Ikävä kyllä näin on välillä todettava. Menepäs vähänkin pienemmällä paikalla kauppaan ja osta sieltä hyvää ruokaa. Aivan, ei sitä tahdo olla. Vihannekset ovat nahistuneet ja valikoima köyhää. Leivät maistuu pahvilta, vanhentuva liha on tottakai marinadissa joka on aivan hirveän makuista. Kaikkein kammottavinta on valmisruuat. Miten on mahdollista, että minä, VR:llä työskentelevä keski-ikäinen mies, ilman minkäänlaista ruuanlaittokoulutusta, saan ruuan maistumaan sata kertaa paremmalta, kuin "Saarioisten" ammattikokit? Syynä ei voi olla yksistään säilöntäaineet. Ostapa huviksesi joku jalostajan makaroonilaatikko, pizza tai hampurilainen. Täytteet ja maku on jotain huumaavaa, vai mitä? Miksei niistäkin voisi tehdä samoilla tulilla maistuvia? Siksi, kun kukaan ei sitä vaadi ja siihen moskaan tyydytään kiltisti.
Kyllä Suomalaiset ovat vetäneet herneet nenäänsä ihan suotta. Tosi hienoa, että asiasta on ryhdytty keskustelemaan. Paljon on hyvää Suomalaisessa ruuassa, mutta paljon pitää tapahtua, ennen kuin voidaan sanoa, että Suomalainen ruoka on hyvää.
"Meidänpä äiti tekee teidän äitien ruuat." Sille äidille pitäisi löytää joku uusi kiva homma...
Kyllä Suomalaiset ovat vetäneet herneet nenäänsä ihan suotta. Tosi hienoa, että asiasta on ryhdytty keskustelemaan. Paljon on hyvää Suomalaisessa ruuassa, mutta paljon pitää tapahtua, ennen kuin voidaan sanoa, että Suomalainen ruoka on hyvää.
"Meidänpä äiti tekee teidän äitien ruuat." Sille äidille pitäisi löytää joku uusi kiva homma...
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen ihmetellyt valmisruokien suosiota,ne on kalliita ,mauttomia ja pienet annokset.Saahan siitä nopeasti jotain suuhunsa,mutta vain pakon edessä kiitos. Hyvä kotiruoka on halpaa ja helppoa tehdä,siinä se valmistuu lehteä lukiessa tai muuta kotiaskaretta tehdessä täysin asennekysymys. Haluan nauttia hyvästä ja halvasta ruuasta,josta tiedän mitä sinne on laitettu. Kuluuhan valmistukseen aikaa,mutta mihin on kiire? Roskaruokalaanko? Harrastan kalastusta siitä saa monenlaista hyvää ei tarvita silakoita. Saa ahventa haukea harria taimenta ja muikkua madetta on siinä köyhälle ruokavaliota voi itse tehdä ruolakalan ja kalakeitot ja piiraat kalakukot. hyvä ruoka kala ja leipä samassa. Purjo-siika laatikko olen lisännyt perunan siihen valmistuu samalla . Kehtaan tarjota sitä kenelle vain. Laskekaapa paljonko maksaa valmisruoka ja raaka-aineet itsetekemään,taitaa säästyä melko paljon,kun viitsii värkätä ja elää terveellisesti.