Tän joulun trendi on kermavanukas

Anonyymi-ap

Voi apua aamun ruokavinkeissä "pannacotta trendaa tänä jouluna". Mikä vika on sanassa "kermavanukas"? Ehkä ei yhtä trendaava?

9

178

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No ei tuo panna cotta ole mikään uusi juttu. Meillä sitä on ollut monena vuotena. En tiedä tekeekö poika sitä tänä vuonna. Itse en ole koskaan tehnyt, mutta se on hyvää varsinkin jos pinta tehty vasta puristetusta appelsiinimehusta.

    • " Mikä vika on sanassa "kermavanukas"?"

      Kermavanukas ei kerro riittävän tarkasti eikä kunnioita reseptin alkuperää. Kermavanukas voi olla esimerkiksi panna cotta tai creme brulee.

      Ihan sama kuin amerikkalainen itkisi siitä, että miksi mämmiä pitää kutsua mämmiksi, eikö germinated rye porridge riitä? No ei riitä koska mämmi ja samanu ovat samalla tavalla tehtyjä, mutta mämmi tehdään Suomessa ja samanu Iranissa.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Samanu

      • Anonyymi00003

        Siinä se taas tuli, uskottekos wikipedia tietäjää.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Siinä se taas tuli, uskottekos wikipedia tietäjää.

        "Siinä se taas tuli, uskottekos wikipedia tietäjää."

        Mämmi ja samanu eivät ole sama asia. Mikä sinua kiukuttaa faktoissa?


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        "Siinä se taas tuli, uskottekos wikipedia tietäjää."

        Mämmi ja samanu eivät ole sama asia. Mikä sinua kiukuttaa faktoissa?

        Ei se fakta minua kiukuta, vaan se että aina käytetään jotain muuta kuin omaa päätä, esim. ruuanlaitossa oma järki on parempi, etenkin jos on ravintola-alan ammattilainen, amatööreille se kyllä suotakoon.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Ei se fakta minua kiukuta, vaan se että aina käytetään jotain muuta kuin omaa päätä, esim. ruuanlaitossa oma järki on parempi, etenkin jos on ravintola-alan ammattilainen, amatööreille se kyllä suotakoon.

        Etkös sinä ole se sama kaveri, joka jankutti siitä, kuinka karjalanpaistin voi tehdä vain yhdellä ainoalla tavalla oikein. Nyt kuitenkin vänkäät siitä, että eri maiden kermaiset jälkiruuat ovat yhtä ja samaa kermavanukasta. Samalla tavalla karjalanpaistikin on sitten lihapataa.


    • Anonyymi00002

      Jos ei tykkää vaikkapa riisipuurosta niin tavallinen vaniljakiisseli marjojen tai hedelmäsalaatin kera on aika hyvää.

      • Anonyymi00005

        Niin on ja kun tekee tuoreista hedelmistä, niin kyllä maistuu, muuten Lidl:n vanilijavanukas sopii tosi hyvin.
        Koskahan tulee muotiin ylioppilaat marjakastikkeen kera?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe