Sitähän se just on,kun kansasta valtaosa on aivopesty ja todella tyhmää.
https://www.youtube.com/watch?v=U_3dcQ50tvM
Naamiot on riisuttu ja sarvet paljastettu
41
326
Vastaukset
- Anonyymi
Tuppi on katala ja salakavala tyyppi, äärimmäisen pettynyt Tuppiin.
- Anonyymi
Oi sinnuu raukkaa, mutta ei ne herrat taia sinun pettymyksistä välittää.
Voithan sie vaikka viestitellä Tuppiin, se antais jossain tilanteissa helppiä, kun saa rusnata painavan sanan paperille tai tekstariin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oi sinnuu raukkaa, mutta ei ne herrat taia sinun pettymyksistä välittää.
Voithan sie vaikka viestitellä Tuppiin, se antais jossain tilanteissa helppiä, kun saa rusnata painavan sanan paperille tai tekstariinOLETTE DEBIIIILI
PÖLJÄ
- Anonyymi
Sddumbbbbiiin...
miten pettyä.
vain pöljät kannattivat sdumbbia.
sdunmbin pöljyys oli niin pöljää.
jo se kertoo kaiken.
ku son niin pöljän näköinen... - Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=3By3IbG-a-Y
apuvaa apua, SDP SOSIALISMI tuhoaa Suomen- Anonyymi
Symbioosi tarkoittaa kahden tai useamman eri lajin välistä läheistä ja pitkäaikaista vuorovaikutussuhdetta, joka voi olla joko molempia hyödyttävä (mutualismi), hyödyttävä ja haitaton (kommensalismi) tai toista hyödyttävä ja toista vahingoittava (parasiittinen eli loisinta). Sillä voidaan viitata myös yritysten tai muiden toimijoiden yhteistyöverkostoihin, kuten teolliseen symbioosiin.
Biologinen symbioosi
Mutualismi: Sadan osapuolen välinen suhde, jossa kumpikin hyötyy. Esimerkiksi sienet ja puut muodostavat mykorritsan, jossa sieni saa puulta sokeria ja puu sienen avulla vettä ja ravinteita.
Kommensalismi: Toinen osapuoli hyötyy, mutta toiselle ei aiheudu haittaa.
Parasiittinen symbioosi: Toinen osapuoli (loinen) hyötyy vahingoittaen toista osapuolta (isäntää).
Muut symbioosin muodot
Teollinen symbioosi:
Yritysten välinen verkosto, jossa toisen yrityksen jätettä tai sivuvirtoja hyödynnetään toisen raaka-aineena, mikä edistää kiertotaloutta ja kestävää teollisuutta.
Agroekologinen symbioosi:
Yhteistyöverkosto maatilojen ja muiden toimijoiden välillä, joka pyrkii energia- ja ravinneomavaraisuuteen.
- Anonyymi
Jos haluatte tietää, millaista jälkeä velkajarruesityksen mukainen talousssäännöstö saa aikaan, katsokaa ympärillenne: Orpon hallituksen myötäsyklinen, taantumaa syventävä finanssipolitiikka on siitä paraatiesimerkki.
Velkajarru ei ole velan jarru, vaan taantumia syventävä kauha. - Anonyymi
Voitteko kuvitella, että esim. Antti Rinne erosi valehtelun vuoksi!
Miksi tässä suivaannutaan siitä, että pääministeri Orpoa syytetään valehtelusta, kun aika yksiselitteisesti hän on jäänyt kiinni valehtelusta veronkevennysväitteissään? Ennen kannettiin vastuuta siitä, jos jäi kiinni valehtelusta.
Orpon epätarkat talouspuheet jatkuvat
HS-analyysi|Pääministeri Petteri Orpo (kok) sanoi keskiviikkona virheellisesti, että työn verotuksen keventäminen tuo eniten pieni- ja keskituloisten kukkaroihin- Anonyymi
Kun maamme hallitus valtionvarainministeriön johdolla tekee koko taloustiedettä naurunalaiseksi, niin mikseivät alan tutkijat ole jatkuvasti julkisuudessa kertomassa miten päin helvettiä tieteenalan osaamista maamme ylimmässä päätöksenteossa käytetään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun maamme hallitus valtionvarainministeriön johdolla tekee koko taloustiedettä naurunalaiseksi, niin mikseivät alan tutkijat ole jatkuvasti julkisuudessa kertomassa miten päin helvettiä tieteenalan osaamista maamme ylimmässä päätöksenteossa käytetään?
