Isäntämaata tai kantaväestöä ei kunnioiteta

Anonyymi-ap

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
PolitiikkaTalousAnalyysi
30.12.2025 |13:10

Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Perussuomalaisten kansanedustajan Onni Rostilan mukaan länsimainen järjestelmämme perustuu “vahvaan (ideologiseen) oletukseen, että ihmiset toimivat yksilöllisten intressiensä pohjalta yksilöinä – eivät osana etnistä enklaavia”.

– Valitettavasti moni etninen ryhmä on saapunut (kutsumatta) juurikin ryhminä, ei yksilöinä. Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Liberaalin järjestelmän typerät oletukset

Pohtiessaan sitä, miten Minnesotan tiettävästi miljardien dollarien tukihuijaukset ylipäänsä ovat olleet mahdollisia, Rostila tulee siihen lopputulokseen, että mahdollisia avunantajia ja salaisuuksien säilyttäjiä on ollut riittävästi.

– Ryhmän jäsenet säilyvät lojaaleina omalle ryhmälleen, sen säännöille ja edulle. Isäntämaata tai kantaväestöä ei kunnioiteta. Muuten tämän mittakaavan hyväksikäyttö ei yksinkertaisesti olisi mahdollista.

– Vastaanottaville yhteiskunnille tällaiset väestöryhmät muodostavat merkittäviä riskejä ja kulueriä ilman varsinaisia hyötyjä. Ellei hyödyksi sitten lasketa liberaalin järjestelmän typerien oletusten paljastamista.

suomen uutiset

15

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      sder

    • Anonyymi00002

      666

    • Anonyymi00003

      Kokoajan "meitä kantasuomalaisia" kiristetään kaikilla mahdollisilla keinoilla !

      Ne "saatanat" ovat hesaankin laittaneet OMAN Päiväkodin !???? HALOO Siellä "sanotaan meistä varmaan ja painotetaan ......................

    • Anonyymi00004

      Googlaa= imaami maher

      Suomi kuntoon

    • Anonyymi00005

      Lapin Kansaan otti loppiaisena yhteyttä yksi taksia ajavista kuljettajista. Omar Al-Qarttani kertoo Lapin Kansalle, että vahingoittuneita autoja on ainakin useita.

      Al-Qarttanin mukaan ilkivaltaa on tehty ainoastaan autoihin, jotka eivät kuulu paikallisten taksiyhtiöiden ketjuihin.

    • Anonyymi00006

      Matutaksit paskoo

    • Anonyymi00007

      Taksikuksit

    • Anonyymi00008

      5456

    • Anonyymi00009

      888

    • Anonyymi00010

      mustia lappaa jonossa kansalaisopistolta-hyi saatana

    • Anonyymi00011

      Sipilän syy
      Suomen keskusta

    • Anonyymi00012

      taksikuksit

    • Anonyymi00013

      taksikuskit rovaniemi

    • Anonyymi00014

      maahanmuutto

    • Anonyymi00015

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe