Viikon päästä hellettä! Ainiin, määrittelin että helleraja 20,1.
Hellettä tiedossa!
20
1154
Vastaukset
- Anonyymi
+25 on parempi. Suomessa aurinko paistaa alhaalta, on pilvistä ja tuulee
- Anonyymi
Muuta Saharaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuta Saharaan.
Keski-Eurooppa voisi olla parempi
- Anonyymi
Hyvä idea uudelleenmäärittely. Saadaan lisää lämpimiä päiviä. Mietinkin mikä ratkaisuksi, muutto eteläänkö.
- Anonyymi
Well,Aritzonan Yumahassa on lasketusti maailman eniten auringoisia päiviä,jos niitä kaipaat?
- Anonyymi
PIKKUHELTEET EIVÄT HÄTKÄYTÄ🌞
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011272453.html
Aurinkorannikolla jo 17 vuotta asunut Jami Rantanen kertoo lämpötilan nousseen menneinä päivinä iltapäivisin 33 asteeseen.
– 30 asteen lämpötila ei ole mitenkään poikkeava eikä rasittava. Lämpöön tottuu parissa viikossa.T Neljänkymmenen asteen lämpötiloja on harvoin, yleensä vasta elokuussa.
Aurinkorannikolla on ollut viileämpää kuin Manner-Espanjassa, eikä Rantanen ole kärsinyt kuumuudesta. Meri viilentää ilmaa, ja talot ovat hyvin ilmastoituja. - Anonyymi
Helleraja on väärä Suomessa
"Helleraja vaihtelee maittain; kun Suomessa ja muissa Pohjoismaissa määritelmän mukainen raja on +25 °C, luokitellaan esimerkiksi Espanjassa helteeksi vasta +30 °C:n ja Yhdysvalloissa +32 °C:n ylittävät päivälämpötilat" - Anonyymi
Toivoa on tosi helteestä 🌞
"– On todennäköistä tämän hetken ennusteiden valossa, että ehkä ensimmäinen hellepäivä on tulossa ensi viikonloppuna.
Tällä hetkellä ei vielä tiedetä, osuuko se perjantaille, lauantaille vai sunnuntaille" - Anonyymi
Kohta kesäkuun puoliväli ja ei ole ollut oikein +18C kelejä. Helteistä puhumattakaan.
Kyllähän hellejaksot kuuluu kesään, Kuumilla +25- +30C taajamat hiljenee ja ihmiset suunnittelevat mihin aikaan käyvät asioilla, muuten ollaan pihapiirissä palmujen alla ja katoksien.
Kansa kaipaa +30C helteitä. - Anonyymi
SÄLEKAIHTIMET VIILENTÄVÄT ASUNNON 🌞
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/297a209b-501c-471b-b31f-2cc0371c542c
"Varjostus on olennainen osa passiivista viilennystä. Mitä kauempana sälekaihtimet ovat asunnon sisätiloista, sitä tehokkaammin ne toimivat viilentämisen näkökulmasta.
Suomalaisissa asunnoissa kaihtimet ovat monesti ikkunalasien välissä tai sisäpuolella. Etelä-Euroopassa puolestaan on tyypillistä, että asunnoissa on puiset ikkunaluukut lasien ulkopuolella" - Anonyymi
Hienoa, että tänään oli kunnon kesäsää pitkästä aikaan. Viikonloppu täytyy viettää rannalla 🌞
- Anonyymi
Ei mennyt 30° helleraja rikki
Kuluvan vuoden korkein lämpötila on nyt 29,9 astetta, kertoo Foreca. - Anonyymi
Minä olen enustannut kylmä kesä ja tulikin lämmintä olenko ennustanut väärin?
En ole ennustanut väärin se on vain hetkellinen se helle jakso se päätyy perjantaina 18.07.2025.
Sen jälken tule taas kylmempää säätä mutta kuiteskin paljon lämpöisempi säätä kun ennen tätä helle jaksoa lämpötila pysy sinä +23.0c - +24.0c.
Mutta manantai 28.07.2025 asti se on kuiteskin vähän lämpöisempi kun mitä se on tähän mennessä ollut mutta ei ihan helle lukemia mutta lähellä helle lukemia eli lämpötila pysy sinä +23.0c - +24.0c.
Sen manantai 28.07.2025 jälken se on taas yhtä kylmä kun tähän mennessä ennen tätä helle jaksoa.
Mutta tuleko elokuussa lämmin jakso ennen koulun alkamista?
Sittä minä en ole niin varma se lämmin jakso mitä olis pitännyt alkaa elokuussa kun koulut alkaa alkoi jo.
Sen takia kun ne sää blokit antoi jo periksi ja ne lukiutunet suihku virtaukset antoivat jo periksi ja sää asetelma muuttui niin että saatin lämmintä ilma tänne Suomen.
Mutta minä silti ennustetaan että elokuu tule olemaan lämmin kun ne sää blokit antoi periksi ja ne lukiutunet suihku virtaukset anti periksi ja sää asetelma muuttui niin että saatin lämmintä ilma tänne Suomen.
Tämä anta mahdollisuuden sihen että elokuu tule olemaan lämmin.
Se on ainakin lämpöisempi kun mitä kevät ja kesä on ollut tähän mennessä ennen tätä helle jaksoa.
Eli kevät ja kesä 2025 on ollut kylmä ja sateinen mutta ennen heinäkuun puoli väliä tuli helle jakso joka kesti vikkon sen jälken sää vileni ja tuli kylmempää säätä mutta silti paljon lämpöisempi kun tähän mennessä.
Heinäkuu ja elokuu vaihtessa tule taas yhtä kylmä ja sateinen sää kun tähän mennessä ennen tätä helle jaksoa mutta elokuun puolessa välissä tule taas vikkon kestävä helle jakso sen jälken tule taas kylmempää säätä mutta paljon lämpöisempi sää kun mitä se on ollut ennen tätä helle jaksoa ja elokuun ja syyskuun vaihtessa tuli taas yhtä kylmä ja sateinen sää kun tähän mennessä ennen tätä helle jaksoa.
Ja tätä pidemmälle en osa ennusta koska ennusteen epä varmuus kasva mutta syyskuun puolessa välissä taas lämpene mutta ei ihan helle lukemia mutta lämpötila pysy +22.0c - +24.0c ja se jatkuu lokakuun alkuun asti ja lokakuun puolessa välissä tule taas pakkasia ja lämpötila pysy sinä +1.0c ja -2.0c välissä ja tätä pidemmälle en osa ennusta. - Anonyymi
Ooh
Pohjanmaalla Kaskisissa lämpö on noussut 31,5 asteeseen hieman kello 16 jälkeen- Anonyymi
Hieno kesän ennätys 🌞
Maanantaina tehtiin uusi kuluvan kesän lämpöennätys, kun Kaskisissa Pohjanmaalla mitattiin 32,4 astetta neljältä iltapäivällä.
- Anonyymi
Viileät ilmat saapuvat pian 🌬️🌬️🌧️🌧️
- Anonyymi
Hankkikaa tuuletin 🌬
"Ilmatieteen laitoksen Jantusen mukaan trooppisia öitä, jolloin lämpötila ei laske alle 20 asteen, koetaan maan keski- ja pohjoisosissa.
– Jos ei ole kunnon tuuletusta, niin kyllähän se voi sitten tietenkin aiheuttaa ahdistusta itse kullekin, meteorologi varoittaa" - Anonyymi
Hienoa 🌞👍
"Kuluvan kesän uusi lämpöennätys on syntynyt tänään torstaina, kun Oulussa lämpötila on noussut 32,6 asteeseen. Lukema mitattiin Oulun lentoaseman havaintoasemalla, Ilmatieteen laitos kertoo" - Anonyymi00020
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263224Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122389Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.812296Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1062014Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761653Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥461508Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta251417Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1201170
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151126