Onko keksitty sähköistä henkilövaakaa, joka ei söisi jo ensipunnituksella patteria tyhjäksi? Minulla on kolme, merkkejä: SOEHNLE, CLATRONIC, HYUNDAI. Tänään vien ne SER -keräykseen kun se on punnitus ja patterit.
Aiemmin minulla oli mekaaninen, mutta se näytti mitä sattui ja joutui sen takia metallinkeräykseen.
Nyt pitäisi löytää parempi sähköinen JOS SELLAINEN ON PYSTYTTY RAKENTAMAAN nykytekniikalla! Tai kävisi se mekaaninenkin, jos TOIMISI.
Henkilövaaka
4
174
Vastaukset
- Anonyymi
Otappa lääkkeesi.
- Anonyymi
Laita itse kytkin pariston johtoon.
- Anonyymi
Toiset laitteet purkaa pariston itsestään vaikka ei käyttäisi mutta paljon on myös vikaa nappiparistojen laaduissa mitä nämä sekatavarakaupat myyvät. Lapsena juotin johdot paristonpitimeen ja johtojen toiseen päähän Duracellin D-paristot - sitten kesti kauemmin kuin lapsuus.
- Anonyymi
sähköinen henkilövaaka:
Tuo ei ole normaalia, 2 mahdollista syytä:
1. Käytät heikkolaatuisia paristoja
TAI:
2. Vaa'assasi on vikaa, ja vian takia se kuluttaa virtaa moninkertaisesti sen, mitä olisi normaalia.
Itselläni on 1999-2000 ostettu SOEHNLE -merkkinen henkilövaaka, eikä se ainakaan kuluta paristoja mitenkään hälyttävän nopeaan tahtiin.
Toki voisi varmaan laittaa verkkolaitteen, jos ei haittaa virtajohto sen jälkeen.
6V DC ulos antava verkkolaite kävisi, ja sitten pitäisi vain liittää sen lähdöstä tulevat johdot vaan paristotilan PLUS ja miinus -nastoihin (varmista, että napaisuus tulee oikein päin!)
Tuolla lailla toki virtaa syövää vaakaakin voisi ehkä käyttää, mutta virta vaa'alle on silloin syytä katkaista käytön jälkeen - jos laite on niin pahasti rikki, että ylikuumenee virta kytkettynä, niin ainahan tuosta voi muodostua tulipalon riski!
Paristokäytössä riskiä pienentää se, että jossain vaiheessa paristoista virta loppuu, mutta pistorasiastahan sitä virtaa riittää rajattomasti, joten tuo asia (ylikuumeneeko virta päällä) kannattaa tarkistaa, jos muokkaa laitteen toimimaan verkkolaitteen syöttämänä paristojen sijasta.
Normaalia ylisuuri virrankulutus ei ole.
Tosin: joissain malleissa voi olla, että vaaka kuluttaa kohtuuttoman paljon virtaa myös virta pois päältä -asennossa ; monessa mallissahan mekaanista päävirtakytkintä ei ole, vaan "virta pois" on vain sitä, että laitteen sisäinen mikrokontrolleri laitetaan virransäästötilaan ja näytöltä (ja yleensä myös painosensorilta) katkaistaan virta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu615253Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti183302- 1422725
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett162378- 1331886
- 151673
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1621476Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731407Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1081350- 951307