Kuinka puhdistan kahvinkeittimen?

Anonyymi-ap

Itse se keitinosa tulee helposti likaisen näköisesti vaikka se on vain kahvia eikä oikeata likaa. Kun keittimessä on paljon lokeroita ja kapeita aukkoja mihin ei sormet eikä harjat ulotu eikä mahdu, niin mikä olisi paras tapa saada laite puhtaan näköiseksi?

4

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On niitä pieniäkin harjoja ja pumpulipuikkoja.

    • Anonyymi

      Kuuma vesi on auttanut tarpeeksi.

    • Anonyymi

      Liota lämpimään tai kuumaan veteen sitruunahappoa muutama ruokalusikallinen ja kumoa litku keittimen vesisäiliöön ja anna muhia siellä tunti tai pari. Putsaa vesisäiliötä pehmeällä sienellä tai pumpulipuikolla sisäpuolelta. Kytke keittimeen virta ja anna pesuliuoksen valua keittimen kannuun.
      Vältä "ihmesieniä' sekä muita naarmuttavia ja hiovia pesuvälineitä, ne jättävät pinnan naarmuisen huokoiseksi ja likaantumiselle alttiimmaksi.

      Lopuksi huuhtele keittimen vesisäiliö pelkällä vedellä muutaman kerran keittämällä se keittimen kannuun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe