Jumalan perusolemuksesta

Anonyymi-ap

Kerron teille kosmisen salaisuuden. Jumala sanana tarkoittaa avaruusoliota, joita aikoinaan näyttäytyi ihmiselle Intiassa. Avaruusoliot olivat ihmisen kaltaisia ja siksi Jumalia oli ennen useita. Jumalat katosivat avaruusaluksellaan taivaisiin, ja siksi on aina ajateltu, että Jumalat eli avaruusoliot oleskelevat pilvien päällä.

Jumalat eli avaruusoliot auttoivat ihmistä ja antoivat ihmiset numerot, jotka ovat käsitevapaita, puhtaita olioita, das ding an sich. Ihminen ajattelee käsitteellisesti, eikä siksi olisi voinut keksiä numeroita, vaan avaruusoliot lahjoittivat nämä ihmiselle. Ihmisen tekemät havainnot ja mittaukset vaativat aina käsitteen, mutta numerot per se sitä eivät vaadi.

Olen uskovainen ja uskon avaruusolioiden olemassaoloon, ja induktiivisen logiikan mukaan avaruusolioita pitäisi olla kaikkialla. Uskon siis persoonalliseen Jumalaan, toisin kun Spinoza, joka piti luontoa Jumalana, tai toisin kuin Einstein, joka piti Kaikkeutta Jumala.

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotkut ajattelevat että 300 000 vuotta sitten avaruusoliot geneettisesti muuntelivat homidilajia ja josta tuli Homo sapiens.

      • Anonyymi

        AP on siis kova Erich Anton Paul von Dänikeni fani.


    • Anonyymi

      Suunnattomista etäisyyksistä johtuen täällä ei ole ollut avaruusolentoja, eikä tule. Huuhaata koko hömppä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      225
      2530
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2109
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      321
      1860
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      102
      1624
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1505
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1240
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1180
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1121
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1053
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1006
    Aihe