Onko usko Jumalaan ristiriidassa tieteen kanssa?

Tiede määritellään "ilmiön havaintona, tunnistuksena, kuvauksena, kokeena ja teoreettisena selityksenä". Tieteen menetelmiä käyttäen ihmiskunta on oppinut ymmärtämään paremmin maailmankaikkeutta. Se on tiedon hankkimista havaintojen avulla. Tieteen kehittyminen on osoitus ihmisen järkeilykyvystä ja mielikuvituksesta. Kristityn luottamus tieteeseen ei saisi kuitenkaan olla samanlaista kuin hänen uskonsa Jumalaan. Kristitty voi uskoa Jumalaan ja kunnioittaa tiedettä, mutta hänen on aina muistettava, kumpi näistä on täydellinen ja kumpi ei.

Luottamuksemme Jumalaan perustuu uskoon. Me uskomme hänen Poikaansa pelastuaksemme, hänen Sanaansa oppiaksemme ja hänen Pyhään Henkeensä saadaksemme ohjausta elämäämme. Uskomme Jumalaan pitäisi olla ehdotonta, sillä laittaessamme uskomme Jumalaan, luotamme täydelliseen, kaikkivaltiaaseen ja kaikkitietävään Luojaan. Uskomme tieteeseen pitäisi olla älyllistä, eikä mitään muuta. Voimme luottaa tieteeseen monissa tärkeissä asioissa, mutta tiedämme tieteen tekevän myös virheitä. Jos me laitamme uskomme tieteeseen, silloin luotamme epätäydellisiin, synnillisiin, rajallisiin, kuoleviin ihmisiin. Kautta koko historian tiede on ollut usein väärässä, esimerkiksi maapallon muodossa, voimakonekäyttöisessä lentämisessä, rokotuksissa, verensiirrossa ja jopa lisääntymisessä. Jumala ei ole koskaan väärässä.

Totuutta ei tarvitse pelätä, niinpä ei ole mitään syytä, miksi kristityn pitäisi pelätä tiedettä. Kun opimme lisää siitä, kuinka Jumala rakensi maailmankaikkeuden, auttaa se koko ihmiskuntaa paremmin arvostamaan luomisen ihmettä. Tietämyksemme lisääntyminen auttaa meitä taistelemaan tauteja, tietämättömyyttä ja väärinkäsityksiä vastaan. On kuitenkin vaarallista, kun tiedemiehet luottavat enemmän ihmisen tietämykseen kuin Luojaan. Tällaiset ihmiset eivät eroa uskonnollisista ihmisistä; he ovat valinneet uskon ihmiseen ja puolustavat uskoaan kokoamillaan tosiasioilla.

Kuitenkin useimmat järkevät tiedemiehet, jopa ne jotka kieltäytyvät uskomasta Jumalaan, myöntävät käsityksemme maailmankaikkeudesta olevan vajavainen. He myöntävät, että Jumalaa eikä Raamattua voi todistaa tai kumota tieteen keinoin, aivan samoin kuin monia heidän suosikkiteorioitaankaan ei loppujen lopuksi voi todistaa tai kumota. Tieteen tarkoituksena on olla puolueeton opinala, joka edistää ainoastaan totuutta eikä mitään yksityistä mielipidettä.

Suurin osa tieteestä tukee Jumalan olemassaoloa ja tekoja. Ps. 19:1 kuuluu seuraavasti, "Taivaat julistavat Jumalan kunniaa, taivaankansi kertoo hänen teoistaan." Mitä enemmän nykyaikainen tiede saa selville maailmankaikkeudesta, sitä enemmän me löydämme todisteita luomisesta. DNA:n ihmeellinen monimutkaisuus ja monistumiskyky, monisäikeiset ja keskenään sidoksissa olevat fysiikan lait, ja maan päällä vallitsevat ehdottoman tasapainoiset fyysiset ja kemialliset olosuhteet tukevat Raamatun viestiä. Kristityn pitäisi omaksua totuutta etsivän tieteen opetukset, mutta hylätä "tieteen papit", jotka laittavat ihmistiedon Jumalan tiedon yläpuolelle.

https://www.gotquestions.org/Suomi/usko-Jumala-tiede.html

31

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukin voi uskoa mihin haluaa. Tiede ei siitä piittaa.

    • Anonyymi

      -mielipide ei voi olla väärä, sanoi Timo Soini

      • Anonyymi

        Soinin järkeilyn mukaan kaikki mielipiteet ovat samalla tasolla...


    • Anonyymi

      Ukkosen jumalalle ei ole enää kysyntää. Mutta alkuräjähdyksen jumalalle on, koska emme tiedä mitä oli ennen isoa pamausta ( BB ).

