Grilllaus on pieniksi halotuilla klapin "paloilla "

Anonyymi-ap

Täällä on aina grillattu näin.

Jos on 30cm pitkä ja pieni klapi niin se on nakuteltu pienellä kirveellä ehkä 5-7 osaan niitä on valmiina kori täynnä.

Joitakin soiroja metallikupuun jossa oikea paksu rst verkko 10- max 15cm puista ja heti grillaamaan. Kupu siirtää lämmön ja jakaa heti.

Yksinkertaisin, nopein, kestävin, halvin, helpoin pitää puhtaana ja antaa oikean grillauksen.

Pallogrillin kupu käy erittäin hyvänä puugrillinä puille kun laittaa oikean paksun rst verkon

Juuri paistoin 4 makkaraa ja paketin lihoja, lämmitin perunoita. Meni erittäin pieniä klapeja 2kpl. Verkko on reilu 10cm pinnasta jossa puut palaa.

Ja helppoa lisätä puun soiro verkon alle jos tarvetta.

Ihmettelen niitä jotka mättää klapeja johonkin grilliin ja polttaa turhaan puita, eikä isoihin tuliin voi laitta ruokia palamaan ja savuun mustumaan.

2

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä on juurikin sitä alkuperäistä barbequeta. Ruoan kypsentämistä tulella ja savulla tulen yläuolelle tehdyn telineen avulla. Alkuperäiskansoilla ei ollut metalliritilöitä, mutta he tekivät vastaavat telineet tuoreista puunoksista. Lämpöä heijastavaa metallikupua tai betonista kaivonrengasta ei ollut, mutta vastaava saatiin kaivamalla maakuoppa. Näin tuli saatiin pidettyä maltillisena ja ruoka kypsyi hitaasti tulen ja savun avulla ilman palamista ja mustumista. Moni tälläkin palstalla väittää vastaan, ettei tällainen perisuomalainen grillaus ole barbequeta tai BBQ:ta, mutta juuri sitä se on - ruoan hidasta kypsentämistä tulen ja savun avulla.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Barbacoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      32
      3738
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1659
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1359
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1191
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1047
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1041
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      925
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      39
      807
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      771
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      750
    Aihe