https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011378502.html
"Lämpötila nousee Rinteen mukaan korkeimmillaan todennäköisesti 30 asteen tienoille. Maanantai-iltapäivään mennessä korkein mitattu lämpötila oli 30,5 astetta Vaasan Klemettilässä.
– Tiistaina korkein lämpötila voi olla samaa luokkaa. Korkein lämpötila voi jopa nousta 31 asteen tienoille, Rinne sanoo.
– Joka tapauksessa hyvin kuumassa säässä edelleen jatketaan.
Rinne sanoo, että ennusteet elävät koko ajan. Aiemmin vaikutti siltä, että helteet viimein väistyvät ensi viikonloppuna.
– Nyt ennuste on jonkin verran lykkääntynyt. Sää muuttuu viikonloppuna epävakaisemmaksi. Kaikkein kuumimmat lämpötilat väistyvät, mutta yli 25 asteen sää jatkuu ensi viikon puolelle.
Sääennusteeseen liittyy kuitenkin vielä epävarmuutta, Rinne huomauttaa.
– Lämpötilat rauhoittuvat hiljalleen, mutta aikataulu vielä elää."
Ei lopu tukala kuumuus tällä viikolakaan, vaikka sääennustajat niin jauhavat.
+25 astetta on tukala, koska samalla porottaa aurinko, joka korventaa asunnon sisälämpötilat lähemmäs +30 asteeseen.
Ei se mitään auta, vaikka yöllä olisi +10 lämmintä muutaman tunnin ajan, koska päivän aikana aurinko on korventanut asunnon kuumaksi ja sisäpinnat ovat varastoineet kuumutta.
Siinä menee vähintään 3 viikkoa vaikka olisi koko ajan +10 astetta, että sisälämpötila laskee siedettäväksi eli +19...+21 asteeseen.
Ei se viileämpi yölämpötila ehdi asuntoa viilentään juuri mitään.
Taas meille valehdellaan helteen loppumisesta
Anonyymi-ap
2
259
Vastaukset
- Anonyymi
Kesällä pitää olla helteitä 🌞
- Anonyymi
TOIVOTTAVASTI PITÄÄ PAIKKANSA
"Torstai ja perjantai ovat todennäköisesti tämän kesän kuumimmat päivät, lämpötila kohoaa maan etelä- ja keskiosassa laajalti 30-33 asteeseen. Lapissa on tilapäisesti tiistaina viileämpää ukkoskuurojen myötä, mutta helteet kiertyvät sinnekin takaisin"
Mtv sää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845297Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.303526Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j402874Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin272094Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.591851Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861646- 471596
- 941392
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71175