https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/230fc01b-94db-44cd-8616-992ae100e7fe
sieltä miraihin ja lentokeneisiin sekä laivoihin vetyä
Energiayhtiö FDE löysi vuonna 2023 entisen hiilikaivoksen alueelta luonnollista, geologista vetyä, jonka määrä voi alustavien arvioiden mukaan nousta jopa 46 miljoonaan tonniin. Nyt yhtiö poraa 3 000 metriä syvää kaivoa selvittääkseen, kuinka suuri tämä mahdollinen vetyaarre todella on.
koeporaus voi nyt mullistaa maailman energiamarkkinat
14
242
Vastaukset
- Anonyymi
Löytäneet vuonna - 23 , eikä sen jälkeen ole kuulunut mitään ?
- Anonyymi00003
Erittäin hyvä huomio. Jos se vedyn kerääminen maan uumenista myyntiin saakka olisi niin helppoa, niin se olisi kyllä onnistunut kahden vuoden aikana jo. Taitaa olla merkittäviä ongelmia matkassa esim. vedyn varastointi ja kuljetus maksaa liikaa, jolloin sitä kaukaa tuotua vetyä ei haluta ostaa.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Erittäin hyvä huomio. Jos se vedyn kerääminen maan uumenista myyntiin saakka olisi niin helppoa, niin se olisi kyllä onnistunut kahden vuoden aikana jo. Taitaa olla merkittäviä ongelmia matkassa esim. vedyn varastointi ja kuljetus maksaa liikaa, jolloin sitä kaukaa tuotua vetyä ei haluta ostaa.
Usko pois vain
Sijoittajat kohta liikkuu - Anonyymi00011
Anonyymi00004 kirjoitti:
Usko pois vain
Sijoittajat kohta liikkuuJoo, olemme huomanneet miten raha liikkuu pois vety sijoituksista. Olisi sinunkin pitänyt älytä myydä vetyosakkeesi silloin...
- Anonyymi00005
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/75ba4b51-28b2-46bf-a7f0-f047c6ba9f79
aalloistakin saa vetyä- Anonyymi00006
juu, tosin se on pirun kallista, eli ei kannata.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
juu, tosin se on pirun kallista, eli ei kannata.
https://tekniikanmaailma.fi/lappeenrannassa-aletaan-valmistaa-hiilidioksidista-80-prosenttista-proteiinia/
ruokaa tehdään vedyn avulla juu
sijoita sinäkin
patteriautot on välivaihe ja aika lyhyt?
- Anonyymi00008
"patteriautot on välivaihe ja aika lyhyt?"
Mitään tilastoa tai todisteita usein viljelemällesi väitteelle et tietenkään esitä erilaisten linkkien muodossa. Koitat vain kylvää epäilyksen siementä.
Monet vety-yhtiöt ovat tuottaneet vain selvää tappiota kun tutkii osakekursseja. Lisäksi varoitellaan pump&dump osakehuijauksesta ja tätä koitetaan tehdä nyt nimenomaan vetytekniikan avulla joka kuulostaa lupaavalta muttei oikeasti toimi kunnolla taloudellisesti mitattuna eli käytännössä huijausta.
https://www.nordnet.fi/sijoitushuijaukset
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18269424/usealla-vety-yhtiolla-menee-huonosti-ja-osakekurssi-laskee-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18925068/sijoittajat-heraavat-etta-vety-ei-olekkaan-voittava-hevonen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18818799/toyota-myontaa-etta-sahkoautot-menevat-paremmin-kaupaksi-kuin-vetyautot-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen- - Anonyymi00009
se3244566
- Anonyymi00010
ggffg
- Anonyymi00012
kiinassa jo paljon vetyautoja?
- Anonyymi00013
Kiinassa on pyöreästi 0,0% vetyautoja kuten kaikissa muissakin maissa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254273/vetyautojen-maarat-eri-maissa-prosentteina-
- Anonyymi00014
444
- Anonyymi00015UUSI
vetyä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1616180Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv872779Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921771Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91216- 491005
- 66912
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23908- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75883