Joissakin pesäpallopaikkakunnissa pesäpallo on ikään kuin "uskonto". Eräässä kunnassa pesäpallo on niin merkittävä, että se aiheuttaa jääviysongelmia kunnanhallinnossa. Aikanaan kun muutimme muualta xx paikkaan, oli havaittavissa ennakkoluulo muuttajia kohtaan. Kavereita oli vaikea saada ja koin myös kiusaamista. Minua jopa haukuttiin kommunistiksi kun minulla oli punainen t-paita. Lapsena edes tiennyt mikä se on, nyt tiedän ja paljonkin. Tekisi mieli sanoa seuran nimen, mutta en viitsi. Teen muualla hommia pesäpalloon liittyen ja sen on ollut oikea ratkaisu. Ilmapiiri on kunnassa hankala ja selän takana puhutaan ja ivaillaan. Tyypillinen sisäsiittoinen ja suljettu kunta, jossa erään naapuripaikkakuntalaisen mukaan toteaa heidät "riidanhaluisiksi".Valmentajat olivat ihan kuutamolla, eikä heillä ollut juurikaan taitoa nykyisiin verrattuna. Istuvat vain kahvilassa kun treenasimme. Jos olit sivukylältä, joukkueeseen oli vaikea päästä. Ilmapiiri oli muuta kuin kannustava.
Pesäpalloporukoissa oli kiusaamista ja ivaamista. Moitittiin vain toisia pelaajia. Va
Jos menet paikalliseen kahvilaan istumaan väärään paikkaan, alkaa tuijotus. Kyseessä on paikkakunnan pienoiseduskunta. Kyseessä paikassa pitäisi olla korvatulpat kun ei ole muuta puhuttavaa kuin pesäpallo.
80-luvulla kun asuin paikkakunnalla, nuoriso parkkeerasi autot kyläraitille ja eräs ulkomaalaistuttuni kysyi, ketä nuo ovat. Kerroimme, että ne ovat niitä, jotka ovat seuramassa ihmisiä, esim. mahdollisesti seurustelevia pareja, että löytyy jutuntynkää.
Paikkakunnasta oli ohjelma ja siellä oli siteeraus laulun tyyliin
xxx siellä pesäpalloa pelataan ja muuten udellaan...."
Paikkakunta on yksi pahimpia muuttotappioaluetta ja syntyvyys on todella alhainen. Eräs näsäviisas totesi, että moottoripyörät ei kuulu tänne, koska täällä ei ole ennenkään ajettu.... Aikamoinen kommentti.
Missähän kuplassa siellä oikein eletään?
Kiusaaminen on vaiettu ongelma urheiliseuroissa
Anonyymi-ap
1
270
Vastaukset
- Anonyymi
SE saattaa johtua uhvomiesten jutuista. Ne säteilyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1348287Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1412642Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612503Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531329