Miksi minä lihon pienestä, mutta Hele ei isostakaan määrästä?

Anonyymi-ap

Oon 12 vuotias ja en oikein tiedä mitä pitäisi tehdä kun silloin kun minä syön herkkuja esim 500g irtokarkkia, niin lihon heti paljon. Mutta kun siniverkkarimiehen lapsi Hepe on saanut niin HIRVEÄSTI herkkuja videoilla (ja tuntuu että muutenkin elämässä) niin miksi hän vain pysyy hoikkana?

6

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sori piti sanoa otsikoksi että miksi minä lihon pienestä mutta Hepe ei isostakaan määrästä.

    • Anonyymi

      Perityt geenit, liikunta myös vaikuttaa. Jitkut eivät lihoa koskaas. Syövät läskiä ja suklaata . Tousille riittä vähäisestäkin. Aineenvaihdunta on myös ratkaiseva tekijä. Pitäisi syödä monipuolisesti, ettei tulisi puutostiloja. Puutoskin voi aiheutta ylipainoa, turvotusta. Syö karkkien sijasta daateleitä, hunajaa, tummaa suklaata. Ruokavalioon kalaa, pinaati, kananmunat, ölju, mantelit muun ruokavalion lisäksi.
      Tiesitkö että hyvä mieli ja nauraminen auttaa polttaman kaloreita myös. Eli maseentuneisuus autta vaan painon nostoa. Etsi miellekästä tekemistä.
      Älä vertaa itsensä muihin. Kehittää sen sijaan omia tottumuksia ja elömäntyyliä, ruokailu ja liikunta m6kaan lukien. Oppiminen vaatii aivotyötä ja siksi, että aivot kunnolla toimisivat, aivot tarvitsevat makeaa. Siksi kouluiässä iskee makeannälkää. Se on luonnollista. Liiku vaan enemmän ja käytä keinovärikarkkien sijasta suklaata, hunajaa ja daateleitä. Koko elimustö voitaa.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö, 70-80-luvuilla ja sitä ennen ei ollut lihavia juuri ollenkaan, eikä varsinkaan lapsissa, mikä ne geenit ykskaks muuttanut?

        Pelkästään väärästä ruuasta, liiasta syömisestä ja vähästä liikunnasta se lihominen johtuu.


    • Anonyymi

      Mutta harrastan monia eri liikuntaharrastuksia ja syön terveellisesti. En liho silloin mutta sitten heti kun syön vähänkin mitään herkkua siihen päälle niin lihon.

      • Anonyymi

        Lopeta karkin napostelu tai rajoita kertaan viikossa ja korkeintaan 100 grammaa kerrallaan.

        Puolen kilon karkkimäärä lihottaa kenet tahansa.
        Netin somesaasta ei läheskään aina ole totta. Mistä sen voit todentaa syökö se "Hepe" oikeasti itse kaiken vai meneekö karkit ja herkut muille jakoon tai jonnekin kaapin perukoille, ellei jopa roskiin?
        Kyseessähän on puhtaasti rahan ansaitsemisen vuoksi tehtyjä somevideota joita ei kannata ottaa todesta.


    • Anonyymi00006

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe