Humanitäärinen oikeus vastustaa toistoa

Anonyymi-ap

Maapallon asiat jotka toistuvat liikaa.
Myös kosmiset. Mutta avaruudessa valitettavasti asiat ovat yksitoikkoisia: pyöreä planeetta punainen, sininen tai valkoinen ja ruskea; mustuus, kaasupilvi.´

Toisto on vaarallinen.
Nuorena voi ajatella, että toistolla voi muistaa, mutta todellisuudessa vanhetessaan toisto pelottaa.

Voivatko muut ihmiset toistamalla asioita vahingoittaa muita?
Jos eivät ajattelee itseään, omaa älyään, terveyttään.

Tiedossa tärkeä on pointti.
Kun se menee perille, ei ole tarkoitus toistaa.
Sen jälkeen toisto tai pakotettu toisto on toistajan psykologista vajetta.

Onko muilla ihmisillä, jotka tajusivat, eivätkä tahdo toistoa, oikeutta sammuttaa jollakin tavoin toistoa harjoittava ihminen.

Toistoon liittyy pakkosyöttö.
Toistoon liittyy myös muuttumattomuus, mikä on asia erikseen kun puhutaan kieltämisestä.
Toiset asiat muuttuvat hitaasti tai ei ollenkaan.
Ihmiset kyllä voivat tahtoa muuttua.

Toiset ihmiset voivat myös elää tietyssä määrässä toistoa, jolloin määrän ylitse menevä toiston osuus, olisi sen jälkeen kieltävä toistus.
Siten toistuvuuden määrä eri ihmisille on erilainen.
Sitten kyse ihmistyypeistä, joilla on tietty määrä toistoja.

Yhteiskunta kuitenkin pitää toistoa usein hyvänä.
Jos toisto ja pakkosyöttö yhdistyy, silloin se voi saada valtion kansalaisiaan pakottamisen muotoa, josta eivät kaikki hyödy, mutta toisinpäin.
Valtion vaatimus on olla skarppi ja ensimmäisten joukossa kulttuurissa, mutta kun johtoeliitti on vähemmistö luonnon säännössä, jossa enemmistö voittaa, niin valtion johdolla on tapana jäädä jälkeen.
Valtio yrittää tulla paremmaksi, mutta viimeinen vastuu jää kansalaiselle itselleen muuttaa valtiota paremmaksi.

Sosiologisesti tavataan ihmisiä, jotka toistavat asioita.
Kuinka voi pyytää heitä olla toistamatta tai kieltää heitä toistamasta?
Voiko toisto olla sairautta?

Mikä on valtion näkemys toistoon?

Toisto voi ottaa väkivaltaisen ominaisuuden, jolloin sitä joutuu pohtimaan ominaisuutena, joka on vaaraksi ihmisille ja on tiedettävä mitä sille tehdä.

6

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      VANHETESSAAN SAMA JA TOISTUVA ASIA ALKAA PAINAA JÄRKEÄ

      TOISTO PAHENTAA MENTAALISTA TILAA JA VOI TUTKIA TIETEELLISESTI, ETTÄ AIHEUTTAAKO AIVOJEN KUOLEMAN

      • Anonyymi

        sen takia on harras toive, ettei nuoren ikäisenä tekisi ennakoivasti liikaa toistamista tulevaisuutta ajatelleen


    • Anonyymi

      Ei toistuminen ole aina yksitoikkoista, vaan magnitudi voi vaihdella ja samoin yksityiskohdat. Toki ottaa aivoon lukea 15 vuotta sitten kirjoittamaansa päiväkirjaa ja huomata että yhä painii samojen ongelmien kanssa. Mikään ei ole muuttunut elämässä 15-40 vuodessa.

      Mistä voimaa tai taitoa mullistaa oma urautunut elämän polku. Kun on kaikessa keskinkertainen niin se on vaikeaa.

    • Anonyymi

      Hmm...toistan edelleen..Hyvä sanonta varmasn

    • Anonyymi

      Toistoja monenlaista. Änkytys, kahteen kertaan sanominen, asian muutoin toistaminen, menneisyyden rapahtumien toistaminen tiedostamattalakin tasolla nykyajassa, esim.äiti noudattaa omalta Äidiltään opittua, jopa vahingollista toimintatapaa tyttärensä kohdalla , tai isä pojan. Toisto menee joskus sukupolvelta toiselle. Myös kösirtwlemättömät asiat saavat joskus toiston. Aauaa pohtii mielessään, ei sa a eauhaa, jopa joillakin pakkoajatuksia

    • Anonyymi

      Miten siis tasoittaa mieltään, ajatuksiaan ja nahdollisesti osiaan...ei aina helpoa, mutta joskus eentoutumistekniikat auttavat. Hiljaisuus. Meditaatio, kuuma kylpy, itselleen keksimä lahja, lääkkeet, lapsiosiensa taltuttaminen, realiteetissa pysyminen, elämänhallinnan ylläpitäminen, tuttulle soittaminen , tukihlö, se voi toimia etäältä myös. Retkelle lähtö, Lapin vaellus, itsensä hyväksyminen ja menneisyyden ymmärtämispyrkimys. Erittely, se ei olut minun vikani, se johtui syystä, joka oli.. jne. Itsesäätelyyn pystyy jokainen ja välillä on todellakin syytä olla itselleen Armollinenkin. Narsisti -perfektionisti ei kannata olla, sillä se on hirveän raskasta myöskin..kun vähö löysää hattua, niin rentoutuu ja se edesauttaa hyvinvointia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe