Onko mustikka sukua appelsiinille

Maku ja ulkonäkö muistuttaa toisiaan
17395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Pikkuserkun puoliveli

Äänestä

Mustikka ei ole sitrushedelmä

Äänestä
  • Voitko sitten selittää ,miksi mustikka maistuu ihan appelsiinille?

    Äänestä

Eivät edes etäisesti muistuta toisiaan eivätkä siten ole sukua keskenään. Toinen kasvaa villinä metsässä toinen puussa ulkomailla.

Äänestä

Mustikka on sukua appelsiinille kuten myös ihminen on sukua appelsiinille ja mustikalle koska me kaikki kolme lajia olemme aitotumallisia. Mustikan ja appelsiinin ero on se, että mustikka kuuluu kanervakasveihin ja appelsiini ruutakasveihin.

Äänestä

Marjat ja hedelmät kehittyvät emin sikiäimistä, mutta että ihmisetkin? Mä kun luulin ,että jostain ihan muusta.

Äänestä
  • "Mä kun luulin ,että jostain ihan muusta."

    Vaikutat aika kehitysvammaiselta, jos et tunne edes monisoluisten eliöiden suvullista lisääntymistä. Ja tosiaan, eliö tarkoittaa tässä sekä kasveja että eläimiä, tollo.

    Äänestä

Mikä tarve on suoltaa tuollaisia ajatuksia?

Äänestä

Uskoisin että on. En itsekään ikinä erota mustikka- ja appelsiinimehua toisistaan

Äänestä
  • Kannattaa lukea pakkauksessa oleva teksti ja olla sekoittamatta nesteitä keskenään, koska sen jälkeen niiden erottaminen toisistaan on mahdotonta

    Äänestä

Samaa mieltä AP:n kanssa.

Äänestä

Taitaa olla

Äänestä

Onpa paska aloitusviesti.

Äänestä

Täysin samaa mieltä AP:n kanssa.

Äänestä

Kaikki elämä on alkujaan samasta kantamuodosta lähtien ja tietenkin myös kaikki kasvit. Mustikka ja appelssiini ovat molemmat paitsi kasveja myös putkilokasveja, siemenkasveja ja koppisiemenisiä ja aitokaksisirkkaisia.

Aitokaksisirkkaisiin kuuluu liki 4/5 kaikista kasveista ja kun ne jakautuvat kahteen pääryhmään: asteridit ja rosidit, niin mustikka kuuluu asterideihin ja appelssiini rosideihin. Eli yhteinen kantamuoto on sangen kaukana. Ne ovat kaukaisempaa sukua kuin vaikkapa herneet ja ruusut ovat keskenään.

Äänestä
  • Ovatko ne syntyneet luomistyön tuloksina kuten ihmiset?

    Äänestä

Mustikka on sitrushedelmä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maku ja ulkonäkö muistuttaa toisiaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu