Makeita manteleita?

Olin Tallinnassa ja vanhassa kaupungissä myytiin sellaisessa kärryssä makeita mausteisia manteleita. Niiden maku muistutti piparkakkua ja ne olivat lämpimiä, kun ne valmistettiin siinä samalla.

Olisiko kenelläkään tietoa reseptistä? mitä aineita tähän herkkuun käytetään?
41653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tarvitset manteleita, joissa on vielä ruskea kuori jäljellä. sekoita keskenään desi pari sokeria sekä sopivaksi katsomasi määrä (teelusikka tai pari) kanelia, mustapippuria ja inkivääriä (sekä neilikkaa). kaada sokerimausteseos paistinpannulle, sulata. lisää mantelit, ja kääntele, kunnes ne alkavat pitää napsuvaa ääntä. kaada mantelit kulhoon, jossa on kidesokeria ja kääntele ja hölskyttele vimmatusti niin että mantelit irtoavat toisistaan. yritä antaa mantelien jäähtyä pari minuuttia ennen maistamista:)

Äänestä
  • Kiitos sinulle "nami" tämä vaikuttaa lukiessa ainakin kaikkein oikeimmalta.... mitä muita vinkkejä olen saanut (muualta) niin niissä on ollut aina jokin pikku juttu, ettei ihan ole ollut oikein. Ehkä kokeilen jo viikonloppuna. Kiitos vielä kerran.

    Äänestä

  • kävisiköhän siihen valmis piparkakkumauste mausteeksi?

    Äänestä

Tein tällä ohjeella ja laitoin 2 dl sokeria, n.3 tl kanelia ja 1/2 tl piparkakkumaustetta. Mantelit piti tosin erotella käsin isosta möykystä, eikä sokerissa heiluttelu auttanut. Parempia tuli kun Tallinnan manteleista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reseptin etsijä kirjoitti:

Olin Tallinnassa ja vanhassa kaupungissä myytiin sellaisessa kärryssä makeita mausteisia manteleita. Niiden maku muistutti piparkakkua ja ne olivat lämpimiä, kun ne valmistettiin siinä samalla.

Olisiko kenelläkään tietoa reseptistä? mitä aineita tähän herkkuun käytetään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu