Hellelämpötila määriteltävä uudelleen

Nykyinen hellelämpötila +25 astetta on aivan liian alhainen lämpötila. Ilmaston kiihtyvä lämpeneminen vaatii että hellelämpötila on nostettava vähintään +30 asteeseen. Euroopan lämpötilat ylittyvät toistuvasti jo +40 astetta. Kiihtyvän lämpenemisen vuoksi mittauserot ja määritelmät Eteläiseen Eurooppaan eivät saa ja voi kasvaa liian suuriksi.
19436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Eiköhän muuteta samalla se ruumiinlämpökin sitten siitä 37°C uuteen 44,7°C.

Äänestä

Tulisi edes se +25 astetta Suomeen

Äänestä
  • Tai edes 20. Harmi ettei ilmasto lämmenytkään, vaikka meille niin luvattiin. Kaikki oli valhetta vain.

    Äänestä

Mitäpä jos pidettäisiin vertailussa ihan vaan se Celsius-aste lukema? Idiootti yrittää luoda järjestelmää, jonka avulla voidaan sanoa "helteitä ei ole sen enempää kuin aiemminkaan" - vaikka helle-merkintä ei ole enää vertailukelpoinen.

Äänestä
  • Ennemminkin pitäisi laskea hellerajaa, jottei totuus ilmastonmuutoksesta paljastuisi, eikä tuollaisesta hellerajan manipuloinnista myöskään kerrottaisi suurelle yleisölle tai sille keksittäisiin jokin "selitys". Ylipäätään harvat viralliset tilastot ja virallinen data ovat todellisuudessa vertailukelpoisia laskentaperusteiden vuosikymmeniä jatkuneen manipuloinnin takia, Onneksi jotkut harvat viitsivät sentään kerätä ja julkaista epävirallisilla nettisivuillaan vertailukelpoisia mittauksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ennemminkin pitäisi laskea hellerajaa, jottei totuus ilmastonmuutoksesta paljastuisi, eikä tuollaisesta hellerajan manipuloinnista myöskään kerrottaisi suurelle yleisölle tai sille keksittäisiin jokin "selitys". Ylipäätään harvat viralliset tilastot ja virallinen data ovat todellisuudessa vertailukelpoisia laskentaperusteiden vuosikymmeniä jatkuneen manipuloinnin takia, Onneksi jotkut harvat viitsivät sentään kerätä ja julkaista epävirallisilla nettisivuillaan vertailukelpoisia mittauksia.

    << Ennemminkin pitäisi laskea hellerajaa, jottei totuus ilmastonmuutoksesta paljastuisi >>

    Veikkaisin, ettei rajojen muuttaminen vaikuttaisi siihen, että keskimääräinen lämpötila nousee kuitenkin.

    Vai siis mistä ihmeen "totuudesta" nyt puhuit.

    << Ylipäätään harvat viralliset tilastot ja virallinen data ovat todellisuudessa vertailukelpoisia laskentaperusteiden vuosikymmeniä jatkuneen manipuloinnin takia >>

    Missä tieteellisessä lähteessä tällainen vertailukelvottomuus ja manipulointi on osoitettu ?

    Tosiaan, puhut tieteellisen tason mittauksista, joten niitä voi väittää vääriksi vain tieteellisen lähteen perusteella. No ?

    Jääkö suutariksi ?

    Jep, sitähän minäkin, että linkkiä ei löydy ja näin muodoin joudumme toteamaan, että kyseessä olikin vain oma uskomuksesi.

    Hah hah.

    << Onneksi jotkut harvat viitsivät sentään kerätä ja julkaista epävirallisilla nettisivuillaan vertailukelpoisia mittauksia. >>

    Ja siis ne ovat niitä oikeita, manipuloimattomia ja vertailukelpoisia minkä perusteella ? Senkö vaan, että kun valitaan uskomukseen sopivia rusinoita pullasta, niin ne tosiaan tukee sitä uskontoa, niin ne ovat sitten mielestäsi sillä perusteella "oikeita" ?

    Heh, sinua on ainakin helppo vedättää.

    Äänestä

  • Kaikki muut palstalla olijat tietävät kyllä mistä mittayksiköstä on kyse kun puhutaan Suomen hellerajasta, paitsi palstan vammainen hihhulipelle.

    Äänestä

"Tältä näyttää juhannusviikko Suomessa, Espanjassa taas jopa 40 astetta."
Kyllä tuota hellerajaa pitää Suomessakin nostaa nyt ja pikaisesti, muuten tulee kesä ilman hellepäiviä ja ilmasto alkaa kylmenemään.

