että valkosipuli on saanut oman palstansa.
Itse ainakin lisään sitä lähes joka ruokaan.
Outoa
6
720
Vastaukset
- Miten niin outoa???????
Minäkin laitan valkosipulia lähes jokaiseen ruokaan. Samoin lähes jokaisella ruoalla juon alkoholia*, viiniä*, lähes jokaiseen ruokaan laitan yrttejä*, niillä kaikilla on oma palsta. Pitäisikö ihmetellä?
- zaatar
mutta jos esim. persilja saisi oman palstansa, sekin olisi outoa.
Myös erilaisia alkoholijuomia on markkinoilla vaikka millä mitalla ja kaikki kuitenkin mahtuvat saman otsikon alle.
Kaikki kunnia valkosipulille, mutta eiköhän senkin saisi mahtumaan jonkun muun kategorian sisälle. - Poppa Joe
zaatar kirjoitti:
mutta jos esim. persilja saisi oman palstansa, sekin olisi outoa.
Myös erilaisia alkoholijuomia on markkinoilla vaikka millä mitalla ja kaikki kuitenkin mahtuvat saman otsikon alle.
Kaikki kunnia valkosipulille, mutta eiköhän senkin saisi mahtumaan jonkun muun kategorian sisälle....sillä jos mikä niin valkosipuli jakaa mielipiteitä aivan varmasti. Se kun soveltuu niin moneen asiaan aivan terveyden hoidosta monen ruuan mausteeksi. En tiedä mitään vastaavaa yrttiä, joka niin monipuolisesti ja - ah, slurps - niin herkullisella tavalla antaa makua.
Minusta tärkeää ei ole se saako jokin sipuli tai yrtti oman osion. Asia siinä ratkaiskoon, jos on sanottavaa niin osioidaan. Ja v-sipulista on kaikilla varmaan sanottavaa - ainakin jotain. - zaatar
Poppa Joe kirjoitti:
...sillä jos mikä niin valkosipuli jakaa mielipiteitä aivan varmasti. Se kun soveltuu niin moneen asiaan aivan terveyden hoidosta monen ruuan mausteeksi. En tiedä mitään vastaavaa yrttiä, joka niin monipuolisesti ja - ah, slurps - niin herkullisella tavalla antaa makua.
Minusta tärkeää ei ole se saako jokin sipuli tai yrtti oman osion. Asia siinä ratkaiskoon, jos on sanottavaa niin osioidaan. Ja v-sipulista on kaikilla varmaan sanottavaa - ainakin jotain.Ehkä se Suomessa on näin, vaikka tätä otsikoiden määrää katsellessani, ei sillä tunnu niin HIRVEÄÄ suosiota olevan.
Mausta ja aromasta en kiistele kanssasi lainkaan. - ...........
zaatar kirjoitti:
mutta jos esim. persilja saisi oman palstansa, sekin olisi outoa.
Myös erilaisia alkoholijuomia on markkinoilla vaikka millä mitalla ja kaikki kuitenkin mahtuvat saman otsikon alle.
Kaikki kunnia valkosipulille, mutta eiköhän senkin saisi mahtumaan jonkun muun kategorian sisälle."Myös erilaisia alkoholijuomia on markkinoilla vaikka millä mitalla ja kaikki kuitenkin mahtuvat saman otsikon alle. "
Alkoholijuomille palstoja löytyy Viinit, Oluet, Yleistä juomista, Drinkit ja cocktailit, Alkoholi ja vielä Alkoholin tuonti.
Myös valkosipulia on monta lajia. Myös persiljaa on monta lajia.
Juustolle ei ole omaa palstaa! - zaatar
........... kirjoitti:
"Myös erilaisia alkoholijuomia on markkinoilla vaikka millä mitalla ja kaikki kuitenkin mahtuvat saman otsikon alle. "
Alkoholijuomille palstoja löytyy Viinit, Oluet, Yleistä juomista, Drinkit ja cocktailit, Alkoholi ja vielä Alkoholin tuonti.
Myös valkosipulia on monta lajia. Myös persiljaa on monta lajia.
Juustolle ei ole omaa palstaa!ei ole omaa palstaansa juustoista puhumattakaan, vaikka kuuluvatkin olennaisena osana suomalaiseen ruokavalioon.
Kaikkia vihanneksia ja hedelmiä löytyy varmasti useita lajeja kutakin, mutta vain yksi kasvislaji on täällä saanut oman palstansa: valkosipuli.
Myöskään mikään liha- tai kalalaji tai muu ruuanvalmistuksessa käytetty yksittäinen aineosa ei ole saanut omaa palstaansa.
Tätä ajan takaa, kun väitän , että on outoa, kun valkosipuli on saanut oman palstansa. Vaikkei se minua tietenkään haittaa, jos vain juttua aiheesta riittää.
Kävin tsiikaamassa ja huomasin, että juomilla totta tosiaan on monta ala-osastoa. Sitä en aikaisemmin pannut merkille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62439Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig207901Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10817- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741