Kaupassa on "aivan ihana" vaate mutta se maksaa liikaa.Voittaako järki ja jätätte sen ostamatta.Vai tingittekö menoista ja ostatte silti.
Tai baarissa tapaatte miehen jonka mukaan haluatte lähteä mutta järki sanoo ei.Eli tunnepohjalta lähdettekö?
Autokaupassa löytyy edullinen auto mutta toinen on aivan "ihanan" värinen ja törkeän kallis.Voittaako siis tunne vai järki?
Ajatteletteko naiset tunteella vai järjellä?
24
365
Vastaukset 24
- Anonyymi
Järki.
- Anonyymi
Yleensä järki. Harmillisesti joskus tunteet voittaneet. Jatkossa keskityn järjenkäyttöön.
Joskus tuntuu, että nainen ymmärtää sanan "järkeistäminen" ihan väärin.
Nainen järkeistää tunteella tehdyt päätökset järkeviksi.- Anonyymi
Naiset tunteella kauppa ostokset on huono vertaus ostavat turhaakin ja valittavat kun ei rahat riitä
https://youtube.com/shorts/7qMNFZpdxps?si=5vTNbe7ItKvtLJ6q
Mu se on elämää mies ja nainen ei ole samanlaisia miltään osin - Anonyymi
Liikut heikoilla jäillä, käsittää väärin ja ymmärtää halutulla tavalla ovat synonyymeja kun on kyse naisen aivoituksista 😂
Olen sekä että. Riippuu tilanteesta. Ostoksiin suhtaudun järjellä. Minä ole se, joka juoksee tarjousten perässä ja lasken tarkkaan, onko ostos kannattava, vai jääkö tuote kauppaan.
Tutustun myös tuoteselosteisiin. En tee heräteostoksia ja harrastan hintavertailua.
Mikäli mahdollista, mielelläni tingin ja perustelen tarjoukseni. Siksi en tee (isoista ostoksista) hetken mielijohteesta ostospäätöksiä. Eikä minua saa hoputtaa!
Jos ärsyynnyn, saatan jättää asian pöydälle ja poistun paikalta.
Ehkä palaan myöhemmin, ehkä en?- Anonyymi
Eipä tule kaupassa ikinä katseltua vaatteita muuten vaan. Katselen vaatteita vain, jos nimenomaan etsin ja tarvitsen jotain.
Miesten suhteen tunteeni ja järkeni eivät ole ikinä olleet ristiriidassa.
En ole ikinä ostanut autoa värin perusteella, mutta en kyllä hinnankaan. Olen ostanut sellaisen auton, jonka tarvitsen. - Anonyymi
Just tänään törsäsin vaatteeseen. En mä nyt tiedä oliko se "aivan ihana", mutta oli se mun näkönen neuletakki. Maksoi neljä euroa, että kai nyt pitää sitten vähän tinkiä muista menoista.
- Anonyymi
Yleensä järki. Nytkin hankin käytetyn puhelimen, kun edellinen on pragaamassa ja sijoitin kuntoiluvälineeseen eli hyvinvointiin sen sijaan, että olisin käyttänyt saman rahan vaatteisiin, vaikka mieli tekikin uusia talvivaatteita.
- Anonyymi
Ennen ajattelin tunteella,
tänään järjellä.
Tiedän tiedän,
ehtei täällä ole mitään minulle.- Anonyymi
Miehet nauttii seksistä keskenänne.
Pitäkää tunkkinne,
Mitäpä siitä olisin ymmärtänytkään.
- Anonyymi
Kun kuuntelee vasemmistonaisten puheita, vakuuttuu, että ei heillä järkeä ainakaan ole.
- Anonyymi
Järkevöityminen muka ei pelasta sinua
- Anonyymi
kenellä on
- Anonyymi
Ei kaupassa ole ikinä ihania vaatteita. Mulle yksikään vaate ei näyttäydy ihanana. Joku elollinen voi olla ihana, mikään rätti ja lumppu ei todellakaan. Ylipäänsä kivijalkakaupoissa vaatteet on ihan järkyttävän epäkäytännöllisiä, kaikki tyrkyllä olevat ja hirveän näköisiä.
Autokin ostetaan sen mukaan mikä on tarve, ei värin mukaan. Eikä bling blingin. Hyvin pidetty kori ja tekniikka ratkaisee, kun ostan autoa. Ne tutkitaan.
JasuEi näköjään tule nimimerkillä vaikka on kirjautunutkin. Ei toimi toi koko rekkautuneen nimimerkki homma.
- Anonyymi
Kaunako naisella piisaisi 10 000 euroa, jos sellaisen summan nainen yks kaks saisi.
Onko naisen ensimmäinen ajatus: Vau kuinka paljon rahaa ja nainen lähtisi ensimmäiseksi vaateliikkeeseen ostamaan uusia vaatteita, kahvilaan nauttimaan kahvia, varaamaan ulkomaan lomamatkaa perustellen, että nyt on hyvä syy ja oikeus lähteä ulkomaille, kun tilille ilmestyi suuri summa rahaa vai miten nainen reagoisi.
Vai toteaisiko, että nyt saa laskut maksettua, eikä sentää lähdetä törsäämään, vaan annetaan olla säästöinä ja käytetään laskujen maksamiseen, kun niitä tulee eli asumiskulut pääasiassa.- Anonyymi
Kas kun naisia on monenlaisia. Aloittajakin uteli vaihtoehtoisia tapoja. Minulla on esimerkiksi lahjakortti menossa vanhaksi. En keksi sille mitään käyttöä. Neuvoivat kaupassa tutkimaan kosmetiikkaa ja monivitamiineja, joita oli tarjouksessa.
Tiedän erään naisen, joka väitti tuhlanneensa 10 000 parissa viikossa. Totesi vain, että se kului yllättävän nopeasti.
Miehet käyttävät tilastojen mukaan rahaa itseensä naisia enemmän. Miehet maksavat jo vanhemmilleen enemmän kuin tyttölapset. - Anonyymi
No eipä kyllä noin pieni summa aiheuttaisi mitään wau efektiä. Penniä venyttäen voisin saada riittämään vuodeksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kas kun naisia on monenlaisia. Aloittajakin uteli vaihtoehtoisia tapoja. Minulla on esimerkiksi lahjakortti menossa vanhaksi. En keksi sille mitään käyttöä. Neuvoivat kaupassa tutkimaan kosmetiikkaa ja monivitamiineja, joita oli tarjouksessa.
Tiedän erään naisen, joka väitti tuhlanneensa 10 000 parissa viikossa. Totesi vain, että se kului yllättävän nopeasti.
Miehet käyttävät tilastojen mukaan rahaa itseensä naisia enemmän. Miehet maksavat jo vanhemmilleen enemmän kuin tyttölapset."Miehet käyttävät tilastojen mukaan rahaa itseensä naisia enemmän. Miehet maksavat jo vanhemmilleen enemmän kuin tyttölapset."
Ja sen kyllä huomaa, kun miehen kanssa elää. Miehet ovat ihan järkyttävän kallista seuraa. Sinkkuna jää rahaa reilusti säästöön, mutta miehen kanssa asuessa tuntuu, ettei edes ne tuplatulot riitä.
- Anonyymi
Joskus shoppaillessa tunne, yhä enemmän järki.
Shoppailrnko oikeastaan.
Täsmäostoksia enemmin.
Vilma - Anonyymi
Ei ole naisilla ja järjellä toistensa kanssa mitään tekemistä. Tunteet vie.
Kyllä siinä vaiheessa, jos ei ole rahaa, niin on turha edes lähteä sinne kauppaan. Tarkoittaa siis, että ostan vain tarpeeseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581483Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551063Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183712- 43691
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah201649Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63615- 40546
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66506- 30474
- 31461
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23459Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53437Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25435- 37432
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159419- 69411
Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394- 19394
- 6393