    • Anonyymi

      Jos ensin ei ollut mitään, niin energian säilymislaki vaatii, että jälkeen on jotakin positiivisena ja negatiivisena. Näin onkin, sillä gravitaatioenergia on negatiivista ja esim. aineena ilmenevä energia on positiivista. Epämiellyttävä totuus lienee, että kaikkeus on tyhästä nyhjästy energian eri ilmenemismuotojen sekamelska.

      • Anonyymi

        Niin erikoinen viritelmä tuo on, että ei se ainakaan kenenkään älykkään suunnittelijan suunnitelman toteutuma voi olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin erikoinen viritelmä tuo on, että ei se ainakaan kenenkään älykkään suunnittelijan suunnitelman toteutuma voi olla.

        Olet siis todiste älyttömästä suunnittelijasta.


    • Anonyymi

      "Enkeleitä, onko heitä?".
      Luonnontiede ei varsinaisesti käsittele tällaisia kysymyksiä.

      • Anonyymi

        Aivan, vain todellisuus kiinnostaa tiedettä.

        Hömppä ei siihen kategoriaan pääse!


    • Anonyymi

      Loppua kohti juttusi muuttui yhä paksummaksi tuuuubaksi.

    • Anonyymi

      Jumaluus ja henkiolennot ovat totta ja asiaa on tutkittu.
      Niitä esiintyy tarinoissa.

      Ne on keksitty kivikaudella ja varhaisimmat näytöt järjestelmällisestä palvonnasta löytyvät n 5000 vuoden takaa sumerilaisten jäännöksistä.

      Myös neandertaaleilla on ollut hautausrituaaleja ja koristelua, eli varhaisia merkkejä hengellisten asioiden esiasteista, mutta vaikuttaisi, että homo sapiensin keksintöjä.

      • Anonyymi

        Tiedon puute on aina johtanut mitä kummallisimpiin oletuksiin todellisuudesta.

        Noina 'vanhoina aikoina' tietotaso oli tosiaan todella alhaisella tasolla, eikö niin?

        Joten miksi pitää noita luulemuksia mitenkään pätevinä?


    • Anonyymi

      Hermeetikkojen mielestä maailmassa on 36525 pyhää teosta joista 2000 kpl on tiedettä. (Ultra lehti). Parhaat tieteen teokset ovat yhtä varmoja uskon pohjaksi kuin Raamattu. Esim. Newton. Ne vain rajoittuvat kapeaan sektoriin. Omaavat vain kourallisen teemoja kun Raamatussa niitä on kymmeniä tai jopa satoja jos joka sanaa seulotaan.

      Kyllä ne on usein sukuvirsiä ja lajivirsiä nuo tieteen teokset. Mutta palvonta ja kunnia kuuluu luomisesta Jumalalle. Tiede tutkii hänen maailmaansa.

      • Anonyymi

        Mikään tieteellinen ala ei tutki jumalaa, vaan korkeintaan minkälaisia jumalkuvia ihmisillä on ollut läpi historian.


    • Anonyymi

      Kaiken luojasta ei ole mitään tieteellistä näyttöä. Usko alkaa siitä, mihin tieto loppuu.

    • Anonyymi

      Jumalusko on toki tieteellinen fakta. Ihminen on keksinyt tuhansia jumalia, ja kautta aikojen niihin on uskonut miljardeja ihmisiä.
      Tieteellistä näyttöä yhdenkään jumalan olemassaolosta ei ole.

    • Anonyymi

      Tiede on anus,Usko on jees !

      • Anonyymi

        Vastauksesi tasosta päätellen olet todellakin uskova.


    • Anonyymi

      "He myöntävät, että Jumalaa eikä Raamattua voi todistaa tai kumota tieteen keinoin"

      Tuo on valhe.
      Tietysti pystyy. Raamattu on aivan varmasti jo nyt luonnontieteen ja historian tuntemuksellamme väärin.

      "aivan samoin kuin monia heidän suosikkiteorioitaankaan ei loppujen lopuksi voi todistaa tai kumota."

      Tieteellinen teoria perustuu juuri nimen omaan falsifoitavuuteen. Ymmärrän sen harmittavan sinua, että niitä ei onnistuta kumoamaan, jotta voit roikkua kiinni Raamatussa. Tuo sinun lähestyminen on tosin vain itsepetosta.

      • Anonyymi

        Helppo myöntää, sama koskee kaikkia muitakin satukirjoja - miksi edes pohtia, ovatko ne totta?


      • "Raamattu on aivan varmasti jo nyt luonnontieteen ja historian tuntemuksellamme väärin."

        Ei ole. Todellinen tiede ei ole ristiriidassa Raamatun kanssa.

        Samaa ei voi sanoa valetieteestä:

        1. Tim. 6:20
        "Timoteus, talleta se, mikä sinulle on uskottu, ja pysy erossa tiedon nimellä kulkevan valhetiedon epäpyhistä ja tyhjistä puheista ja vastaväitteistä."


