Minulla on paljon tuttuja tampereelta ja aina kun näen heitä, alkaa pian murteeni matkiminen.
Tässä esimerkki e-p:n murteesta...
Pohojalaaset puhun näin: Mä pirän pesäpallosta, ku ssiinä miähet syäksyy hiakkahan ja naama tuloo savehen.
Tamperelaiset matkii pohojalaasta korostetusti näin: Määä pirän pesäpalloooooostaaaaa, kun siinäää miäheeeeet syäksyyyyy hiakkahaaaaaan ja naama tulooooooo saveheeeeeen.
Helkkarin mukavaa porukkaa tamperelaiset muuten ovat.. Mutta murretta he eivät osaa matkia.
kun tamperelainen matkii pohojalaasta
2
864
Vastaukset
- vihta!
Heh, tää on aika tuttu juttu itsellenikin, kun eri murteiden kanssa oon tekemisissä. Itse oon Pirkanmaalta kotoisin ja asun nykyään Turussa, joten murrejuttuja saa kuunnella kyllästymiseen saakka.
Kerran katselin televisiota appiukkokandidaatin kanssa ja hän ihmetteli mistä mahtoi TV:ssä esiintyvä henkilö olla kotoisin, kun puhui jotenkin oudosti. Sanoin, että melkeinpä Turun murteelta kuullostaa ja esiintyjä olikin Mynämäeltä, eli melko läheltä. Siitäkös appiukko otti pultit ja sanoi, ettei tuo nyt mitään Turun murretta ole!!! Omasta mielestäni se kuitenkin kuullosti hyvinkin samanlaiselta. Länsirannikon murteistahan iso osa on hyvin samantyylisiä sisämaasta tulleelle, vaikka paikalliset eivät sitä haluakaan myöntää.
Tampereen murre on hyvin lähellä kotiseutuni murretta ja oman tunnistaa ja sitä osaa matkiakin paremmin kuin muita murteita. Mutta sitten kun joku muu sitä yrittää vääntää, niin eihän se samalta kuullosta. Kamalalta pikemminkin.
Mutta ihan hauskaa kuitenkin, että murteet on olemassa. Niistä saa ainakin hauskoja puheenaiheita aikaan vieraampienkin ihmisten kanssa!- huomasitkos
"Tampereen murre on hyvin lähellä kotiseutuni murretta ja oman tunnistaa ja sitä osaa matkiakin paremmin kuin muita murteita."
Eihän OMAA murretta tarvihte MATKIA. Jos sun tarvihtee matkia Tampereen murretta, niin ei se sillon oo sun OMAA murretta! ;-P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038