Kannabis vie hautaan juu-Lapissakin

Anonyymi-ap

Kannabiksen käyttö on lisääntynyt maailmanlaajuisesti-miksi?
Anonyymi-ap
2025-11-28 10:25:10

potilaat aina kerro kannabiksen käytöstä lääkärille.
Anonyymi-ap
2025-11-28 10:23:55

Kannabiksen toistuva käyttö suurentaa merkittävästi vakavien sydän- ja verisuonitapahtumien riskiä, todetaan Heart-lehdessä julkaistussa laajassa meta-analyysissä.

Tutkimuksen mukaan kannabiksen käyttö suurentaa akuutin sepelvaltimotaudin riskiä 29 prosenttia, aivoverenkiertohäiriöiden riskiä 20 prosenttia ja sydänperäisen kuoleman riskiä jopa 110 prosenttia. Tutkimuksessa analysoitiin 24 alkuperäistutkimusta vuosilta 2016–/2023, kattaen yli 432 miljoonaa potilasta.

Meta-analyysi vahvistaa aiempien tutkimusten tuloksia kannabiksen käytön yhteydestä sydän- ja verisuonisairauksiin. Tutkijoiden mukaan kannabiksen päihdyttävän vaikutuksen aiheuttava THC- eli tetrahydrokannabinoli voi vaikuttaa sydämeen ja verenkiertoon monin tavoin. Se voi nostaa sykettä, supistaa verisuonia ja lisätä sydämen hapentarvetta, mikä/ voi altistaa sydänkohtaukselle tai aivoverenkierron häiriöille erityisesti riskiryhmissä. Lisäksi kannabiksen vaikutukset elimistön reseptoreihin voivat lisätä tulehdusta ja vaurioittaa verisuonia.

Kannabiksen käyttö on lisääntynyt maailmanlaajuisesti, osin sen laillistamisen ja lääkekäytön laajenemisen myötä. Lisäksi kannabistuotteiden THC-pitoisuudet ovat kasvaneet, mikä suurentaa sydänoireiden riskiä/ entisestään.

Tutkijat kehottavat ammattilaisia valppauteen varsinkin nuorten ja itsehoitoa harjoittavien potilaiden kohdalla. He muistuttavat, että kannabiksen käyttöön liittyvät komplikaatiot ja oireet ovat usein aliraportoituja, eivätkä potilaat aina kerro kannabiksen käytöstä lääkärille.

PS. vihreänliiton täytyy kumota väitteet? muuten kannatus katoaa

22

297

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      yhdessä

      • Anonyymi

        Kannabis helpottaa masennusta
        vähentäen itsemurhariskiä.
        Kannabis poistaa sosiaalisten tilanteiden
        pelkoa ja avaa keskustelua.
        Ei aiheuta agressiivisuutta, ei krapulaa
        eikä riitoja perheessä, tai työpaikoilla
        , kuten alkoholi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannabis helpottaa masennusta
        vähentäen itsemurhariskiä.
        Kannabis poistaa sosiaalisten tilanteiden
        pelkoa ja avaa keskustelua.
        Ei aiheuta agressiivisuutta, ei krapulaa
        eikä riitoja perheessä, tai työpaikoilla
        , kuten alkoholi.

        Niin lievittäähän se purkkakin jollakin. Jokaisella oma ratkaisu kaikkeen toisilla auttaa pekoni toisilla psykedeelit joku tempoo rautaa joku menee kalhaan ja niinpoispäin ja kaikista tulee hyvä sekä paha mieli


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannabis helpottaa masennusta
        vähentäen itsemurhariskiä.
        Kannabis poistaa sosiaalisten tilanteiden
        pelkoa ja avaa keskustelua.
        Ei aiheuta agressiivisuutta, ei krapulaa
        eikä riitoja perheessä, tai työpaikoilla
        , kuten alkoholi.

        Kyllä jokaisen on kuoltava
        Kannabiksella, tai ilman.

        Tiesittekö, että Alkoholikin tappaa
        käyttäjänsä ennen pitkää.


    • Anonyymi

      muistatteko jätevesitutkimuksen tulokset

      oliko rovaniemi ykkönen?

      huumelääni?

      • Anonyymi

        onko maahanmuutto nostanut tilastoja? afgaaneissa huumeet hallitsee ulkomaankauppaa-eikö se niin ollut

        ja viinaa ei kulu irakissa ja syyriassa-mitä siellä kuluu?


    • Anonyymi

      Mielipiteeni kyseisestä aineesta:On fiksumpi nautintoaine kuin alkoholi MUTTA ei ole syytä vouhottaa siitä,se joka haluaa pössytellä voi tehdä niin jo tälläkin hetkellä.

    • Anonyymi

      JATKAN:Tunnen monia käyttäjiä,monet ovat niiiin fiksuja että...Omasta mielestään ...Tahtovat tulla omassa niiin viisaassa maailmassaan muita ylemmäksi...Höpöhöpösakkia useat heistä,toki eivät kaikki..

      • Anonyymi

        onko se koko kulttuuriala pöllyssä? tuottavaan työhön heti kaikki kun ovat niin mahtavia


    • Anonyymi

      Luovuutta löytyy ilman höpöheinääkin.Vähälahjaiset yrittää mennä matalimman aidan kautta.

    • Anonyymi

      Tunteeko kannabiksen käyttäjän hajusta?

    • Anonyymi

      Joo,jos vaan hajuaisti toimii.

    • Anonyymi

      Voi olla.

    • Anonyymi

      Vihreää politiikkaa

    • Anonyymi

      Kemiläisten syy. Sieltä se kaikki paska tulee.

    • Anonyymi

      Viihdekäyttö on terveellistä. Pidentää ikää. Vihreät on tässäkin asiassa edelläkävijä. Samoin polygamiassa yms.

    • Anonyymi

      -KANNABIS VIE HAUTAAN...Harvoin näen noin järjetöntä mielipidettä...

    • Anonyymi

      Purralle satkä että rauhottuu?

      Sofia ja minja?

    • Anonyymi

      Huumekuolemat ovat arkipäivää. Nuorten tapa elää ja kuolla. Yks menehtyy infarktiin, toinen yliannostukseen ja kolmas liikenteessä. No ennen kuoltiin sodassa. Ehkä sekin aika koittaa vielä.

      • Anonyymi

        eli hälläväliä meininki tulkoon ja olkoon?


    • Anonyymi

      Nykyään 40-20v ihmiset ovat pääosin täysin moraalitonta ,lyhytjänteistä, kelvotonta sakkia.

    • Anonyymi

      jätevedet sen myös kertoo

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      435
    Aihe