Orwellin 1984 teoksen visiot ovat toteutuneet aika hyvin 2020-luvulla

Anonyymi-ap

"Orwell sanoi vuonna 1949 vastauksena keskusteluun romaaninsa merkityksestä, että hänen mielestään totalitaristiset ajatukset ovat juurtuneet älymystön mieliin kaikkialla, ja hän halusi romaanissaan viedä nämä ajatukset aina niiden loogisiin seuraamuksiinsa asti. Hän sanoi myös, että romaania ei ole tarkoitettu hyökkäykseksi sosialismia tai Britannian työväenpuoluetta vastaan, vaan se on kuvaus niistä kieroutumista, joihin keskitetty talousjärjestelmä voi johtaa. Orwellin mukaan tämä olikin jo osittain tapahtunut kommunismissa ja fasismissa"

https://fi.wikipedia.org/wiki/Vuonna_1984

Nykyisestä totalitäärisestä yhteiskunnasta hyvän kuvauksen kertoi Mike Benz Joe Rogan haastattelussa 3.12. 2024:

Mike Benz on Yhdysvaltain ulkoministeriön entinen virkamies ja nykyinen Foundation For Freedom Onlinen toiminnanjohtaja. Foundation For Freedom Online on sananvapautta valvova järjestö, joka on omistautunut palauttamaan lupauksen vapaasta ja avoimesta internetistä.

Joe Rogan Experience #2237 - Mike Benz

https://youtu.be/rrJhQpvlkLA

...

S24 mainostaa vielä sananvapautta. Kuinkahan kauan?

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän tuo pian eroteta virastaan.

    • Anonyymi

      Mielikuvien maailma ei ole todellinen maailma. Todellinen maailma on reaalimaailma, jossa ihmiset todellisuudessa elävät. Asiat eivät mielikuvien maailmassa välttämättä vastaa asioiden tilaa reaalimaailmassa.

    • Anonyymi

      Meidänkin vasemmisto profiloi itseään sosiaalidemokratialla ja hyveillä, joka on kuitenkin vain myyntituotteen kaunis kääre. Kääreen alla on kuitenkin tuote, joka sisältää kaikki ne sosialistiset, marxistiset yms. opit, joille vasemmisto on uskollinen. Eihän se muuten olisi 'vasemmisto'. Samalla logiikalla, eihän kapitalistitkaan hylkää markkinatalouden oppeja.

      Katsokaa esim. Sdp:n retoriikkaa ja esiintymistä. Se hyökkää oikeistolaisuuden, ja myös osin keskustalaisuudenkin, kimppuun ja peittää sen hyveistä, moraalista yms. koristellulla kääreellä. Todellisuudessa kuitenkin Sdp pyrkiii vasemmistolaisiin tavoitteisiin, joissa ensisijaisena on valta-asema, koska vain siten voidaan rakentaa sosialistinen yhteiskunta. Valta-asemaan he pyrkivät houkuttelemalla taakseen äänestäjiä. Äänestäjiä houkutellaan ja koukutetaan hyveillä, esittämällä hyvää. Valta-asemassa Sdp käyttää hyväkseen edustuksellista demokratiaa, sekä aiheuttamalla hajaannusta poliittisessa päättäjäkentässä.

      Mitä teki Marinin hallitus? Juuri sitä, hajaannusta. Se hallitus käytti wokea, cancelia, prideä, sukupuoIivouhotusta, omanlaistaan finanssipolitiikkaa, vihaa lietsovaa eriarvoistavaa populismia yms. pirstoakseen yhteiskunnan, jotta kansan ääni ja tahto heikkenee, sekä aiheuttaakseen vahinkoa, josta se voi syyttää oikeistoa. Ja itse esiintyi "pelastajana, hyväntuojana". Muistatteko kuinka Marin yritti vaaleissakin lietsoa oikeistovastaisuutta puhumalla mm. "sinimustista", eli lietsoi kansaa vihaan ajatuksella, että jos emme äänestä Sdp:tä, valtaan astuu fasistinen haIIitus.

      Huomaatteko, että vaikka Marinin johdolla valta-aseman pitäminen epäonnistui, Lindtmanin johdolla pyritään edelleen täsmälleen samaan? Siksi vaalien jälkeen alkoi välitön oikeistovastainen operaatio, jossa kaikin keinoin pyrittiin lietsomaan kansaa hallitusvastaisuuteen ja jopa kaatamaan hallitus. Muistatteko kravattikuviot, lumiukot, matonpesukuvat jne., jotka muka "todisti" äärioikeistolaisuutta, natsismia, fasismia jne.? Oikeistovastainen operaatio, eli valta-asemaan pyrkiminen, on jatkunut tauotta tähän päivään asti ja jatkuu huomennakin. Huomaatteko, miten Sdp on tällaisin keinoin saanut pysyvän aseman galluppien ykkösenä? Ja niin moni puusiImäinen reppana uskoo vahvasti, että se johtuu "ennätysmäärästä velkaa", "purran saksista", "euron bensasta", "rasismista", "tunnin junasta", "työttömyyden kasvusta" jne. Ja miten väärässä nämä puusiImäiset reppanat onkaan. Ei tietenkään johdu tällaisista asioista, vaan siitä, miten Sdp tukijoukkoineen on kyennyt tällaisista asioista tekemään itseään hyödyttäviä lyömäaseita. Samalla itse esiintyen "pelastajana", "ainoana oikeana poliittisena vaihtoehtona". Sdp on ennenkin osannut sen taktiikan, miten luodaan pettymyksen ilmapiiri ja kerätään pettyneiden äänet omaan laariin. Hyvä ystävät, tämä on sitä hiilenmustaa vasemmistolaisuutta, jota te vasemmistohenkiset ette kuitenkaan halua nähdä. Te hekumoitte sen kauniin kääreen ympärillä. Ja tulette vastaisuudessakin maksamaan siitä kovan hinnan, sekä puusiImäisyydeIIänne maksattamaan sen muillakin.

      Sosialismi ei palvele teitä, vaan te palvelette sosialismia. Me muut vastustamme sosialismia hamaan tappiin asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22269
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9486
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7470
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6315
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5950
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4376
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      86
      2049
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe