Onko einespakkausten muovirasiat sellaisia, ettei niistä irtoa mikromuovia lämmitettäessä?
mikromuovi
19
304
Vastaukset
- Anonyymi
no ei varmasti ole
- Anonyymi
Uusimman ohjeen mukaan ruoka pitää kaapia pois muovirasiasta ja lämmittää lautasella. niin se vaan menee.
- Anonyymi
"Mikromuovi". Uskot varmaan myös hammaskeijuun ja joulupukkiin?
- Anonyymi
Nyt ei tarkoiteta mikroaaltouunissa lämmössä kestävää muovia vaan pieniä muovihiukkasia (mikromuovi) jotka irtoavat muun muassa muoviastioista.
Wikipediasta löytyy artikkeli mikromuoveista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt ei tarkoiteta mikroaaltouunissa lämmössä kestävää muovia vaan pieniä muovihiukkasia (mikromuovi) jotka irtoavat muun muassa muoviastioista.
Wikipediasta löytyy artikkeli mikromuoveista.Kai sitä mikrovuovia irtoaa olevinaan mikrossakin. mutta enemmän ihmetyttää tavalliseen uuniin tarkoitetut einesten muovirasiat, siinähän kuumennusaika on paljon pitempi.
Tärkeintä olisi kieltää mikromuovi hammastahnoista ja meikeistä, menevät suoraan viemäriin, vesistöihin ja siirtyvät kaloihin. Meriin kaikkea pakkausmuovia ja muutakin muovia päätyy aivan valtavasti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai sitä mikrovuovia irtoaa olevinaan mikrossakin. mutta enemmän ihmetyttää tavalliseen uuniin tarkoitetut einesten muovirasiat, siinähän kuumennusaika on paljon pitempi.
Tärkeintä olisi kieltää mikromuovi hammastahnoista ja meikeistä, menevät suoraan viemäriin, vesistöihin ja siirtyvät kaloihin. Meriin kaikkea pakkausmuovia ja muutakin muovia päätyy aivan valtavasti."Tärkeintä olisi kieltää mikromuovi"
Mikromuovi ei ole mikään erikseen tehtaalla lisättävä aine vaan muovipakkauksesta tai muusta muovituotteesta muun muassa kulumisen kautta irtoavaa muovia. - Anonyymi
Pikkulapsen tasolle jääneet kykenevät ymmärtämään vain sellaisia asioita, jotka voi nähdä/tuntea/tunkea suuhunsa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tärkeintä olisi kieltää mikromuovi"
Mikromuovi ei ole mikään erikseen tehtaalla lisättävä aine vaan muovipakkauksesta tai muusta muovituotteesta muun muassa kulumisen kautta irtoavaa muovia.Mikromuovi ei ole mitään pelkästään pakkauksesta irtoavaa muovia, vaan mitä tahansa muovia mikä on mikrokokoista. Hammastahnoissa ja meikeissä se on jo valmiiksi mikrokokoista ja isotkin pakkaukset pienenee meressä mikromuoviksi. Ne isot pakkaukset voidaan helposti kierrättää halutessaan, mutta hammastahnat ja meikit huuhtoutuu viemäreiden ja puhdistamon kautta vesistöihin.
- Anonyymi
Uskallan käyttää jatkossakin esim jäätelörasioita pakastamiseen tai eväsrasiana, minimaalista niistä irtoava muovi on verrattuna mitä saadaan kaloissakin.
Kuumentaminen uunissa ei varmaankaan ole hyvä, mutta tuskinpa mikrossa einesten rasioista pahemmin mitään ehtii irrota tai mikrokuvusta ellei pinta ala mennä rikki. Kelmu ainakin kannattaa poistaa.
Harvoin käytänkään eineksiä muovirasioissa, alumiisia joskus, mutta alumiinikaan ei ole hyväksi aivoille. Ei saisi syödä juuri mitään jos kaikkea pitäisi varoa.- Anonyymi
Joskus muinoin Mehumaijat oli alumiinista tehtyjä. Alumiini on juuri tuohon käyttöön kaikkein huonoin kun ainakin Suomessa marjat melko happamia.
