Kemijärven yhteismetsän toiminta rikkoo metsäsertifikaattia: https://yle.fi/a/74-20189397
Kemijärven yhteismetsä aikoo hakata vanhoja luonnonmetsiä
52
975
Vastaukset
- Anonyymi
Ei riko
- Anonyymi
Yhteismetsän hoitokuntaan pitäisi valita myös naisia ei vain varajäseniksi! Semmosia, jotka uskaltaa sanoa ja tarvittaessa vaikka huutaa!
- Anonyymi
Miten sekään liittyy/vaikuttaa nyt mihinkään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten sekään liittyy/vaikuttaa nyt mihinkään?
Osoittaisi edistyksellisyyttä! Taannu jo taantumus!
- Anonyymi
Kemijärveltä ei löydy alle 65-vuotiaita naisia ja vanhemmat ei kelpaa hoitokuntaan, kun ovat jo itse hoidettavia.
- Anonyymi
Tytöt tykkäävät isoista ja paksuista pölleistä.
- Anonyymi
Vanha metsä ei sido enää grammaakaan hiiltä, päinvastoin luovuttaa sitä kun lahoaa.
Sahatavarana se säilyttää varastoidun hiilen jopa satoja vuosia edelleen. - Anonyymi
Tukkipuuta ei edelleenkään keitetä selluksi kysykää vaikka keiteleeltä.
- Anonyymi
minusta hyvä että metsiä hakataan -- uusiutuva luonnonvara
- Anonyymi
Nyt äkkiä pumppuvoimalaa vastustavat järjestämään mielenosoitusta! Ei luontoon pidä puuttua, se järkkyy. On muistettava, että ollaan Lapissa!
Lapin metsät ovat Suomen merkittävin hiilinielu, sillä ne sitovat enemmän hiiltä kuin vapauttavat, toisin kuin monet eteläisemmän Suomen metsät, joissa hakkuut ovat vähentäneet nielua. Lapin metsien hiilensidonta perustuu viileisiin oloihin, jotka vähentävät maaperän päästöjä ja maltillisempiin hakkuisiin verrattuna etelään. Vaikka Lapin metsät ovat hiilinielu, niihin kohdistuu kasvavia käyttöpaineita (kuten metsäteollisuus, matkailu ja kaivostoiminta), jotka voivat tulevaisuudessa heikentää nielua, jos hakkuita lisätään merkittävästi.
Lapin vanhoista metsistä on merkittävää hyötyä luonnon monimuotoisuudelle, ilmastolle, poronhoidolle ja matkailulle. Ne tarjoavat elintärkeitä ekosysteemipalveluita ja kulttuurista arvoa.
Vanhat metsät ovat lähes luonnontilaisia, ja niissä elää suuri osa Suomen uhanalaisista lajeista.
Vanhat metsät sitovat hiiltä tehokkaasti, mikä auttaa torjumaan ilmastonmuutosta.
Ne puhdistavat vettä ja ilmaa sekä säätelevät paikallista ilmastoa ja veden kiertoa.
Metsien maapuissa ja keloissa on varastoituneena tuhansien vuosien hiilivarastoja.
Nyt töihin! Iivari rupeapa toimiin.- Anonyymi
Vanhat metsät eivät sido hiilidioksidia . Ne on kasvunsa kasvaneet. Nuori metsä sitoo tehokkaasti . Kannataisi pysyä totuuessa-
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhat metsät eivät sido hiilidioksidia . Ne on kasvunsa kasvaneet. Nuori metsä sitoo tehokkaasti . Kannataisi pysyä totuuessa-
Mikähän se totuus on? Tarkistin kirjoittajan puolesta tiedeopuksesta ja totuus näyttää olevan tuo mitä edellä on kirjoitettu, että vanhat metsät sitovat hiiltä tehokkaasti, mikä auttaa torjumaan ilmastonmuutosta. Nimenomaan sinun kannattaisi pysyä totuudessa eikä jauhaa "pas kaa".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhat metsät eivät sido hiilidioksidia . Ne on kasvunsa kasvaneet. Nuori metsä sitoo tehokkaasti . Kannataisi pysyä totuuessa-
juuri näin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikähän se totuus on? Tarkistin kirjoittajan puolesta tiedeopuksesta ja totuus näyttää olevan tuo mitä edellä on kirjoitettu, että vanhat metsät sitovat hiiltä tehokkaasti, mikä auttaa torjumaan ilmastonmuutosta. Nimenomaan sinun kannattaisi pysyä totuudessa eikä jauhaa "pas kaa".
