Jokaisen tehtävä on elättää itsensä. Jos ei ole ruokaa, mene töihin. On kohtuutonta että joutuu maksamaan veroja omasta työstä niille jotka eivät tee mitään.
Ruoka ei ole ihmisoikeus
27
388
Vastaukset
- Anonyymi
Menkää töihin luuserit! Vielä palestiinalaisia lapsiakin pitäisi elättää? Kaula vaan irti niiltä, asia ei kuulu mulle.
- Anonyymi
Näköjään Persuilta on jäänyt lukematta vaatimukset, jos ottaa orpolapsen.
Hitto niitä ottivat vielä 50 000.
- Anonyymi
Jotenkin tuoksahtaa juttu seltä, että olet itse joutunut juuri töihin, nyt purat v.tutustasi.
Katsos meillä on pitkäaikaissairaita ja ikänsä takia heikosti työllistyviä.
Ennen kun alat nillittämään, tiedoksi että olen aloittanut työnteon 1975 ja edelleen työelämässä. - Anonyymi
Sosiaaliturva pitäisi poistaa Suomesta, ei ole mun asia maksaa muiden eläminen. Jos haluaa ruokaa ja katon pään päälle niin sen eteen pitää säästää ja tehdä töitä.
- Anonyymi
Mitään saamattomien työttömien takia menestyviltä henkilöiltä verotetaan yli puolet pois
- Anonyymi
On kohtuutonta, että ihmiset eivät tajua, ettei töihin vain noin mennä. Terveisin yksi, joka on laittanut yli 1 000 työhakemusta.
- Anonyymi
Työttömät on heikkoja ja heikot kuolee se on luonnonlaki
- Anonyymi
Vielä kohtuuttomampaa on se että Suomi ottaa vuosittain valtavan määrän ongelma maahanmuuttajia suomalaisten veronmaksajien elätettäviksi. Ei ole Suomen tehtävä hyysätä pakolaisia, kun oma maa on veloissa. Suomalaisia lapsia kiusataan vuosia suoraan opettajien silmien alla ja kukaan ei puutu siihen, mutta siitä tulee oikeusjuttu jos muslimille lauletaan koulussa uskonnollisia lauluja.
- Anonyymi
Jokelan massamurha oli täysin oikeutettu tapaus
- Anonyymi
Toivottavasti saatte näitä rikastajia lisää (en ole rasisti)
- Anonyymi
Kerska ym kuninkuuskulutuskisaan kuuluu toki kysyä kenellä on isoin sähkölasku maksettuna. Tämä selvä.
- Anonyymi
Samaa mieltä, jokaisen pitäisi maksaa oma eläminen. Ei ole veronmaksajien tehtävä antaa omasta palkasta niille jotka ei tee mitään.
- Anonyymi
Jos ei ole rahaa ei ole oikeutta elää - ainakaan minun rahoilla
- Anonyymi
Persut ja sekoomus rules. Viddu mitä apinointia. Tämän kappaleen haluan omistaa heille.
https://music.youtube.com/watch?v=mAuWTtsrPOw&si=0R04FZOZk_GHSZGu
Tv TimmyH- Anonyymi
Pidä se turpas kiinni ruma ylipainoinen p2skakasa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pidä se turpas kiinni ruma ylipainoinen p2skakasa!
Edelliseen
- Anonyymi
Ruoka ja Juoma kuuluu vain niille jotka pystyy itse niistä maksamaan
- Anonyymi
Ihan sama jos 10 miljoonaa afrikkalaista lasta kuolee nälkään. Ei oo mun asia auttaa niitä. Jos mä maksan veroja niin ne käytetään minua oikeasti hyödyttäviin asioihin. Ei lapsille toiselle puolelle maapalloa.
- Anonyymi
Kyllä mun mielestä tässä samassa veneessä ollaan. 😐
Tv TimmyH
- Anonyymi
Ihmisten kärsiminen on iloa silmille
- Anonyymi
Syntymäkään ei ole ihmisoikeus vaan kaikki on tänne joku nussinu!
- Anonyymi
Sodassa vihut poltetaan roviolla ja armoa ei anneta. Siviileiltä sahataan pää irti sahalla vauvasta vaariin niin kuin kuuluukin👍. Ei tulisi kuuloonkaan antaa humanitääristä apua kellekkään.
- Anonyymi
mitä söit viimeksi?
- Anonyymi
Sotilaiden koulutus, kaluston laatu ja manipulaatio on tärkeää mutta humanismi sodassa ei
- Anonyymi
Älä unohda massaa
- Anonyymi
Miksi tätä ei poisteta ja ei en ole työtön vaan olen ollut kesätöissä ja jatkan koulua ensi viikolla.
- Anonyymi
Niinpä, jos tukijullit haluaa tehdä vain pari kk/vuosi töitä viljelijöinä, olkoot syömättä loppuvuoden, ei niitä tukiaisilla kuulu elättää. Suomessa käytetään 1€ ruuan tukiaisiin 3€, naapurimaissa sen sijaan ei makseta kansallisia tukiaisia ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499911Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126685Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736015Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405891Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464104Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2633026Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?392306- 611335
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191126Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48975