Sääennustuksissa ja miltä lämpötila tuntuu ei koskaan oteta huomioon auringon vaikutusta lämpötilan tuntuun.
Kun sääennustuksessa on aurinkoista ja lämpötila ilmoitetaan +16 astetta ja miltä sää tuntuu 16 astetta, niin ei huomioida auringon vaikutusta miltä lämpötila todellisuudessa tuntuu.
Jos se miltä lämpötila tuntuu olisi totta, niin ei silloin lämpötila asunnossakaan kohoaisi silloin, koska lämpötila ennusteessa tuntuu +16 asteelta, vaikka auringon vaikutuksesta asunnosa lämpötila kohoaa yli 23 asteeseen, kun se illalla on ollut +21 astetta.
Sääennusktuksissa ei millään tavoin huomioida auringon kuumentavaa vaikutusta lämpötiloihin ja lämpötila mitataan jossakin varjossa viileässä ja kosteassa kivenkolossa, jossa on kylmää, eikä sellaisia olosuhteita ole missään muualla, kuin siellä kivenkolossa, jonne aurinko ei paista.
Sääennustuksissa ei koskaan oteta huomioon auringon vaikutusta
8
246
Vastaukset
- Anonyymi
Se lämmän tai kylmän kokeminen on subjektiivinen kokemus, lisäksi se päiväntasaajan immeinen laittaa villatakin päälle kun joku härmäläinen riisuu ikkosilleen koska kuvittelee täällä olevan "hirmuhelle",,,
- Anonyymi
Ilmastonmuutosuskovaiset eivät ota huomioon Suomen kylmiä tuulia 🌬 ja pilviä 🌫
- Anonyymi
Mitenkä liittuyy siihen mitenkä ilman lämpötila tuntuu, sinäkö sen määräät kuinka eri ihmiset tuntevat eri lämpötilat kotona tai ulkona!!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkä liittuyy siihen mitenkä ilman lämpötila tuntuu, sinäkö sen määräät kuinka eri ihmiset tuntevat eri lämpötilat kotona tai ulkona!!!!
Minä tiedän mitä tunnen. Ilmastomuutosuskovaisten tilastot ja tuntemukset eivät muuta minun tuntemuksiani.
En ole lämmönarka
- Anonyymi
Sääennusteessa (Ilmatieteen laitos) näkyy myös, miten kuumalta auringonpaiste saa sään tuntumaan. Esimerkiksi ensi viikon keskiviikoksi ennustetaan aurinkoista ja 17 astetta tuntuu kuin olisi 20.
Auringonpaisteessa ei mittari mittaa ilman lämpötilaa, vaan sitä miten kuumaksi Auringon säteily mittausanturin lämmittää. Siksi mittaus suoritetaan varjossa.- Anonyymi
Ei kai lämpöä mitata auringonpaisteessa. Silloin aika määrää miten kuumaksi mittari nousee.
Ja talvella jos on 10 miinusatetta, niin kylmä tuuli saa sään tuntumaan vielä kylmemmältä.
Yleensä tuuli viilentää ihmisen tuntemaa lämpötilaa, koska lämpöä haihtuu iholta tuulen vaikutuksesta
- Anonyymi
"vaikka auringon vaikutuksesta asunnosa lämpötila kohoaa yli 23 asteeseen, kun se illalla on ollut +21 astetta"
Sisällä on eri asia. Jos aukaiset ikkunat, niin lämpö tasaantuu ulkolämpötilan tasalle.
Pidä kaihdimet tai verhot suljettuna päivällä, jos et halua, että aurinko lämmittää asuntoasi.- Anonyymi
Samantapainen juttu on ulkona.
Keväällä ilman lämpötila voi olla korkeampi, mutta kuitenkin ulkona tuntuu olevan viileämpää, koska maaperä ei ole kerennyt varata lämpöä talven jälkeen.
Eli kylmä "nousee" maasta
Syksyllä, kun maaperä on kerennyt varata lämpöä kesän vaikutuksesta, niin ilmakin tuntuu enemmän lämpöiseltä, vaikka aurinko paistaa alhaalta, eikä lämmitä paljoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1307749Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t196588Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195585Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa765334Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190