Sitä ihmettelen että kun suolaisiakaan ruokia ei saisi alumiiniastiassa säilyttää kovin pitkään niin miten nuo kaupan einesrasiat mahdettu käsitellä ettei niistä irtoa haitallisia aineita ruokaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joskus muinoin Mehumaijat oli alumiinista tehtyjä. Alumiini on juuri tuohon käyttöön kaikkein huonoin kun ainakin Suomessa marjat melko happamia.
Sitä ihmettelen että kun suolaisiakaan ruokia ei saisi alumiiniastiassa säilyttää kovin pitkään niin miten nuo kaupan einesrasiat mahdettu käsitellä ettei niistä irtoa haitallisia aineita ruokaan?Mä laitoin Timmys ragua (bolognese tyylinen soosi) Temusta ostettuun rasiaan. Juu tätä tarkotin, eli pakkaseen. Hieman pelonsekaisin tuntein asiaa ajattelen. No ei elämässä selviä hengissä eikä Venäjällä selviä kännistä. Elämän lainalaisuuksia.
Tv TimmyH - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joskus muinoin Mehumaijat oli alumiinista tehtyjä. Alumiini on juuri tuohon käyttöön kaikkein huonoin kun ainakin Suomessa marjat melko happamia.
Sitä ihmettelen että kun suolaisiakaan ruokia ei saisi alumiiniastiassa säilyttää kovin pitkään niin miten nuo kaupan einesrasiat mahdettu käsitellä ettei niistä irtoa haitallisia aineita ruokaan?Alumiinivuoissa käytetään lakkapinnoitetta.
https://packnews.fi/alumiinivuokia-pinnoitetaan-ruokien-suojaamiseksi/
Meilläkin lapsena juotiin paljon kotitekoista marjamehua, mutta ei ole suvussa onneksi ollut dementiaa. Alumiinia voi saada myös esim deodoranteista ja disperiinistä, käytänkin nykyään aspiriinia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mä laitoin Timmys ragua (bolognese tyylinen soosi) Temusta ostettuun rasiaan. Juu tätä tarkotin, eli pakkaseen. Hieman pelonsekaisin tuntein asiaa ajattelen. No ei elämässä selviä hengissä eikä Venäjällä selviä kännistä. Elämän lainalaisuuksia.
Tv TimmyHItse en kiinalaisista markkinapaikoista ostettujen ruuansäilytysastioiden turvallisuuteen luota. Niissä hyvin todennäköisesti on elimistölle haitallisia kemikaaleja kuten bpa:ta.
Työkalu ja sälälaatikoiksi ei-syötäville tarvikkeille kyllä sopivat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mä laitoin Timmys ragua (bolognese tyylinen soosi) Temusta ostettuun rasiaan. Juu tätä tarkotin, eli pakkaseen. Hieman pelonsekaisin tuntein asiaa ajattelen. No ei elämässä selviä hengissä eikä Venäjällä selviä kännistä. Elämän lainalaisuuksia.
Tv TimmyHEi kyllä yhtään yllätä että juuri sinä tilaat roskaa temusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kyllä yhtään yllätä että juuri sinä tilaat roskaa temusta.
Se o miu syy, miu syy, sanois Mika Räinä. 😁
Tv TimmyH - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse en kiinalaisista markkinapaikoista ostettujen ruuansäilytysastioiden turvallisuuteen luota. Niissä hyvin todennäköisesti on elimistölle haitallisia kemikaaleja kuten bpa:ta.
Työkalu ja sälälaatikoiksi ei-syötäville tarvikkeille kyllä sopivat.Joo. Pitää katsoa että syönkö vai heitänkö mäkeen. Kyllä mä sen rasian kuitenkin pesin.
Tv TimmyH - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo. Pitää katsoa että syönkö vai heitänkö mäkeen. Kyllä mä sen rasian kuitenkin pesin.
Tv TimmyHSulata ne rasiat ja muotoile niistä frisbee. Lentää mäkeen tyylikkäämmin.
Kyllä, valitettavasti ruoka pitäisi jaksaa siirtää oikealle lautaselle ennen lämmitystä, sillä mikrossa muovisista valmisruokapakkauksista irtoaa isojakin määriä nanomuovia, joka päätyy ruuan kautta elimistöön. Kun ruokaa valmistaa itse, irtoaa mikromuovia muovisesta leikkuulaudasta. Leikkuulauta pitäisi vaihtaa puiseen, tai jos haluaa konepesun kestävän, niin Bönden biolautaan: https://bondeboard.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152100- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161173- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki75918Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865