ei grammaakaan sido, tai olet keksinyt ikiliikkujan varsinaisen pohjolan sammon!!
- Anonyymi
Nurin vain nopeasti
- Anonyymi
Eihän se Metsä Groupin vika ole jos Kemijärven yhteismetsä haluaa hakkauttaa metsäänsä, sehän pitää ottaa yhteyttä sinne yhteismetsään ja käydä keskusteluja heidän kanssa ja onko hakkuu-aikomuksissa mahdollista jättää pystyyn jotain "elinympäristölle" arvokkaita kohteita. Normaalilta avohakkuultahan tuo muuten median tietojen mukaan vaikuttaa.Yhteystiedot löytyvät heidän verkkosivujen etusivulta, on puheenjohtajan,toiminnanohjaajan,metsäasiantuntijan puhelinnumero.
- Anonyymi
Ei Isoantti jouva nyt näpertelemään greenpiisien höpinöihin. Hänellä on kempan sairaalan supistusasiat tahi jopa lopettamisasiat pöyvällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Isoantti jouva nyt näpertelemään greenpiisien höpinöihin. Hänellä on kempan sairaalan supistusasiat tahi jopa lopettamisasiat pöyvällä.
Ja lisäksi hänen pitää hoita Sähköyhtiönki asiat. On siinä yhelle antille puuhaa.
- Anonyymi
greenpeacen horinaa...mutua pukkaa, ei hajuakaan totuudesta.
Sellua eli paperia tehdään pääsääntöisesti lyhytkuituisesta puusta eli koivusta.
Tukit sahataan arvotavaraksi. - Anonyymi
Mun mielestä hyvä että metsiä hakataan tehokkaasti, eikä päästetä niitä yli-ikäisiksi ja lahoamaan. Se olisi puun tuhlausta. Vanhojen metsien hakkuilla voidaan tuottaa alueelle uutta taimikkoa ja tulevaa nuorta metsää tuomaan hiilinieluja lisää tulevaisuudessa.
- Anonyymi
70-luvulla mesottiin tunturipalon avohakkuista, joka lehdessä oli kuvia ja juttuja luonnonsuojelijoiden kauhisteluista valtavista aukioista.
greenpeacea huudettiin saksasta hätiin.....
Menkääs piruuttaan katsomaan aluetta nyt!- Anonyymi
Eikö se ailangastakin ollut kauheaa jeesustelua kun seurakunta hakkautti ailanganniemeä?
Sitäkin sopii käydä nyt katsomassa minkä on näköistä! - Anonyymi
metsää siellä on ja niitä paljon kaivattuja hiilinieluja !
- Anonyymi
Avohakkaamalla vanhoja metsiä voi saada aikaan nuoria metsiä.
Niin yksinkertaista se on. - Anonyymi
Kysykääs tuolta itärajantakaa kuis siellä hiilinielut ja luonnonmonimuotoisuus pelaa?
- Anonyymi
Lyhytnäköistä politiikkaahan ne oletetut punaviher henkilöt maassamme harrastaa
- Anonyymi
Palijonko on suomen osuus koko maailman päästöistä?
Torpatkaahan ne ensin ja puhutaan vasta sitten!
- Anonyymi
Metsä pitää jättää kaatamatta ja sen sijaan pumppuvoimala Kemijärvelle!
- Anonyymi
Avohakkuu aukeat luovat tulevaisuudessa tehokkaita hiilinieluja.
Eihän suomessa hakata kerralla kaikkia metsiä pois, vaan tasaiseen tahtiin hakataan koko ajan vuosien varrella. Uutta metsää kasvaa lisää toisestä päästä, samalla kun toisesta päästä hakataan vanhoja metsiä pois.
- Anonyymi
Suurinosa ulisijoista on taas sellaisia, joilla omaa maata on pelkästään sormien kynsien välissä.
- Anonyymi
Kemijärven hakkuisiin ilmoitetut luonnonmetsät ovat upeita vanhoja metsiä, joissa on runsaasti lahopuuta.
Miten se lahoava puu tuottaa, muuta kuin jätettä.
Vanhat metsät joutaa hakata ja uusi HIILINIELU kasvamaan.
Tunturipalossa on esimerkki, miten pitää metsiä hoitaa. - Anonyymi
Saharassa on vissiikin noudatettu Greenpeacen ohjeita.
- Anonyymi
Puiden kaataminen pitäisi lopettaa Suomessa, annettaisiin niiden kasvaa ja lopulta lahota sitten rauhassa.
- Anonyymi
Jäikö peruskoulu kesken.
- Anonyymi
Suomi elää metsästä !
- Anonyymi
luonnonmetsät ja luonnottomat metsät - mitä eroa?
- Anonyymi
Suomessa on aina hakattu metsiä vastuullisesti.
- Anonyymi
Kuka näille vihreille elannon maksaa ? Valtio ainakin suurimpia maksajia. No ketkä hommaa rahaa sinne valtion kasaan ? Metsätalous huomattavan osan .
No miten tää yhtälö toimii jos metsätalous ajetaan alas näijen viher-vasemmsitovouhkien päästessä valtaan `?
- Anonyymi
Eikö kukaan puutu YLEn ekoterroriin?
Valehdellaan törkeästi sekä vääristellään tutkimuksia!
Untamon "200 vuotias ikimetsä" on vanhaa jo kertaalleen hakattua talousmetsää!- Anonyymi
Luonnonmetsissä ei ole kantoja, koska siellä ei ole hakattu koskaan tai ainakaan vuosisatoihin.
Talousmetsissä vastaavasti löytyy kantoja 1800-2000 luvuilta.
- Anonyymi
Loistavaa että hakataan vanhoja metsiä, joissa hakkuut unohtuneet tai jääneet suorittamatta pitkiksi ajoiksi
- Anonyymi
Yhteismetsän hoitokuntaan kaivataan naisnäkökulmaa ja sellaisia naisia, jotka uskaltavat sanoa suoria sanoja ja hakata vaikka nyrkkiä pöytään!
- Anonyymi
Eikö kotona uskalla?
- Anonyymi
Onkohan Sallassa näin, kun toiminnassa on mukana naisia?
- Anonyymi
Että oikein vihreitä naisia ? Se vielä puuttuis tästä kunnasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Että oikein vihreitä naisia ? Se vielä puuttuis tästä kunnasta.
Ei vihreitä naisia vaan kemijärveläisiä emäntiä, jotka uskaltaa sanoa ja vaikka hypätä pöydälle! Yhteismetsään naisenergiaa!
- Anonyymi
Suomessa yhteismetsät aivan suotta pelkäävät ja nöyristelevät Greenpeacea.
Varttuneille metsille kannattaa tehdä päätehakkuu ja laittaa metsä uuteen kasvuun. - Anonyymi
Sileeks vaan, sit hyvä motorkelkalla revittää ylös rinnettä ku ei ole puut haitolla ps leikatkaa kannot lyhkäseksi niin ei säre vehkeitä
- Anonyymi
samaa mieltä.
metsät sileeksi vaan ja mahdollisimman lyhyeen kantoon.
moottorikelkalla ja mönkijällä mukava ajella.
- Anonyymi
Metsä säästää ja pumppuvoimala rakenteille Kemijärvellä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 25216108
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?461994- 1901499
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1311411- 281209
- 122968
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81794Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82756- 75678