta jatkuu viikkoja.
Kyllä ne, jotka valittaa tätä viileyttä, niin vielä kaipaavat sitten, kun on tukahduttavan kuumat ilmat, että olisipa yhtä viileää, kuin toukokuussa.
Että pahin mahdollinen skenaario, jos lämpötilat putoavat
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Minullakin mielessä lähteä metsäpalstalle -ellei ole liian lämmin sää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417044
- 323958
- 463384
- 402959
- 172736
- 372238
- 162206
- 412163
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472117- 402078