Selväjärkistä tekstiä
Olemme saaneet 24.9. kuulla ministeriön uudet arviot sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista – ne ovat karua luettavaa. Samaan aikaan työttömyys on Suomessa ennätyksellisen korkealla, kun muualla EU:ssa se on matalaa.
Olemme nyt kaksi vuotta seuranneet tätä sirkusta, valheita ja jatkuvaa kurjistumista. Koska voimme todeta, että nyt riittää? Kaikesta syytetään edellistä hallitusta ja kymmentä muuta muuttujaa, mutta itsessä tai omassa politiikassa vikaa ei koskaan ole.
Talouskuripolitiikka vahvistaa luokkayhteiskunnan segmentointia. Pienituloisten mahdollisuudet hyvään elämään rajataan samalla, kun hyvätuloisten verotusta kevennetään ja annetaan kannustimia.
Tätä kuitenkin perustellaan tarpeella vähentää velkaantumista ja pelastaa hyvinvointivaltio. Mutta keneltä se sitten pelastetaan? Itseltäänkö? Talouskuri kun ei lopeta velkaantumista vaan tulos on usein päinvastainen.
Myös Orpon hallitus on ottanut edeltäjiinsä verrattuna ennätyksellisesti velkaa. Koska talouskuri kohdentuu jo valmiiksi heikommassa asemassa oleviin veronkorotusten tai aktiivisen tulon kasvattamisen sijasta, lisää se sosiaalista eriarvoisuutta sekä ekologista ja hoivavelkaa. Maksamme siis jatkuvasti korkeampaa hintaa ongelmista, jotka nyt jätämme hoitamatta.
Talouskuri on kaikkiaan sidoksissa vanhanaikaiseen talousajatteluun, joka ei ota huomioon tutkittua tietoa, ekologisia reunaehtoja eikä edes perinteisiä hyvinvointivaltion tehtäviä.
Talouskuripolitiikka ei olekaan välttämätöntä, vaikka niin meille on väitetty jo ennen vaaleja ja väitetään edelleen. Se johtaa moniasteisesti kokonaiskysynnän supistumiseen. Kierre syventää taantumaa, lisää työttömyyttä ja pienentää ennestään verotuloja. Alijäämän pienenemiseen ei ole edes mahdollisuutta.
Vastuullisen taloudenpidon kanssa sillä ei ole mitään tekemistä, vaan toistamme Kreikan kriisin tietä, missä bkt, inhimillinen hyvinvointi ja pääoma sekä terveys heikkenevät saavuttamatta mitään.
Useiden talouden asiantuntijoiden mukaan talouskuri on erityisen vaarallista, kun sitä toteutetaan väärään aikaan eli matalan kasvun ja korkean työttömyyden oloissa – kuten meillä nyt. Vastasyklinen politiikka on puolestaan sekä taloudellisesti että sosiaalisesti kestävämpää.
Kysynkin, onko tämä tosiaan sitä, mihin haluamme Suomen viedä? Vai menemmekö kovaa vauhtia kohti oikeiston unelmamaailmaa, missä köyhiltä on viety turvaverkot (työttömyysturva, palvelut, liitot, sosiaaliturva ja niin edelleen) ja hyvinvointivaltio on murskattu?
Mari-Johanna Vähäsarja - Anonyymi
hs on vale media ja kaikki pikkuisenkin järkeä omaava tietää uutiset.
- Anonyymi
Paljon huonoja merkkejä Suomessa juuri nyt.
Kansanvalta ja toimintavapaus alkaa olla häirinnän edessä uhattuna.
Miksi poliisi ei tutki mielellään äärioikeiston tekemiä uhkauksia ja häirintää. Miksi se ei tutki suurelle yleisölle televisiossa levitettävää rasismia? Miksi poliisia piti erikseen "käskyttää" tutkimaan yhden naistoimittajankin saamia uhkauksia? Miksiköhän häiritsijät kokee voivansa tehdä mitä vain - Anonyymi
Suomi tarvitsee työpaikkoja ja kasvua. Lainà & Holappa vääntävät analyysissään rautalangasta, miten kansallinen velkajarru ei ole harmiton sääntö vaan vakava riski Suomen taloudelle. Velkajarru jarruttaisi investointeja, heikentäisi työllisyyttä ja sitoisi toimenpidemahdollisuuksia.
