Mistä Omega3:n DHA+EPA:ta?

Markus

Tervehdys!

Olemme puolisoni kanssa olleet kasvissyöjiä (lakto-ovo) vuoden verran.

Yhteen asiaan en ole vielä löytänyt vastausta: pellavansiemenöljystä saa omega3:n esiastetta alfalinoleenihappoa, mutta mistä voisi saadaa riittävästi muita omega3-rasvoja (EPA DHA)?

terveisin
Markus

15

1929

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kati
    • Valinta

      Mikäli oikein muistan niin DHA ja EPA on eläinperäisiä, eli niitä ei voi muualta saada.. Esiastetta kyllä saa aika monesta paikasta..

      • akre

        Ihminen saa kaikki tarpeelliiset rasvathapot kasvikunnan tuotteista, kun syö niitä monipuolisesti.


      • Valinta
        akre kirjoitti:

        Ihminen saa kaikki tarpeelliiset rasvathapot kasvikunnan tuotteista, kun syö niitä monipuolisesti.

        En sanonut etteikö ihminen saisi tarpeellisia rasvahappoja kasvikunnan tuotteista, VAAN että muistaakseni näitä kysyttyjä EPA DHA on vain eläinkunnan tuotteissa. Ainakin Vegansociety.com kirjoittaa näin:

        "Eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA), two non-essential PUFAs, do not occur in vegan diets. The human body can convert alpha-linolenic acid into EPA and DHA--"


      • A ja O
        Valinta kirjoitti:

        En sanonut etteikö ihminen saisi tarpeellisia rasvahappoja kasvikunnan tuotteista, VAAN että muistaakseni näitä kysyttyjä EPA DHA on vain eläinkunnan tuotteissa. Ainakin Vegansociety.com kirjoittaa näin:

        "Eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA), two non-essential PUFAs, do not occur in vegan diets. The human body can convert alpha-linolenic acid into EPA and DHA--"

        Olisi terveellistä saada myös pitkäketjuisia omega-3 rasvahappoja (EPA:a ja DHA:ta). Jos ei ole eettisiä ongelmia niin suosittelisin kalaöljyjä. Jos taas haluaa pysyä puhtaana vegaanina/kasvissyöjänä, netin kautta voi tilata vegaanisia levistä valmistettuja DHA-kapseleita, jotka ovat kyllä kalaöljyjä kalliimpia. Tää rasvahappokysymys oli pääasiallinen syy siihen, että lopetin itse oman pitkään (20 v.) kestäneen kasvissyöntini.


      • A ja O
        Valinta kirjoitti:

        En sanonut etteikö ihminen saisi tarpeellisia rasvahappoja kasvikunnan tuotteista, VAAN että muistaakseni näitä kysyttyjä EPA DHA on vain eläinkunnan tuotteissa. Ainakin Vegansociety.com kirjoittaa näin:

        "Eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA), two non-essential PUFAs, do not occur in vegan diets. The human body can convert alpha-linolenic acid into EPA and DHA--"

        Toinen ongelma on sitten se, että konversio etenkin DHA:ksi on tosi vähäistä. Vain nuoret naiset voivat luottaa siihen, että sitä tapahtuu tarpeeksi.


      • kati

      • Apollon
        kati kirjoitti:

        Miten on ?

        http://www.pcrm.org/health/PDFs/pv_essential_fatty_acids.pdf

        Noilla sivuilla on vahva bias eli tieto on puolueellista, koska sivustolla ollaan sitouduttu niin voimakkaasti kasvissyöntiin. Ja tässä rasvahappoasiassa sitoutuminen tapahtuu tiedon kustannuksella.

        Katso mielummin esimerkiksi tätä:

        http://www.gsdl.com/home/assessments/fattyacids/appguide/index2.html

        Pitkäketjuisilla omega-3-rasvahapoilla on omat tärkeät tehtävänsä. Esim. alfalinoleenihappo ei suojaa rytmihäiriöiltä. Linkittämässäsi tiedostossa pitkäketjuiset rasvahapot kuitataan todella kevyesti ja heppoisin perustein.


    • peikkovuan

      Kuten keskustelussa onkin jo sanottu, ALA:sta ihmisruumi pystyy muuttamaan muutaman prosentin pitkäketjuisiksi, joskin määrä on melko vähäinen. Kasvissyönnissä monipuolinen ruokailu ja juuri pellavansiemenöljyt siis antavat myös muunnetun ALA:n kautta pitkäketjuisempia EPA:a ja DHA:ta. Kuitenkin, ainut keino hankkia näitä enemmän on lisäaineet.

      Monet valmistajat myyvät luontaistuotekaupoissa ja ekohenkisissä verkkokaupoissa mikrobivalmisteita, joista voi saada lisää näitä rasvahappoja. Hinnat saattavat kuitenkin olla hieman kalanmaksaöljyä kalliimpia. Tässäkin kannattaa muistaa, että monet kasvissyöjät elävät täysin tervettä elämää ilman DHA tai EPA-lisää :-)

    • ÄKKIÄ korjaus

      noihin vaarallisiin HÖPÖTYKSIIN ja mars mars ostamaan lihaa, sillä tulee terveeksi.

    • Kikkilä000

      Käsittääkseni noita rasvahappoja ei ole lihassa, vaan vain syvänmeren kaloissa. Ei siis missään kotimaisessa kalassa tai kasvatetussa lohessa. Eli ei monellakaan ihmisellä ole ollut nyt eikä historiassa mahdollista syödä syvänmeren kaloja. Silti hengissä ollaan porskutettu. Muutenkin nuo saa siis parhaiten kapseleissa, ja niissäkin niiden suhde pitää olla se oikea, joten kaukana luonnollisesta ravinnosta ollaan. Turha syyttää vain kasvissyöjiä että ottavat pillereitä(d ja b12), kyllä sitä lihansyöjätkin tekevät.

      Itse olen ollut kasvissyöjä 20 vuotta josta puolet vegaani. Olo on hyvä samoin terveys, joskus olen verikokeissa käynyt ja vitamiinit on olleet ok, joten en ole huolissani.

      Syvänmeren kalat saavat nuo rasvahapot planktonista, (tai joku sellainen) joten aikamoista kierrätystä taas. Miksei niitä rasvahappoja voi ihminen suoraan ottaa sieltä mistä kalatkin.

    • entinenvege

      Entisenä vegenä käytin pellavaöljyä. Minulla oli useita flunssia vuodessa ja oksennustauteja. Kun lopetin vegeilyn ja aloin käyttää kalanmaksaöljyä niin tilanne parani hyvin nopeasti.

      Suomalainen ruokavalio on karua sellaisenaan. Kalanmaksaöljy on 1700 luvulta asti pelastanut myös vegaanien esi-isiä ja äitejä karmeilta puutoksilta. Ihan turhaa litkua se ei ole.

    • leväperäinen

      Luontaistuotekaupoista saa Udon öljy -merkkistä öljysekoitusta jossa on levästä peräisin olevaa EPAa ja DHA:ta. Käytän sitä päivittäin, ollut kasvissyöjä 10 vuotta eikä mitään puutoksia ole ollut.

    • ituhippikö

      Pellavansiemeniä, tyrniöljykapseleita ja hampunsiemeniä suosittelen lämpimästi. Myös atooppinen iho kiittää.

      Huom säilytä siemenet jääkaapissa, ettei niiden öljyt härskiinny!

    • Moottorisahamurhaaja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      197
      6332
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      243
      4253
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3535
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      52
      3360
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      89
      3312
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      74
      2412
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2367
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2336
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1917
    Aihe