Uusi käytänne astunut voimaan vuoden alusta.
https://yle.fi/a/74-20171675 (Ulkomaalaiset urheilijat ovat ihmeissään Suomen maahantulokäytännöistä, sanoo seurapomo – ”Heikentää Suomen mainetta”)
Arvatenkin joukkueiden pelaajat ainakin divareissa pelaavat edelleen turistiviisumilla ja siis joukkueet vetää riskillä, vai onko tässä syy miksi esim. Sipoo ja Pirkkala eivät ole lähteneet leikkiin mukaan eli vaiva ja hinta?
Entä liigan tilanne, siellä EUn ulkopolisia on reilusti enemmän / joukkue, ei varmaankaan mennä enää turistiviisumilla, riski liian suuri?
Vai astuuko voimaan vasta kaudelle 2026, miten tulee vaikuttamaan?
Uusi maahantulokäytänne voimaan
4
516
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ennen jenkin vuosikustannus on ollut luokkaa 14000-20000€ (riippuen sopparista, 14k on sitten aika pienellä) niin tuo on aika iso nousu kun nää on muuttunut. 1div joukkue operoi jotakuinkin 35000€ perusbudjetilla ennen jenkkejä joten siinä on aika paljon sponssimyyntiä tehtävänä tai sitten pitää kaksinkertaistaa kausimaksuja jos jenkkejä mielii hankkia.
- Anonyymi
Ei varmasti ole tuota kokoluokkaa kuin korkeintaan ihan muutamalla.
- Anonyymi
Ehkä nyt aletaan vihdoin kehittämään omien poikien tehoja eikä nojauduta importteihin.
- Anonyymi
Se on aika pitkän työn takana ja ne laadukkaimmat suomipelaajat (ymmärrettävistä syistä) lähtee eurooppaan tai liigaan pelaamaan. 1-divarin osalta pelaajat koostuu nuorista lupaavista urheilijoista, uran loppupuolella olevista eliittipelaajista ja sitten niistä harrastelijoista joita treenaaminen ei niin kiinnosta.
Fakta on se, että jenkeissä 7-vuotiaasta saakka pelannutta, high schoolin ja collegen laadukasta treenaamista läpikäynyttä pelaajaa ja sen kokemusta ei noin vain tehdä suomalaisilla resursseilla. Lisäksi nuo pelaajat tukee valmennusta ja kehittää valmentajia sekä kanssapelaajia tietotaidollaan. ECG on lähimpänä tuota omilla saleillaan ja hyvällä junnupolulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713154Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823619Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952894Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361369Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1461294Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151254Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121167- 811051
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923