      • Anonyymi00022
        LukasWiltzon kirjoitti:

        "Raamattu on aivan varmasti jo nyt luonnontieteen ja historian tuntemuksellamme väärin."

        Ei ole. Todellinen tiede ei ole ristiriidassa Raamatun kanssa.

        Samaa ei voi sanoa valetieteestä:

        1. Tim. 6:20
        "Timoteus, talleta se, mikä sinulle on uskottu, ja pysy erossa tiedon nimellä kulkevan valhetiedon epäpyhistä ja tyhjistä puheista ja vastaväitteistä."

        "Ei ole. Todellinen tiede ei ole ristiriidassa Raamatun kanssa."

        Eli pii on tasan kolme ja hyönteisillä on neljäjalkaa.
        Ei jatkoon.


      • Anonyymi00022 kirjoitti:

        "Ei ole. Todellinen tiede ei ole ristiriidassa Raamatun kanssa."

        Eli pii on tasan kolme ja hyönteisillä on neljäjalkaa.
        Ei jatkoon.

        "Eli pii on tasan kolme"

        Tässä on artikkeli aiheesta:
        https://answersingenesis.org/contradictions-in-the-bible/as-easy-as-pi/

        "hyönteisillä on neljäjalkaa"

        Raamattu kategorisoi hyönteisten "jalat" eri tavalla kuin nykytiede. Se ei esim. laske heinäsirkan takasääriä sen neljän "liikkumisjalan" joukkoon:
        https://biblehub.com/text/leviticus/11-21.htm


    • Anonyymi00021

      entäs ne raamatullisten miesten iät? esim. Noah eli muka 950 vuotiaaksi jne...


      • Anonyymi00023
        LukasWiltzon kirjoitti:

        Ihmisen genomi ei ollut tuolloin niin degeneroitunut kuin se on nykyään. Sen takia ihmiset pystyivät elämään tuolloin pidempään. Tässä on hyvä saarna aiheesta:
        https://www.bitchute.com/video/StA79p6qZ32w

        "Ihmisen genomi ei ollut tuolloin niin degeneroitunut kuin se on nykyään. Sen takia ihmiset pystyivät elämään tuolloin pidempään. "

        Tuo on täyttä roskaa. Ihmisen eliniän rajoitukset eivät johdu genomista tai sen rappeutumisesta. Teleomeeri lyhenee aina, kun solu jakautuu. Kun se loppuu, solu kuolee. Jossain vaiheessa vähän yli sadan vuoden iässä tulee loppu, jos siihen asti on onnistunut pääsemään, ovat geenit mitä tahansa.

        Kaikki teihin uskiksiinkin uppoaa. Todennäköisempi selitys on kuukausikalenteri, eli nuo iät saa jakaa 12:lla.


      • Anonyymi00023 kirjoitti:

        "Ihmisen genomi ei ollut tuolloin niin degeneroitunut kuin se on nykyään. Sen takia ihmiset pystyivät elämään tuolloin pidempään. "

        Tuo on täyttä roskaa. Ihmisen eliniän rajoitukset eivät johdu genomista tai sen rappeutumisesta. Teleomeeri lyhenee aina, kun solu jakautuu. Kun se loppuu, solu kuolee. Jossain vaiheessa vähän yli sadan vuoden iässä tulee loppu, jos siihen asti on onnistunut pääsemään, ovat geenit mitä tahansa.

        Kaikki teihin uskiksiinkin uppoaa. Todennäköisempi selitys on kuukausikalenteri, eli nuo iät saa jakaa 12:lla.

        "Todennäköisempi selitys on kuukausikalenteri, eli nuo iät saa jakaa 12:lla."

        Ei ole. 130-vuotias Jaakob olisi tuolloin elänyt kauemman kuin hänen satoja vuosia eläneet esi-isänsä:

        1. Moos. 47:9
        "Jaakob vastasi faraolle: "Vaellusaikani on kestänyt sata kolmekymmentä vuotta. Vähät ja pahat ovat olleet elinvuosieni päivät eivätkä ole saavuttaneet sitä elinvuosien määrää, mikä isilläni oli vaelluksensa aikana.""

        Kannattaa kuunnella tuo linkkaamani saarna. Siinä selitetään, miksi ihmisen geeniperimä alkoi rappeutumaan ja milloin se rappeutuminen päättyy.


    • Anonyymi00024

      Ei ole mitään ristiriitaa.

      Uskomista käsitellään psykologian ja psykiatrian yhteydessä.

    • Anonyymi00025

      On.

    • Anonyymi00027

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      111
      7925
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      395
      7086
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      79
      4402
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4129
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2558
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      31
      2299
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      100
      2251
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      1969
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1847
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1830
    Aihe