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011517785.html- Anonyymi
Soita ek häkä miehelle ja sdp miksi duunarin palkka ei ole noussut 20v??Mihin ne yritysten pamppujen voitot joista luetaan mennyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Soita ek häkä miehelle ja sdp miksi duunarin palkka ei ole noussut 20v??Mihin ne yritysten pamppujen voitot joista luetaan mennyt.
Herrapiirien osinkoihin ja nyt työläinen on se syy ja pitää kärsiä. Katsokaa sannalle jotain aamiais etuja ei hyvää päivää ja 17000e kk oli tienestit sdp ja vas on kyllä tuhonneet tämän maan ja lasku kuuluu heille ei veronmaksajille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Soita ek häkä miehelle ja sdp miksi duunarin palkka ei ole noussut 20v??Mihin ne yritysten pamppujen voitot joista luetaan mennyt.
Herrapiirien osinkoihin ja nyt työläinen on se syy ja pitää kärsiä. Katsokaa sannalle jotain aamiais etuja ei hyvää päivää ja 17000e kk oli tienestit sdp ja vas on kyllä tuhonneet tämän maan ja lasku kuuluu heille ei veronmaksajille.
- Anonyymi
Kun maamme hallitus valtionvarainministeriön johdolla tekee koko taloustiedettä naurunalaiseksi, niin mikseivät alan tutkijat ole jatkuvasti julkisuudessa kertomassa miten päin helvettiä tieteenalan osaamista maamme ylimmässä päätöksenteossa käytetään?
- Anonyymi
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1233540392153693&set=a.250200693821006&__cft__[0]=AZXcZABAXXFpKG_gV5hXxNttzpNAPaBsp3Ez7Ma90-Yxj-vJ34usNb5-feDwG7RYY29jUlMEQs0dySKPF0eLmca__YpI6Fz9jekP9Z8S4EsW6EBeSokCaqc6NTprsRKmBlxdpeth6BQNzAlx7PUzlPbsoZk_2W6BspenV-GFQX05VrhRbxpZSVPx_5eCa5SAy7NSROYhXjH6bnhDawMh85TO&__tn__=EH-R
- Anonyymi
Siinäpä persupöhlöille terskoja. Taitaa hymy hyytyä kun kolahtaaa pahasti itseennekin
Lapin HVA aikoo irtisanoa 700 työntekijää. Nykyinen pääministeri ennen vaaleja oikein suuttui, kun sanottiin, että hänen politiikkansa johtaisi tähän ja väitti ettei suuria hoitajien YT:tä tule. Yksikään toimittaja ei ole häneltä asiaa kysynyt.
Voi kun meillä olisi journalisteja.- Anonyymi
Niinpä. Lähes 10 % työvoimasta. ja suurin osa sairaalahenkilökuntaa
Sitä se tekee kun hullut päästetään valtaan ja apinoidaan trumppia
Rahaa on monimiljonäärien ja veronkiertäjien veroaleen, turkistarhoille, kalja-aleen ja pensatukiin.
- Anonyymi
Siinä sitä sontaa parin vuoden takaa joka upposi persuihin
https://www.youtube.com/watch?v=b3GGx9Rer7A&t=309s
Benkku raakkuu
"Sanottaanko nyt selvyyden vuoksi mm Sanna Marinille sekin, että me emme ole leikkaamassa nykyisistä sotemenoista miljardia, emme ole irtisanomassa tuhansia hoitajia. Aivan höpö höpö höpö puhetta" - Anonyymi
Keski-Suomessa lakkautettiin hva:lla kesällä 100 tehtävää ja tällä kierroksella (oisko 7. tai 8. YT:t) tavoitteena 500 hlön vähennys
.
https://cdn.bsky.app/img/feed_thumbnail/plain/did:plc:wty7pgjhoqg6ysz4q7jjjd25/bafkreiev3vrrty26gsmlijonkrw54lao4npjuk6l5tx3wchmpgxdacbibq@jpeg
Vantaa aloittaa 60 miljoonan säästöohjelman – edessä on muutaman vuoden tehokuuri, sanoo kaupunginjohtaja
https://cdn.bsky.app/img/feed_thumbnail/plain/did:plc:wty7pgjhoqg6ysz4q7jjjd25/bafkreignpdw4ntghmfv3dz7ylxsk4fkj7baovxvvvhwqiw37jtkatbqozi@jpeg- Anonyymi
Ei ole törkeydellä mitään rajaa kokoomuslaisilla. Vale toisensa jälkeen, lakkaamatta.
Tuhoaa naisten työt ja naisten palvelut.
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue käynnistää jälleen uudet yt-neuvottelut
Länsi-Uudenmaan aluehallitus käynnistää yhteistoimintamenettelyn, jonka piiriin kuuluu arviolta 150 työntekijää useissa eri yksiköissä.
- Anonyymi
Tuo benkun video kannattaa kuunnella kakski kertaa ja tallentaa.
No siellähän ukko on itse pörriäisten lakanoissa. Se karma
"Sanottaanko nyt selvyyden vuoksi mm Sanna Marinille sekin, että me emme ole leikkaamassa nykyisistä sotemenoista miljardia, emme ole irtisanomassa tuhansia hoitajia. Aivan höpö höpö höpö puhetta"- Anonyymi
"Ja se väite että Kokoomus on leikkaamassa 6 miljardia ensi vaalikaudella ei pidä paikkaansa. Kuten olen sanonut osan tästä kattaa talouskasvu ja työllisyyden parantuminen."
https://www.youtube.com/watch?v=b3GGx9Rer7A&t=285s
Jeesus, mikä mölinä kokoomuksen taholta noista Marinin mainitsemista hävittäjistä olikaan. Ja sitä yleistä miesselityksen määrää.
Jiesiössäkin oikein riemusta hurrattiin. Saattaa ne eturauhaset jäähä hoitamatta tällä menolla
Yksi surkeimpia episodeja tämän maan historiassa.
- Anonyymi
Orpo siis on pysäyttäynyt ilmastomuutoksen, torjunut Venäjän iskut merenalaiseen infraan, luonut 100 000 työpaikkaa, kääntänyt velkaantumisen ja saanut pallon vanhempainpakkaukseen. Aikamoinen saavutus!
Petteri Orpo on Superlapanen- Anonyymi
Täällä mitää ilmastomuutosta ole tyttörukkanen maapallo elää omaa elämää voi voi .
- Anonyymi
Benkku on kova pieremhän kuulemma.
Sen se osaa hyvin. - Anonyymi
Benkku on ihastunut Stumbbin pyllyn tuoksuun ja pulleuteen.
- Anonyymi
Puolue kawerit.
Niinhän se pitääkin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolue kawerit.
Niinhän se pitääkin🤣😂🤣😂....
Benkku ja stumbbi ne yhteen soppii,
huomenna pannaan samassa koppii. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
🤣😂🤣😂....
Benkku ja stumbbi ne yhteen soppii,
huomenna pannaan samassa koppii.Kumpikin on jäänyt pysyvästi tasolle pojan loppii.
- Anonyymi
“Edellytykset kansalaisuuden saamiseksi eivät vastaisuudessa täyty, jos hakija elää toimeentulotuella tai on turvautunut työttömyystukeen tai toimeentulotukeen yli kolmen kuukauden ajan kahden vuoden aikana.”
Miksi _kukaan_ haluaisi tulla enää Suomeen töihin?! Yks rasistinen paskasammio koko maa. - Anonyymi
Omia oikeita alkuperäisä suomalaisia ei saisi olla täällä enää.
HEITÄ SYRJITÄÄN.
Viedään tuhkatkin uunista veroilla ja kaikilla maksuilla.
Muttujen elättämiseen ja paapomiseen.
Mutu on maahan tunkeutuja. - Anonyymi
TÖIHIN???
EIHÄN TÄÄLLÄ OLE IKINÄ OLLUT TÖITÄ OMILLEKAAN KANSALAISIILE.- Anonyymi
Siis joista saisi jopa palkkaakin.
- Anonyymi
Jossain vastaanottokeskuksessa mututja mennyt syömälakkoon syyksi ovat haukkuneet ruokaa huonoksi. Häätyy ihmetellä voiko tällänen olla suomessa totta ja vastaus on KYLLÄ VOI.
- Anonyymi
linkkiä, kts
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
linkkiä, kts
miksei ne mene juomalakkoon.
mie kyllä aina ihimetellyt sitä.
eikö se juomalakko olis paljon tehokkaampi tapa olla lakossa.
🤣🤣🤣.....
- Anonyymi
Hallitus heikentää koko ajan leikkauksillaan terveydenhoitoa, ja ainoa mihin vastuuministeri kykenee on voivottelu ja edellisen hallituksen syyttely.
Älkää ikinä äänestäkö oikeistoa, jos terveytenne on teille tärkeä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1188245Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017492Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot915669Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282601Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81465Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71434Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521315