Jokaisesta Suomen kunnasta on kutsuttu 2 kpl 10-vuotiaita lapsia Oopperatalolle Hkiin..
Kyse on jo traditiosta. Paikka vaihtelee ja isäntäkin, mutta pääministeri Orpo otti lapset vastaan.
Yleensä tiedän paljonkin asioita, mutta vaikka melkein vieressä asun, en ole kuullut mitään koskaan, että jotkut olisi lähetetty täältä Hkiin. Tietämättömyyteni ei merkitse, etteikö lapsia ole sinne lähetetty nyt tai joskus. Mitkä ovat kriteerit? Arvonta on mielestäni huono, huonompi, huonoin.
Sulan uteliaisuudesta tässä asiassa.
No, huonoin ratkaisu on, että ketään ei lähetetä tai valitut eivät lähde. Mutta vastatkaa te, jotka tiedätte. Vanhempainneuvoston jäsen ei ollut kuullut asiasta.
Hyvän koulumenestyksen ei pitäisi olla este tai edes hidaste, kun edustustehtäviin valitaan. Ajattelen näin.
Ketkä 2015 syntyneet edustivat Kemijärveä?
8
411
Vastaukset
- Anonyymi
Tuli jo selväksi.
- Anonyymi
Ensi vuonna on sitten poikien vuoro? Nyt oli 2 naisoletettua edustamassa.
Kaikki kunnat eivät lähetä tai kaikki valitut eivät lähde. Päättelin juhlijoiden määrästä. Miksi ei?
- Anonyymi
Mitä tarkoittaa naisoletettu? Ei lasten nimiä tänne.
- Anonyymi
Ei enempää kuin mitä ilmaisin. Älä stressaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei enempää kuin mitä ilmaisin. Älä stressaa!
sanalla on omat konnotaationsa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sanalla on omat konnotaationsa
Monilla sanoilla on. Koeta edelleenkin kestää!
- Anonyymi
Tutustuin MLL: n aineistoon asiasta. Käytännöt vaihtelevat. Kunnilla on arpapeliä ja muita kriteereitä valinnoissa.
Onhan se edustaminen kunnia-asia sekä valituille että isänmaalle. 10-vuotiaat ovat fiksumpia kuin kuvittelemmekaan edustustehtävissä.
Aikuisten itsenäisyysjuhlissa portsarit kantavat väsähtäneimmät valokeilan ulottumattomiin ja ulos.
Hyvä juhla valituille! - Anonyymi
Pedopappa haluaa tietää,,,,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098