Äänestä

Helleraja pitäisi nostaa Suomessa 30 asteeseen

"Helleraja vaihtelee maittain:

Suomessa ja muissa Pohjoismaissa määritelmän mukainen raja on +25 °C

Espanjassa helteeksi luokitellaan vasta +30 °C ja Yhdysvalloissa +32 °C:n ylittävät päivälämpötilat"

Äänestä
  • Täällä 25 astetta on ihan hyvä määritelmä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Täällä 25 astetta on ihan hyvä määritelmä.

    Siksikö, että jos helleraja olisi Suomessa 30 astetta, niin Suomessa ei sen jälkeen olisi yhtään hellepäivää vuodessa

    Äänestä

KESÄ ON PAHASTI MYÖHÄSSÄ 👎

"Tämä on aika myöhäinen ajankohta hellerajan rikkoutumiselle, Aleksi Lohtander sanoo.

Tyypillisesti kesän ensimmäinen hellepäivä mitataan Suomessa jollakin paikkakunnalla melkein kuukautta aiemmin, toukokuun 17. päivän tuntumassa. Viime vuonna helleraja rikkoutui Suomessa jo 14. toukokuuta

Päiviä, joina 25 asteen lämpötila Suomessa keskimäärin ylittyy jollakin paikkakunnalla:

toukokuu: 3

kesäkuu: 8

heinäkuu: 16

elokuu: 9

syyskuu: alle 1"

Yle

Äänestä
  • Olisit tehnyt tästä uuden aloituksen.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Olisit tehnyt tästä uuden aloituksen.

    Miksi säätiedoista pitäisi ylipäätään kirjoittaa tänne jotain aloituksia ?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Miksi säätiedoista pitäisi ylipäätään kirjoittaa tänne jotain aloituksia ?

    Kyse ei ole säästä, vaan hellepäivien keskimääräisestä määrästä Suomen kesässä.

    Eikös se ole teidän rakastamaa tilastotietoa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kyse ei ole säästä, vaan hellepäivien keskimääräisestä määrästä Suomen kesässä.

    Eikös se ole teidän rakastamaa tilastotietoa ?

    << Kyse ei ole säästä, vaan hellepäivien keskimääräisestä määrästä Suomen kesässä.
    Eikös se ole teidän rakastamaa tilastotietoa ? >>

    Niin, tilastotietohan asian aina paljastaa. Se paljastaa myös vaikka tupakan vaarallisuuden vaikka joku papparainen vetäisi askin norttia päivässä vielä ysivitosena.

    Nyt kyse on vaan siitä, että mikä on tuon tilastomuuttujan keskimääräinen vaihteluväli. Suomessa nimittäin on ollut tyypillistä, että kesäisin ei välttämättä ole juuri ollenkaan hellepäiviä. Siihen nähden tämä ei taida olla mitenkään erityisen poikkeuksellinen, vai mitä ?

    Saati että voiko kuukauden tilanteesta päätellä ilmaston suuntaa ? Niin, tuskin olit viime tammikuussa selittämässä samaa toiseen suuntaan, että "kyllä ilmasto on nyt todella lämpenemässä pahasti kun tammikuussa on ollut noin monta plussapäivää, jolloin lämpötila ei ole edes käynyt miinuksella". Poimit siis rusinoita, joilla yrität pönkittää uskomustasi, vai mitä ?

    Äänestä

Missä se kiihtyvä lämpeneminen näkyy Suomessa, viimeisten ennusteiden mukaan tästä kesästä tulee yhtä kylmä kun enneätyskylmästä kesästä -87.

Äänestä
  • << Missä se kiihtyvä lämpeneminen näkyy Suomessa >>

    Vaikka siinä, että viime vuonna oli ennätysmäärä hellepäiviä ja talvi oli hyvin lyhyt ja vähäluminen (eteläisessä Suomessa).

    Jep, vaikka nyt ei ole mitään erityisen lämmintä, niin vuosikeskiarvo taitaa olla tähän mennessä vielä hemmetisti yläkanttiin. Toki tietysti pitää muistaa, että vuodet eivät ole veljiä keskenään, joten oikeastihan lämpenemisen näkee ihan vaan kylmästi siitä, että Suomen keskilämpötila kohoaa. Ei se nyt mitään useita asteita kohoa, mutta kuitenkin melkoisesti.

    << viimeisten ennusteiden mukaan tästä kesästä tulee yhtä kylmä kun enneätyskylmästä kesästä -87 >>

    Missä tällainen ennustus on julkaistu ?

    Vai oliko tuo taas sitä hevosmiesten tietotoimistoa ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nykyinen hellelämpötila +25 astetta on aivan liian alhainen lämpötila. Ilmaston kiihtyvä lämpeneminen vaatii että hellelämpötila on nostettava vähintään +30 asteeseen. Euroopan lämpötilat ylittyvät toistuvasti jo +40 astetta. Kiihtyvän lämpenemisen vuoksi mittauserot ja määritelmät Eteläiseen Eurooppaan eivät saa ja voi kasvaa liian suuriksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu