eli ennen 4 ulotteisesta avaruudesta kertoo hyboteesi että niitä on kuusi. Jokaisella vektorilla on myös oma aika ulottuvuutensa.
Aika avaruudessa onkin muka 3 aikaa.
Anonyymi-ap
26776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tämä muistaakseni selittää alkeishiukkasten massat.
Death to the reign of terror in Kiev !
Loistavaa! Zelensky on natsi, gay ja diktaattori!
Zele on VARAS
Hyböteetesi on väärä. Julkisella sektorilla on aina omaa aikaa.
Tuoreet Windows-päivitykset aiheuttavat laajoja ongelmia !
Matemaattisesti on muutama muukin vaihtoehto konstruoitu ulottuvuus-määrälle - fysikaalisesti mitään ei kuitenkaan ole voitu todistaa, vaikka teoriat joiltain osin näyttääkin toimivan.
ei aika ole mikään ulottuvuus, tai jos on, nin sen vektorin pituus on nolla.
Aha! Selvä se sitten! V ajakki.
Housuissa sulla on Nollan mittainan vektori!
Mikä aika on hidastunut jos käy 90% valonnopeutta kulkevalla raketilla mutkan ja palaa lähtöpisteeseen?
Käsittääkseni se joka kiihdyttää vauhtia vaikuttaa ajankulumiseen.
Lapsetlaitu mella, niin on aika avaruutta , nyt kannattaa olla ulkona ilman , paitaa , lakkia , housuja.
Sitten voi verrata aika avaruutta , valonnopeutta ,suhteessa raketin 90% valonnopeuteen.
Paljonko muuten on 90% valonnopeudesta , onko se dna langaton netti , vai mikäse on hä.
James Bond , kuuraketti on se niin jännää eikä vaan
Niin ja se LNG rakettin nopeus on varmaan 90% valovalli nopudesta.
Eix joko
Eurooppa kantaa Ukrainan sodan taloudellisen taakan, mikä suututti Venäjän. Ööh.
Ukrainan sota tulee Euroopalle paljon kalliimaksi kuin Venäjälle. Siksi Ukrainan tukeminen on järjen köyhyyttä!
Mitenkä tämä mielipiteesi on totta noin niikuin "sijoitetu panos tuoto , vai tappio"
Ukrainan sota tulee Euroopalle paljon kalliimaksi kuin Venäjälle. Siksi Ukrainan tukeminen on järjen köyhyyttä!
Vaikka yksi laskelma.
Meillä vennääjällä ei osata laskea , meillä on niitä mosatramppareita vaikka ja kuin!
Siin se venäjän matematiikka on.
Kaikki kuolleet ovat sotilas karkureita , ei tarvitse maksaa verirahoja.
Näin toimii sivistys valtio , vehnää.
"Aika avaruudessa onkin muka 3 aikaa."
Kuin pitkä on sekunti näissä Aika avaruudessa?
Haluais tietää.
Tarvinko kolme kelloa?
Aurinkokunnan läpi kiitää taas joku?
Taisin lukea Enqvistin kirjasta jotain tensorilaskennasta tuon suhteen: Käytännössä 3x3 matriisi, jonka alkioina ensimmäisen ja toisen asteen differentiaalioperaattoreita ajan ja paikan suhteen. Monimutkaista laskentaa, mutta systemaattista ja tuolla oli mainittu ainakin mahdollisuus 10-ulotteiseen aika-tila avaruuteen, oisko ollu 6 paikan ja 4 ajan ulottuvuutta? Ja tuon sai romautettua tuttuun 3+1 muotoon. Matemaattinen käsittely kuitenkin oli helpompaa, jos laski 10-ulotteisella juurikin tuon tensorin olemassaolon takia. Eli: Lukio-tasolta tuolle ei vielä pysty tekemään oikein mitään. Matematiikallakaan pelkästään ei oikein pärjää, kun pitää osata myös fysiikkaa, jotta tietää mitkä termit voi jättää huomiotta.
Vaihtoehtoja oli tuolle 10-ulotteiselle ratkaisullekin, mutta siinä oli muistaakseni yli 30 ulottuvuutta..
Meteorologisissa säämalleissa, joita lasketaan supertietokoneilla, käytetään tensorilaskentaa jossa on jopa satoja ulottuvuuksia. Ulottuvuudet ovat hilapisteisiin lisättyjä muuttujia, joista varsinaisia tilaulottuvuuksia on vain pituusaste ja leveysaste, sekä painepinta joka vastaa korkeutta.
Muita ulottuvuuksia ovat esim. lämpötila, ilmanpaine, tulen nopeus ja suunta, ilmankosteus, pilvisyys, sademäärä, auringon säteily, maan lämpösäteily, maaperän lämpötila ja kosteus jne. Matemaattisia ulottuvuuksia on mallista riippuen kymmeniä tai satoja.
Aika on iso ongelma kosmologian standartimallissa.
Aika käsityksemme voi mullistua. Uusi tutkimus ajasta saattaa muuttaa koko kosmologiaa.
Aika on erilainen eri suuntiin.
Ajalle kuvitellaan kome suuntaa, käytännössä mitä tahansa aikoja kolmiulotteisuudessa.
Hankala tapaus tämä AIKA!