Minulle se on ollut jo vuosia Jaakko Kolmosen Näin syövät terveet suomalaiset ja Kotiruoka jota on julkaistu jo vuodesta 1908. Ensimmäisessä Jaakko kertoo totuuksia ja on hyviä reseptejä ja jälkimmäisen kun omistaa niin ei tarvitse netistä hakea reseptejä. Pysyy hoikkana ja terveenä.
Tuon Jaakon kirjan joku voisi päivittää tälle vuosikymmenelle.
Paras ruokakirja?
5
294
Vastaukset
- Anonyymi
Historiallisten ja kuuluisten ruokien valmistusta ja testausta
historian kirjoituksen muuan tärkeä sivuutettu puoli
https://www.youtube.com/@TastingHistory
Tasting History with Max Miller
@TastingHistory
•
3,77 milj. tilaajaa
•
451 videota- Anonyymi
ei oo testiksistä kyse jos ei härän palleista
Minä löysin viime viikolla Tasting History with Max Millerin kun haeskelin yhtä harvinaista historiallista leipäreseptiä. Hyvä sivusto ja mielenkiintoisia reseptejä, joista aion kokeilla ainakin muutamia. Tässä on linkki reseptiarkistoon.
https://www.tastinghistory.com/recipes
- Anonyymi
henkilökohtaisesti minua inspiroi intiaanien yllättävät ruoat!
en ole aikaisemmin kuullut niistä
juutuupissa on menykokoelma parhaista inkkari ruoista - Anonyymi
Kotiruoka vuoden 1966 painos löytyy kirjahyllystä ja muutama brittiläinen keittokirjakin (kääntämätön) sen lisäksi yksi Suomalainen keittokirja vuodelta 1963. Myös yksi käännetty iso opus italian keittiöstä löytyy myös . ym.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671404
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563